WordPress SSL Kurulumu ve Ayarları

Arama motoru olan Google, SSL kullanan sitelere öncelik vereceğini açıklamıştı. Bu da demek oluyor ki güvenlik sertifikasına sahip olan siteler, Google sıralamalarında her zaman 1 adım önde. Bu haberden sonra binlerce site SSL’e geçiş yaptı. Peki wordpress SSL kurulumu ve ayarları nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını ayrıntılı bir şekilde aşağıda vereceğiz.

WordPress SSL Kurulumu

wp ssl

Öncelikle host firmanızın internet sitesine girerek hangi güvenlik sertifikası alacağınıza karar vermelisiniz. 10 dolara da SSL var 1000 dolara da. Aralarındaki bu fiyat farkı garanti bedeli, mobil uyumluluk, yeşil bar gibi ekstra özellikler ile inip çıkabilir.

Hostunuz ile görüştünüz ve SSL aktifleştirilmesini talep ettiniz. Ödemenizi yaptıktan sonra artık SSL, sitenize tanımlı olacak. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey wordpress sitenize girip gerekli birkaç ayarlamaları yapmak.

WordPress SSL Ayarları

SSL pakediniz aktif edildikten sonra sitenizde yapacağınız 2 değişiklik olacak. Bu değişikliklerden birincisi, site adresinizi http’den https’ye çevirmek olacak. Bunun için admin paneline girerek Ayarlar > Genel sekmesine tıklayarak sitenizin url yapısını değiştirin. Yani “Http” olan kısmı “Https” olarak değiştirin ve kaydedin. İlk işlem bitti.
ssl aktif
Yapmanız gereken ikinci ve en önemli işlem ise geçmiş linklerinizi de https’ye çevirmek olacak. Bunun için 2 yöntem var. İlk yöntem uğraştırıcı ve gereksiz olanı, yani veritabanından tüm linklerinizi bulup tek tek https’ye çevirmek olacak. Ancak buna gerek yok. Really Simple SSL eklentisi ile tek tıkla tüm geçmiş linklerinizi https’ye kolaylıkla çevirebilirsiniz.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir