5 Soruyla WordPress ve SEO İlişkisi

WP ve SEO

İçindekiler

SEO için çalıştığım onlarca içerik yönetim ve web yayıncılığı platformu arasında, WordPress en iyisi olanıydı. Kodlama hakkında hiç bilgisi olmayan biri bile WordPress ile site açabilir hale geldi. Kullanım kolaylığı konusunu SEO’da görmezden gelmek mümkün değil. Bu içeriğimizde WordPress ve SEO mitlerini cevaplamaya çalışacağım.

Soru 1: Google’ın WordPress’e Kıyağı var mı?

Google herhangi bir içerik yönetim sistemine (Blogger dahil) kıyak geçmez. SEO ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilecek eklentilerin fazlalığı sayesinde WP, Google uyumunun yüksek olduğu tartışılmaz bir gerçek.Kısacası siteniz WordPress olduğu için, ön sıralarda çıkmayacak.

Soru 2: WordPress’in SEO’su hazır mı?

Herhangi bir içerik yönetim sisteminin hazır SEO’su olamaz. Arama motoru için optimize edilmiş site vardır, cms yoktur. WP arama motoru dostu olsa da en iyi sonuçları elde etmek için bazı çalışmalar yapmanız gerekecek.  Çok fazla para ve zaman harcamadan kullanılabildiği için WordPress harikadır.

Soru 3: SEO Eklentisi Kurdum, SEO danışmanına ihtiyacım var mı?

SEO hızlı ve Kolay kurulum değildir. Anahtar teslimi hiç değildir. Ayarla ve unut olamaz. SEO böyle işlemiyor. Sürekli devam eden çaba ve emek istiyor. SEO’nun tüm ögelerini kapsayan herhangi bir WordPress eklentisi yoktur.

Konuyla İlgili Birkaç Örnek

  • WordPress eklentileri ve temaları yükseltildiğinde, değiştirildiğinde sitenizin kodları değişir. Bu sitenizi olumsuz yönden etkileyebilir ve sıralama kaybetmenize neden olabilir.
  • Yeni eklentiler sitenizi yavaşlatabilir, sayfa yükleme hızı Google için çok önemlidir.
  • İçeriğinizi SEO uyumlu yazmam konusunda SEO danışmanları size yardımcı olur, WordPress bu konuda destek olmaz.
  • WordPress SEO denetimi yapmaz. Danışmanlar sürekli denetim yapmakla yükümlüdür.

Soru 4: WordPress için en iyi SEO eklentisi Yoast’mı?

Bu soruya bir çok kişi evet diyecektir. Benim için ise hayır. All in SEO daha başarılı görünüyor. Kendi SEO eklentinizi seçerken uyumluluk, popülerlik, destek ve eklentinin geleceği konularına dikkat etmenizi öneririm.

Soru 5: Hazır Temalar SEO’ya zarar verir mi?

WordPress’in en büyük avantajı, çok sayıda ücretsiz temadır. Ancak bazıları sitenize zarar verebilir. Tema içinde yer alan spam linkler siteye zarar verebilir. Tema seçerken sürekli güncellenen bir tema seçin. Çünkü gelecekte uyum veya güvenlik problemi yaratabilir. Unutmayın son sürüm her zaman en iyisidir. Bu tema Google ilkelerini ihlal etmemeli ve tam mobil uyumlu olmalıdır.

 

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir