WordPress Yedek Alma – Eklentisiz

WordPress yedek alma konusu hayati önem taşıyor. Emek vererek hazırladığınız siteniz, içerikleriniz herhangi bir problem karşısında savunmasız kalabilir. Bu tür problemler yaşandığı zaman kayıpsız bir şekilde sitenize kavuşabilmeniz için sık sık sitenizi yedeklemelisiniz.

WordPress sitenizi yedeklemeniz için iki yöntem var. Eklenti yardımıyla ve eklentisiz olarak sitenizi yedekleyebilirsiniz. Bu yazımızda eklentisiz bir şekilde nasıl yedekleme yapılır onu anlatacağız.

WordPress Yedek Alma

Sitenizin yedeğini almak için 2 işlem yapmanız gerekecek. İlk olarak tüm dosyaları yedeklemeniz gerekecek. İkinci olarak ise veritabanını kaydedeceksiniz.

Herhangi bir FTP programıyla bilgilerinizi girerek giriş yapın. Public_html klasörünü sağ tıklayarak masaüstünüze indirin. Bu işlem biraz uzun sürebilir. Bu aşamada tüm eklentileriniz, temalarınız ve sistem ayarlarınızı yedeklemiş olacaksınız.

İkinci aşamada ve en önemli noktada olarak veritabanınızı yedeklemeniz gerekecek. Bunun için ilk olarak Cpanel’e giriş yapın. Cpanel’e girmek için www.siteadi.com/cpanel adresini kullanabilirsiniz. Ardından karşınıza çıkacak sayfada phpmyadmin’e girin.

phpmyadmin’e girdikten sonra hemen sol tarafta veritabanı adınızı göreceksiniz. Veritabanınıza tıklayın ve yukarıda yer alan “Dışa Aktar” sekmesine tıklayın. Dışa aktar dedikten sonra;

Dışa Aktarma Yöntemi: Hızlı
Biçim: SQL
seçili olsun. Bu seçimleri yaptıktan sonra aşağıda bulunan “Git” butonuna basarak veritabanınızı bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Bu noktada, tüm içerikleriniz, yorumlarınız gibi birçok detayı yedeklemiş olacaksınız. Sitenizi mümkünse haftada 2 ya da 3 kez yedeklemenizde büyük yarar var. Hacklenme ya da hosttan kaynaklanan sorunlardan ötürü tüm sitenizi kaybetmek istemiyorsanız, sitenizi sık sık yedeklemelisiniz.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir