WordPress Site Hızlandırma

WordPress Hızlandırma

İçindekiler

WordPress kullananların birçoğunun yakındığı konulardan biri de sitelerinin aşırı yavaş olması. Bunun birçok nedeni olabileceği gibi en önemli etkenler arasında eklentiler geliyor. Ufak işlemler için yüklenen eklentiler için bu durum daha da vahim sonuçlar doğuruyor. Halbuki bazı basit işlemler için 2 satır kod ekleneceği yerde insanlar daha kolay diye eklenti yüklüyor. Eklentilerin sayısı arttıkça sorguları da artıyor ve siteyi inanılmaz bir şekilde yavaşlatıyor. Şimdi wordpress siteyi yavaşlatan unsurlara göz atalım.

WordPress Eklentileri

En büyük nedenlerden biri de kurulu olan eklentilerin sayısı. Mutlaka yüklenmesi gereken eklentilerin dışında eklenti kurmamaya özen göstermeliyiz. Aksi takdirde daha fazla eklenti daha fazla sorgu olacağı için siteyi ciddi manada yavaşlatacaktır.

WordPress Temaları

Tema seçiminde yalnız görsel güzelliğe aldanmamak gerekir. Kodlanması ve hızı bu noktada büyük önem taşıyor. Bu yüzden tema seçerken hız puanına baktıktan sonra seçiminizi yapmanızı öneririz.

Cache Eklentileri

WordPress kullanıyorsanız mutlaka cache eklentiniz olmalı. Css ve js gibi dosyaları sıkıştırarak sitenizin nefes almanızı sağlayabilirsiniz. Mutlaka cache eklentisi edinin ve site hızına katkı da bulunun.

Resim Optimizasyonu

Sitenin yavaşlamasında en büyük nedenlerden biri de resimlerin boyutudur. Bu yüzden resim boyutlandırması yapın ve resim optimizasyonu yapan eklentilerden edinin. Bu sayede ciddi ölçüde siteniz hızlanacaktır.
Site hızınızın değerini ölçmek ve nerelerde yavaşlık olduğunu öğrenmek için Google Page Speed ya da GTMetrix platformlarını kullanın. Tüm değerleriniz normal ama hala siteniz yavaşsa büyük ihtimal problem hosttan kaynaklanıyordur.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir