PHP’de Operatörler

PHP’Nin operatörleri özellikle if ve switch  şartlarında ve sorgulamalarında işe yarayan eşitliği, büyüklüğü gibi bazı özellikleri sorgulayan operatörlerdir.  Operastörler bazı değişkenlerin kontrolünde kullanılır ve onları düzenlemesinde size yardımcı olurlar. Operatörlerde sadece nokta (.) operatörünü ayrı tutmak gerekmektedir. Nokta operatörü birleştirme işlevi görmektedir. Php’de Operatör Çeşitleri; Aritmetik operatörler Karakter Katarı Operatörü Atama Operatörü Birleşik Atama Operatörleri Karşılaştırma… Okumaya devam et PHP’de Operatörler

Yayım tarihi
Yazılım olarak sınıflandırılmış

PHP’de Fonksiyonlar

PHP yönelimli programlama da bahsedilen ve çoğunlukla diğer dillerde metot olarak anılan kod bloglarına denmektedir.  Bir çok işlemi PHP’nin kendi fonksiyonları ile yapmanız mümkünken, kendi tanımladığınız PHP fonksiyonlarının da yeri ayrıdır.  Fonksiyonlar, hem nesne yönelimli programlamada hem de nesne yönelimi içermeyen PHP kod bloglarında kullanmak zorunda olduğunuz kodlardır.  Fonksiyonları iyi bir şekilde bilmemeniz durumunda PHP… Okumaya devam et PHP’de Fonksiyonlar

Yayım tarihi
Yazılım olarak sınıflandırılmış

PHP’de Formlarla Çalışmak

Php de formlarla çalışmak hem karışık hem kolay bir iştir. Öğrenilmesi biraz zaman alacak olan bu dersi okuduktan sonra görüntülerle de desteklemeniz gerekmektedir. Php de formlarla çalışmaya örnek verecek olursak, en basit olarak üye olma formlarını örnek olarak göstermek mümkün olacaktır. Bunun yanında kullanıcı girişi formları da buna örnek olacaktır. Php de formlar denildiğinde üç… Okumaya devam et PHP’de Formlarla Çalışmak

Yayım tarihi
Yazılım olarak sınıflandırılmış

VPS Nedir?

VPS, İngilizceden dilimize kısaltma olarak giren bir internet terimidir. Açılımı, Virtural Private Server olan VSP, paylaşımlı hosting ve dedicaded hosting terimlerinin karışımından oluşmaktadır. Hemen bir örnek vererek VPS ne demektir biraz daha  net anlatmaya çalışalım.  Bir site kurmak için hosting ve domaininizi aldınız bu noktadan sonra sitenizi açtınız ve artık web siteniz yayındadır. Zamanla hitiniz… Okumaya devam et VPS Nedir?

PHP’de Sabit Değişkenler

PHP’de sabit değişkenler önemli bir yere sahiptir.  Nasıl ki normal değişkenleri istediğiniz bir yerden değiştirebiliyorsanız, sabit değişkenler de bunun tam tersi olarak hiçbir şekilde değiştirmemektedir. PHP’deki sabit değişkenler genellikle çok dilli kodlamalarda kullanılmaktadır.  PHP’de sabit değişkenler normal değişkenlere oranla pek fazla kullanılmasa da bazı noktalarda önem arz etmektedir. Sabit değişkenler, DEFİNE anahtar sözcüğü ile scriptin… Okumaya devam et PHP’de Sabit Değişkenler

Yayım tarihi
Yazılım olarak sınıflandırılmış

PHPMyAdmin Nedir?

PHPMyAdmin internet siteleri için kullanılmakta olan basit ara yüzlü veritabanı yönetim programıdır. Program SQL ve MySQL veritabanı dillerini destekler ve yönetmenizi sağlar Program hem localhosta kurulabilir hem de web üzerinden yönetilebilir hostinglerin yönetim panellerine entegre edilebilir.  Basit ara yüzü sayesinde veritabanlarınızı kolayca yönetebilmenizi sağlamaktadır. Linux ve Pleks tabanlı hosting yönetim sistemlerine entegre edebilmektedir.  Genellikle zaten… Okumaya devam et PHPMyAdmin Nedir?

Yazılım Nedir?

Yazılım, elektronik aygıtların belirlediğiniz işlemleri yapması için yazılan komutlara verilen genel bir isimdir. Ayrıca dijital cihazlar da birbirleriyle iletişim kurmak için yazılım kullanır. Bu sayede iş verimliliği, hızı ve hata payı düşmüş olur. Günümüzde en popüler yazılım alanı mobildir. Yazılım mühendisliği günümüzün en favori mesleklerinden biridir. En popüler yazılım dilleri: Java, Python, Php, JavaScript, R,… Okumaya devam et Yazılım Nedir?

Webmaster Nedir?

Webmaster Türkçesiyle web geliştiricisi; internet siteleri geliştiren uzmanlara verilen isimdir. Bu terim ilk defa 90’lı yıllarda ortaya çıktı ve bu kavram internet sitesi yayınlayan, sitelerin içerik veya bakım gibi işlerini yapan kişilere denirdi. Şuan webmasterlık bir meslek ve web koskoca bir dünya. Artık web dünyasına hizmet eden herkesi bu kavrama alabiliriz. Eskiden hobi olarak (webservent)… Okumaya devam et Webmaster Nedir?

HTML Kodları Nedir?

HTML, web sitelerinin temellerini oluşturan Hiper Metin İşaretleme Dilidir. İngilizce olarak Hypertext Markup Language şeklinde ifade edilmektedir. En son sürüm HTML 5.0’dır. 1980 yılında CERN’de görevli bilim insanı Tim Barners-Lee, CERN araştırmacıların birbirleriyle döküman ve belge paylaşabilmesi için bir sistem kurulması gerektiğine inandı. Bu sayede prototip olarak ENQUIRE sistmeini geliştirdi ve önerdi. 1990 yılına geldiğimizde,… Okumaya devam et HTML Kodları Nedir?

Yayım tarihi
Yazılım olarak sınıflandırılmış

AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

AMP Nedir? Google’ın web siteleri için 7 Ekim 2015’te duyurduğu AMP’i (Accelerated Mobile Pages) Türkçe’ye “Hızlandırılmış mobil sayfalar” olarak çevirebilmek mümkün. İsminden de anlaşılacağı üzere AMP teknolojisini kullanan sayfalar inanılmaz derecede hızlı bir şekilde açılır. Google sıralama sonuçlarında da AMP destekleyen sayfaların yanında (⚡) şeklinde bir ikon belirir.