Youtube Reklam Verme

İçindekiler

Dünyanın en büyük video paylaşım alanı olan Youtube, Google’dan sonra en büyük arama motoru unvanını da elinde tutmaktadır. Milyarlarca insanın günlük olarak ziyaret ettiği ve uzun süreler geçirdiği Youtube, görsel içeriklerin tüketiminin kolaylığı sayesinde reklam verenlerin de ilk tercihlerinden birisi olmaktadır. Oluşturduğu reklam pazarı sayesinde televizyon reklamlarından daha büyük bütçelerle uğraşan Youtube sayesinde reklam vermenin maliyeti de minimize edilmiş durumdadır.

Youtube’a Reklam Vermek İçin Nedenler

 • Dünya genelinde milyarlarca insana ulaşmak konusunda en başarılı sitelerde bir tanesidir.
 • Google’dan sonra en büyük arama motoru olma unvanını elinde tutmaktadır.
 • Dünya’nın ilk olmasa da günümüzde en büyük video içeriklerini barındıran sitedir.
 • İçerik üretimi konusunda rakipsizdir. Siteye bir saat içerisinde altmış saat video yüklemesi yapılmaktadır.
 • Tüm videolar bazında günlük üç milyar izleme almaktadır.

Youtube’a Reklam Vermenin Reklam Verenlere Sunduğu Avantajlar

 • Google ile entegre yapısı sayesinde reklam verenlere sunulan istatistikler açısından gelişmiş bir sisteme sahiptir. Bu özelliği sayesinde verilen reklam bütçelerinin optimize edilmesine olanak sağlar ve minimum fiyat maksimum fayda özelliğinin etkisinin artmasını sağlar.
 • Verilen reklamlara dair istatistikler anlık olarak reklam verenlerin hizmetine sunulur.
 • Hedefleme seçenekleri sayesinde reklamlarınızın istediğiniz kişilere doğrudan ulaşmasını sağlayarak reklam vermek için katlandığınız maliyetin en etkin kullanımı konusunda yardımcı olur. Gelişmiş hedefleme sistemi sayesinde kullanıcıların özellikleri gayet spesifik olarak belirlenebilmektedir.
 • Reklamın maliyetinin ortaya çıkması için reklamınızın yayımlanması değil görüntülenmesi gerekir. Otuz saniyesi görüntülenmeyen reklamlar için reklam verenlere maliyet çıkarılmaz.

Youtube’un Reklam Verenlere Sunduğu Reklam Modelleri

Youtube sunduğu reklam modelleriyle reklam verenlere birçok avantaj sunmaktadır. Vereceğiniz reklam türü ile hedef kitleniz arasında bağlantı kurarak katlandığınız maliyetten en yüksek faydayı elde etmenizi reklam modellerini çeşitlendirerek yapmıştır.

TruView Masthead

Youtube ana sayfasının üst kısmında yayımlanan bu reklam türü sayesinde ana sayfaya gelen kullanıcılar doğrudan reklamınızı görmektedir. Rezervasyon mantığına göre çalışan bu reklam türü HTML5 formatında kodları kabul etmektedir.

Yer Paylaşımlı Reklamlar

Youtube player’ının en altındaki %20’lik alanda dikdörtgen formatta yayımlanan bu reklam türü yalnızca masaüstü Youtube girişlerinde kullanıcılara gösterilmektedir. Video oynarken belli saniyelerde ortaya çıkan bu reklam türünün buton yardımıyla kullanıcı tarafından kapatılmasına olanak sağlanmaktadır.

Atlanabilir Video Reklamlar

Videonun genelde başına konulan bu reklam türü, videoya ek olarak eklenen reklamlardan oluşmaktadır. Kullanıcıya gösterilmeye başladıktan beş saniye sonra kapatılabiliyor (atlanabiliyor) olmasından kaynaklı bu isimle anılmaktadır. Her türlü cihazda gösterilebilen bu reklamlar reklam verenler tarafından en çok tercih edilen reklam türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcı beş saniye sonunda reklamı atlarsa reklam verenden ödeme alınmamakta ancak otuz saniye ve üzeri izlemelerde reklam verene maliyet çıkarılmaktadır.

Atlanamayan ve Uzun Atlanamayan Reklamlar

Bu reklam çeşidi, atlanabilen reklamların aksine kullanıcı tarafından kapatılamaz. Videonun başında, ortasında veya sonunda yer alabilmekle birlikte maksimum uzunlukları otuz saniyeyi geçemez. Bu reklam modelinde reklamlar, atlanabilen video reklamlardaki gibi tüm cihazlarda değil yalnızca masaüstü cihazlarda gösterilirler.

Tampon Reklamlar

Tampon reklamlar, iki videonun arasına yerleştirilen reklam modelini ifade eder. Kullanıcı diğer videoya geçmek için altı saniye boyunca atlanamayan bu reklamı izlemek zorundadır. Mobil ve masaüstü cihazlarda sorunsuz şekilde oynatılabilir.

Sponsorlu Kartlar

Videonun içeriğiyle alakalı olarak gösterilen reklam türüdür. Video izleyen kullanıcıların karşısına çıkartılan kart benzeri reklam, üzerinde bulunan buton yardımıyla kapatılabilmektedir. Bu reklam modeli masaüstü ve mobil cihazlarda sorunsuz şekilde görüntülenebilmektedir.

 

Video reklam biçimleri hakkında

Google Ads’de bir dizi video reklam biçimiyle etkileyici video kampanyaları oluşturarak YouTube’da ve video iş ortağı sitelerinde müşterilerle farklı yollardan etkileşime geçebilirsiniz. Kullanılabilir video reklam biçimleri şunlardır:

 • Atlanabilir yayın içi reklamlar
 • Atlanamayan yayın içi reklamlar
 • Video discovery reklamları
 • Bumper reklamlar
 • Yayın dışı reklamlar
 • Masthead reklamlar

Video reklam içeriğinin YouTube’da barındırılması gerekir. Ancak video reklamlar YouTube’un yanı sıra Google video iş ortakları web sitelerinde ve uygulamalarında da gösterilebilir (reklam biçiminize ve kampanya ayarlarına bağlı olarak).

Bu makalede, video reklamların avantajları açıklanmış ve kullanıma sunulan farklı video reklam biçimleri karşılaştırılmıştır. Biçimleri aşağıda ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Tüm video reklam biçimlerinin resmi

Atlanabilir yayın içi reklamlar

Atlanabilir yayın içi reklamın resmi

Bu reklam biçimini ne zaman kullanmalıyım?

Atlanabilir yayın içi reklamları, YouTube’daki ve Google video iş ortakları web sitelerindeki ve uygulamalarındaki diğer videoların yayını öncesinde, sırasında veya sonrasında tanıtımını yapmak istediğiniz video içerikleriniz olduğunda kullanabilirsiniz.

Bu reklam biçiminin işleyiş şekli nedir?

Atlanabilir yayın içi reklamlar, diğer videoların yayını öncesinde, sırasında veya sonrasında oynatılır. İzleyiciler reklamı 5 saniye sonra atlayabilir.

Bu reklam biçimi nerede görünür?

Atlanabilir yayın içi reklamlar, YouTube izleme sayfalarının yanı sıra Google video iş ortakları web sitelerinde ve uygulamalarında gösterilir.

Nasıl ücretlendirilirim?

GBM teklifini kullandığınızda, izleyici videonuzun 30 saniyesini (30 saniyeden kısa videolarda ise tamamını) izlediğinde veya videonuzla etkileşimde bulunduğunda (hangisi önce gerçekleşirse) ödeme yaparsınız.

Hedef BGBM, Hedef EBM ve Dönüşümleri artırma tekliflerini kullandığınızda ise gösterim sayısına dayalı olarak ödeme yaparsınız.

Bu reklam biçimini kullanmak için hangi kampanya hedeflerini seçmem gerekir?
 • Satış
 • Potansiyel müşteriler
 • Web sitesi trafiği
 • Marka bilinirliği ve erişim
 • Ürün ve marka üzerinde düşünme

Not: Bu reklam biçimini Google Ads’de “Hedef kılavuzu olmadan bir kampanya oluşturun”u seçtiğinizde de kullanabilirsiniz.

Atlanamayan yayın içi reklamlar

Atlanamayan yayın içi reklamın resmi

Bu reklam biçimini ne zaman kullanmalıyım?

Atlanamayan yayın içi reklamları, YouTube’daki ve Google video iş ortakları web sitelerindeki ve uygulamalarındaki diğer videoların yayını öncesinde, sırasında veya sonrasında tanıtımını yapmak istediğiniz video içerikleriniz olduğunda ve izleyicilerin videonuzu atlamadan mesajın tamamını görmelerini istediğinizde kullanabilirsiniz.

Bu reklam biçiminin işleyiş şekli nedir?

Atlanamayan yayın içi reklamlar en çok 15 saniye sürer ve diğer videolar öncesinde, sırasında veya sonrasında oynatılır. İzleyicilerin reklamı atlama seçeneği yoktur.

Bu reklam biçimi nerede görünür?

Atlanamayan yayın içi reklamlar, YouTube videolarının yanı sıra Google video iş ortakları web sitelerinde ve uygulamalarında gösterilir.

Nasıl ücretlendirilirim?

Gösterimlere bağlı olarak ödeme yaparsınız. Atlanamayan yayın içi reklamlar Hedef BGBM teklifini kullanır, yani reklamınız her gösterildiğinde ödeme yaparsınız.

Bu reklam biçimini kullanmak için hangi kampanya hedeflerini seçmem gerekir?
 • Marka bilinirliği ve erişim

Not: Bu reklam biçimini Google Ads’de “Hedef kılavuzu olmadan bir kampanya oluşturun”u seçtiğinizde de kullanabilirsiniz.

Video discovery reklamları

Video discovery reklamının resmi

Bu reklam biçimini ne zaman kullanmalıyım?

İlgili YouTube videolarının yan tarafı, bir YouTube arama sonucu veya Mobil Cihazlar için YouTube ana sayfası gibi izleyicilerin içerik keşfettiği yerlerde video içeriği tanıtımı yapmak isterseniz video discovery reklamlarını kullanabilirsiniz.

Bu reklam biçiminin işleyiş şekli nedir?

Video discovery reklamları, videonuzun küçük resmi ile birkaç satırlık metinden oluşur. Reklamın tam boyutu ve görünümü gösterildiği yere bağlı olarak değişebilir. Ancak, Video Discovery reklamları kullanıcıları videoyu izlemek için her zaman tıklama yapmaya davet eder. Ardından video, YouTube izleme veya kanal sayfasında oynatılır.

Bu reklam biçimi nerede görünür?

Video discovery reklamları şuralarda görünür:

 • YouTube arama sonuçlarında
 • İlgili YouTube videolarının yanında
 • Mobil Cihazlar için YouTube ana sayfasında
Nasıl ücretlendirilirim?

Yalnızca izleyiciler videonun küçük resmini tıklayarak reklamı izlemeyi seçtiğinde ücretlendirilirsiniz.

Bu reklam biçimini kullanmak için hangi kampanya hedeflerini seçmem gerekir?
 • Ürün ve marka üzerinde düşünme

Not: Bu reklam biçimini Google Ads’de “Hedef kılavuzu olmadan bir kampanya oluşturun”u seçtiğinizde de kullanabilirsiniz.

Bumper reklamlar

Bumper reklamın resmi

Bu reklam biçimini ne zaman kullanmalıyım?

Bumper reklamları izleyicilere kısa, akılda kalıcı bir mesajla geniş ölçekte erişmek istediğinizde kullanabilirsiniz.

Bu reklam biçiminin işleyiş şekli nedir?

Bumper reklamlar, 6 saniye veya daha kısadır ve başka bir videodan önce, sonra veya video oynatılırken oynatılır. İzleyicilerin reklamı atlama seçeneği yoktur.

Bu reklam biçimi nerede görünür?

Bumper reklamlar, YouTube videolarının yanı sıra Google video iş ortakları web sitelerinde ve uygulamalarında gösterilir.

Nasıl ücretlendirilirim?

Gösterimlere bağlı olarak ödeme yaparsınız. Bumper reklamlar Hedef BGBM teklifini kullanır, yani reklamınız her gösterildiğinde ödeme yaparsınız.

Bu reklam biçimini kullanmak için hangi kampanya hedeflerini seçmem gerekir?
 • Marka bilinirliği ve erişim

Not: Bu reklam biçimini Google Ads’de “Hedef kılavuzu olmadan bir kampanya oluşturun”u seçtiğinizde de kullanabilirsiniz.

Yayın dışı reklamlar

Yayın dışı reklamın resmi

Bu reklam biçimini ne zaman kullanmalıyım?

Yayın dışı reklamları, daha fazla müşteriye ulaşmak için video reklamlarınızın mobil cihazlardaki erişimini genişletmek istediğinizde kullanabilirsiniz.

Bu reklam biçiminin işleyiş şekli nedir?

Yayın dışı reklamlar, ses kapalı şekilde yayınlanmaya başlar. İzleyiciler videonun sesini açmak için reklama dokunabilir. Yayın dışı reklamlar video erişiminizi uygun maliyetle genişletmeniz için tasarlanmıştır.

Bu reklam biçimi nerede görünür?

Yayın dışı reklamlar yalnızca mobil cihazlar içindir ve yalnızca Google video iş ortakları web sitelerinde ve uygulamalarında gösterilir. Yayın dışı reklamlar YouTube’da kullanılamaz.

Yayın dışı reklamlar çeşitli farklı mobil yerleşimlerde yayınlanabilir. Mobil web yerleşimlerinde, yayın dışı reklamlar banner’larda görünür. Mobil uygulamalarda, yayın dışı reklamlar banner’larda, geçiş reklamlarında, feed içinde, yerel modda ve hem dikey hem de tam ekran modlarında görünürler.

Nasıl ücretlendirilirim?

Yayın dışı reklamlar için görüntülenebilir bin gösterim başına maliyet (gBGBM) temelinde ücretlendirilirsiniz. Bu nedenle, yalnızca bir kullanıcı videonuzu iki saniye veya daha uzun süre izlediğinde ödeme alınır.

Bu reklam biçimini kullanmak için hangi kampanya hedeflerini seçmem gerekir?
 • Marka bilinirliği ve erişim

Not: Bu reklam biçimini Google Ads’de “Hedef kılavuzu olmadan bir kampanya oluşturun”u seçtiğinizde de kullanabilirsiniz.

Masthead reklamlar

Masthead reklamın resmi

Bu reklam biçimini ne zaman kullanmalıyım?

Bu biçimi yeni bir ürün, hizmet veya lansmanı duyurmak ya da kısa sürede geniş bir kitleye erişmek için (ör. bir satış etkinliği) kullanın.

Masthead reklamlar yalnızca Google satış temsilcisi aracılığıyla rezervasyon esaslı olarak kullanılabilir. Daha fazla bilgi edinmek için YouTube’daki rezerve medya yerleşimleri hakkında makalesini inceleyin.

Bu reklam biçiminin işleyiş şekli nedir?

Masaüstü

 • Masthead reklamdaki öne çıkan videolar, YouTube Ana Sayfa feed’inin en üst kısmında 30 saniyeye kadar sessiz şekilde otomatik olarak oynatılır. Masthead reklam, geniş ekran veya 16:9 en boy oranı biçiminde görünebilir. Ayrıca videonun sağında kanalınızdaki öğeleri otomatik olarak kullanan bir bilgi paneli yer alır. İsteğe bağlı olarak, bu panele 2 tamamlayıcı video ekleyebilirsiniz. Videonun sesini açmak isteyen kullanıcılar, ses kapatma simgesini tıklayabilir.
 • Otomatik oynatmadan sonra ana video, varsayılan olarak video küçük resmi halini alır. Kullanıcılar videoyu veya küçük resmi tıkladığında videonun YouTube izleme sayfasına yönlendirilir.

Mobil

 • Masthead reklamdaki öne çıkan videolar, YouTube uygulamasının veya m.youtube.com Ana Sayfa feed’inin en üst kısmında videonun tam süresi boyunca sessiz şekilde otomatik olarak oynatılır.
 • Mobil video Masthead reklamda bir video küçük resmi, özelleştirilebilir başlık, açıklama metni ve harici bir harekete geçirici mesaj (CTA) bulunur. Ayrıca mobil video Masthead reklam, kanal adı ve simgesini reklamverenin kanalından otomatik olarak alır. Kullanıcı mobil video Masthead reklamı tıkladığında öne çıkan videonun YouTube izleme sayfasına yönlendirilir.

TV ekranları

 • Masthead reklamdaki öne çıkan videolar, TV için YouTube uygulamasının en üst kısmında videonun tam süresi boyunca sessiz şekilde otomatik olarak oynatılır (destekleniyorsa). Masthead reklam, geniş ekran veya 16:9 en boy oranı biçiminde görünebilir. Kullanıcılar, TV kumandalarını kullanarak Masthead reklamla etkileşime geçebilir. Otomatik oynatmadan sonra ana video, varsayılan olarak video küçük resmi halini alır. Kullanıcılar videoyu veya küçük resmi tıkladığında videonun tam ekran açıldığı izleme sayfasına yönlendirilir.
 • TV ekranındaki Masthead reklamlara CTA ekleyemezsiniz.
Nasıl ücretlendirilirim?

Masthead reklamlar, rezervasyon esaslı çalıştığından günlük maliyete (GM) veya bin gösterim başına maliyet (BGBM) temelinde ücretlendirilirsiniz. Bir ücret tahmini ve kampanya gösterim hedefleri almak üzere Google reklamcılık ekibiyle birlikte çalışabilirsiniz.

Not: TV ekranındaki Masthead reklamlar, yalnızca BGBM temelinde rezerve edilebilir. Hedefleme ve reklam sunma seçeneklerinin tümü, BGBM temelinde rezerve edilen diğer Masthead kampanyalarıyla aynıdır.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir