WordPress SEO Teknikleri

WordPress SEO

Dünya üzerinde birçok web sitesi WordPress ile hazırlanıyor. Ücretsiz, kullanışlı panel ve kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmadan kolayca Web sitesi oluşturmaya olanak sağlıyor. Kullanıcı ve geliştiriciler tarafından oldukça zengin eklenti içeriğine sahip olmakla birlikte kendi isteğiniz doğrultusunda herhangi bir eklentiyi de ekleyebiliyorsunuz.

Web sitesi oluşturma ve arama motorları tarafından başarılı noktalara ulaşmada bazı kriterler dikkat çekiyor. Başlıca olarak bu kriterler;

Kaliteli ve Özgün İçerik

Google, daha önce kullanılmış içeriği aynı şekilde 2. Kez kullanılmaya izin vermiyor. Bu tarz siteler kopya içerik barındırması nedeniyle spama düşüyor. Böylece tamamen özgün, kendinizden bir şeyler katabildiğiniz makaleler ile site içeriği oluşturulması sağlanıyor. Özellikle yeni açılan site ve bloglarda tamamen özgün içerikler ile başlanması google açısından olumlu olacaktır.

Sitenin Sıralamasını Yükseltmek İçin İpuçları

Her site sahibi üst sıralarda olarak daha çok tıklanma almak ister. Teoride kolay ama uygulamada zor olan bu kısım belli bir sistem oluşturulduğunda uygulanabilir. Yayınlayacağınız makalenin kalitesi, başlığı, barındırdığı kelimeleri kısacası her detayı sizin sıralamanızı etkiler.

Ekleyeceğiniz makalelerde belirleyeceğiniz anahtar kelimeler önemlidir. Anahtar kelimeler, sitenizin kullanıcı tarafından en çok trafik alan kelime gruplarından oluşmalıdır. Bu tarz hedef kelimeler belirlenirken sitenizin ne üzerine olduğu, hangi hizmeti verdiği de konuya eklenmesi gerekmektedir.

Uyumlu İçerikler

Sitenizi sıfırdan kurarken site isminden içeriğine, temadan renk seçimlerine kadar her detaya dikkat edilmelidir. Site içeriği ne ise eklenecek içerikler de aynı hizmeti anlatan yazılar olmalıdır. İçeriklerinizde özellikle önemli yerleri altı çizili ya da kalın yazmak, hedef kitlenizin size ulaşmasında kolaylık sağlayacaktır.

Temel Meta Tag’leri Oluşturma

İçeriğin en önemli kısmı giriş yani başlık kısmıdır. WordPress kullanırken ‘title’ olarak karşımıza çıkan kısım doğru ve amacına uygun olarak, 80 karakteri geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. 80 karakter üzerine çıkan başlıklar arama motorları tarafından görünmeyecek ve sitenizin üste çıkmasında olumsuz yönde etkileyecektir. Diğer kısımda açıklama, yani ‘Description’ sayfanızın 160 karakteri aşmayacak şekilde tanıtımı (google’a site ismi yazıldığında link altında beliren kısa bir açıklama).

Bu kısımda yapılan en büyük hata açıklama kısmını anahtar kelimelerle doldurmaktır.

Ardından ‘keywords’ yani anahtar kelime kısmı gelmektedir. Sitenizi en çok etkileyen ve hedef kitlenizin size ulaşmasını sağlayan anahtar kelimeler, google trendler ve aranma trafiklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

 

Sosyal Hesaplar Entegresi

Özellikle yeni açılan siteler için sosyal medya hesapları oldukça önemlidir. Sitenizin ismiyle ya da içeriğini anlatan isimlerde açacağınız Facebook, Twitter, instagram, Google+, Pinterest ve benzeri hesaplar reklam, site tanıtımı ve tıklanma oranlarını artırabilir. Milyonlarca insanın bulunduğu internet ortamında kısacası her alanı değerlendirmek ücretsiz ve zahmetsizdir.

İpucu*

Google+ özen gösterilmesi ve dikkatli kullanılması sitenizin üst sıralarda yer almasına katkı sağlayabilir.

All in SEO Kullanın
Title, Description, Sitemap, Open Graph, Canonical gibi bir sitede olmazsa olmaz kod yapılarını All in SEO kullanarak oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelime Planlaması Yaparak Güncel Kalın

Kullanacağınız hızlı bir sunucu ziyaretçi açısından etkili olacaktır. Özellikle mobil ziyaretçileri aksatmadan kullanıcıya hitap eden serverlar kullanmaya çalışın. Sitenizin içeriği hakkında anahtar kelime bazlı çalışırken tek kaynağa bağlı kalmayın. Özellikle Google Trends ve Adwords Tool ile planlama yapın. Bununla birlikte rakip siteleri de inceleyerek gözünüzden kaçırdığınız detaylara dikkat edin. Kaliteli görsellik, ziyaretçiyi sitenizde tutmaya ve daha sonra yine size ulaşmasında önemli rol oynar.

 

 

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir