WordPress Resim Optimizasyonu

WordPress sitelerine sahip kişilerin en çok yakındığı konulardan biri, sayfa açılma süresinin uzun olması. Sitenin yavaş açılmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında bugün resim optimizasyonu konusuna değineceğiz. Bilindiği üzere resimler optimize edilmediği zaman sayfaların açılma süresi uzar ve ziyaretçilerinizi bezdirir. Bu yüzden resimleri sıkıştırmak gerekir.

Resim optimizasyonu ile hem siteniz hızlanır hem de arama motorlarında çok daha iyi yerlerde olursunuz. Yavaş bir site asla arama motorlarında üst sıralarda yer almaz. Seo çalışmalarında da resim optimizasyonu her zaman ilk yapılacaklar arasındadır. Resim optimizasyonu için en iyi eklentilerin başında Wp-Smush geliyor.

Wp-Smush ile Resim Optimizasyonu

İlk olarak Eklentiler > Yeni Ekle diyerek Wp-Smush eklentisini indirin. Daha sonra admin panelinde Ortam> Wp-Smush sekmesine girin. Biraz aşağı indikten sonra ayarlar yazan kısımda “Otomatik Sıkıştırma” bölümünü aktifleştirin. Böylelikle bundan sonra sitenize eklediğiniz her resim otomatik olarak optimize edilecek.

Eklentiyi kurmadan önce yüklemiş olduğunuz resimleri optimize etmek içinde Wp Smush’a girin. Karşınıza optimize edilmemiş resimlerin sayısı çıkacak. Her seferinde maksimum 50 resim optimize ediliyor. “Bulk Smush Now” butonuna basarak resimlerinizi optimize etmeye başlayabilirsiniz.

Resim optimizasyonu ile sitenizdeki hızlanmayı fark edeceksiniz. Test etmek için Google Pagespeed ya da GTMetrix gibi sitelere girerek hızını ölçebilirsiniz. Bu sayede resimlerin optimize skorlarını görebilir, sıkıştırılmamış resimlerin hangileri olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

One thought on “WordPress Resim Optimizasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir