WordPress Çoklu Dil Eklentisi

WordPress siteye sahipseniz ya da bir blogunuz varsa, kullanıcılarınıza çoklu dil sunarak kalitenizi ve ziyaretçi hedefinizi genişletebilirsiniz. Özellikle niche site kurmak isteyenler için muhteşem bir eklenti. İngilizceyi hedef alıp, bunun yanı sıra Fransızca, Almanca gibi dil desteği de sunarak ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz. İsterseniz ana dilin yanında 1 dil seçin, isterseniz 20+ dil… Tüm bu fonksiyonu ve genişliği sağlayacak olan Polylang eklentisidir.
İlk başta hatırlatmakta fayda var. Bu eklenti bir çeviri eklentisi değildir. Bu eklentiye güvenerek daha sonra hayal kırıklığı yaşamayın.

Polylang Çoklu Dil Eklentisi

Eklentiyi kurduktan sonra, Ayarlar > Dil bölümüne girin. Eklentimize girdikten sonra karşımıza “Dil” sekmesi çıkacak. Bu bölümde hangi dili seçmek istiyorsanız seçiyorsunuz. Tam isim yazan yere, sitenizde bu dilin ne şekilde çıkacağını belirtebilirsiniz.

Bu kısmı bitirdikten sonra “Ayarlar” bölümüne geçin. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Çoklu dil eklentisini aktifleştirdikten sonra tüm url yapınız değişecektir. Tüm url’ler değişeceği için Search Consol’da yüzlerce hata alabilirsiniz. Bunu önlemek için ayarlar bölümüne gelip:
– URL’da varsayılan dil için dil belirtecini gizle seçeneğini aktifleştirin.
– /language kısmını anlaşılır kalıcı bağlantılardan kaldırı seçin. Ve son olarak “Dil içerik üzerinden ayarlanır” seçeneğini seçin ve aktifleştirin. Bu sayede Url yapınız değişmeyecek, Seo kaybetmeyeceksiniz ve 404 hataları almayacaksınız.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir