İçeriğe geç

Kategori: Yazılım

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

AMP Nedir?

Google’ın web siteleri için 7 Ekim 2015’te duyurduğu AMP’i (Accelerated Mobile Pages) Türkçe’ye “Hızlandırılmış mobil sayfalar” olarak çevirebilmek mümkün. İsminden de anlaşılacağı üzere AMP teknolojisini kullanan sayfalar inanılmaz derecede hızlı bir şekilde açılır. Google sıralama sonuçlarında da AMP destekleyen sayfaların yanında (⚡) şeklinde bir ikon belirir.

Site Hızı Arttırma – PageSpeed Optimizasyonu

Web sitesi hızını arttırmak için Google PageSpeed Optimizasyonu rehberi. Google arama motorunda web sitelerini sıralama algoritmasında site hızının en önemli faktörlerden biri olduğunu defalarca belirtmiştir. Özellikle mobil açılma süresi, SEO için en önemli faktörlerden birisidir. Bu sadece SEO için önemlidir diye bir kural da yok. İnternetin yavaş olduğu yerlerde bir de site hızı yavaş olursa bir çok kullanıcı siteye ya çok zor erişim sağlayacak, yada hiç sağlayamayacak. SEM için, Sunucu maliyetlerinin düşürülmesi, başka kanallardan gelen kullanıcıların da sitede daha rahat…

W3C Nedir? – World Wide Web Consortium

W3C: Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu (World Wide Web Consortium) Web’in babası olarak kabul edilen bilim insanı Tim Burners-Lee tarafından 1994 yılında MIT ve CERN bünyesinde kurulmuş olan Dünya Çapında Ağ(WWW) standartlarını belirleyen bir kurumdur. Bugün 2 milyar web sitesinden 4 milyar insan yararlanıyor. Web’te yer alan veri akışının devam edebilmesi için web sitelerinin W3C standartlarına göre yapılması gerekiyor. Web siteleri W3C standartlarına uymadığı taktirde, hatalı web site mimarisi elde etmiş olurlar.
World Wide Web
World Wide Web yani WWW İnternet üzerinden yayınlanan metin, imaj, video gibi multimedya ögelerini Hiper Metin İşaretleme Dili(HTML) ile aktaran bir bilgi paylaşım sistemidir. Tim Burners-Lee tarafından 1989 yılında CERN laboratuvarlarında geliştirmiştir. İnsanlık kültürüne katkılarından ötürü 2004 yılında kendisine İngiltere Kraliçesi tarafından sör (sir) unvanı verilmiştir.

Berners-Lee, şu anda World Wide Web Consortium’un (W3C) başkanı, MIT’de kıdemli araştırmacı ve Southampton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörüdür.

Bootstrap Nedir?

Bootstrap web sitelerini geliştirmek için kullanılan açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir front-end framework’tür. Bu yazılım iskeleti responsive siteler için kullanılan en popüler frameworklerden biridir. Bootstrap ile çok kolay bir şekilde mobil uyumlu web siteleri elde edilir. Twitter ekibi tarafından geliştirilen Bootstrap, HTML5 ve CSS3’ü de destekler. İyi bir grid sistemi sağlar, kapsamlı bir bileşen listesi bulunur. Bootstrap Nasıl Kullanılır? Bootstrap tüm tarayıcılarda desteklenir. Web sitemizin HTML5 etiketi ile başlaması gerekir. Bir sayfanın HTML5 olduğunun anlaşılması için ilk satırda aşağıdaki…