İçeriğe geç

Web Tasarım

Web Tasarımının İncelikleri

Web tasarımının püf noktaları denilince herkes işin teknik boyutunu akıllara getirmektedir. Bu yanlış bir yargı olmasa da eksiktir. Zira teknik hususlardan ziyade içerikle ilgili çok büyük çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bunlar nelerdir diye soracak olursanız şöyle cevaplayabiliriz. Faaliyet gösterilen alanın ihtiyaçları, kullanıcıların istekleri, görsel seçimleri gibi hususlar son derece önem arz etmektedir.

Hedef Kitleye Özel Tasarımlar

Sitenizin hitap ettiği kitleye göre seçimler yapmanız son derece önem arz etmektedir. Bu kapsamda örnek olarak verecek olursak çocuklara hitap eden bir sitede yetişkin paylaşımlarında bulunmak doğru bir seçim olmayacaktır. Bunun tam tersi de söz konusu olabilir.

Teknik Hususlar

İşin büyük bir boyutu içerikle ilgili olsa da teknik hususların da göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Bu kapsamda sitelerin mobil uyumlu olması artık olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Zira kullanıcıların birçoğu artık internet sitelerine telefonları aracılığıyla girmektedir.

Responsive Siteler Neden Aramalarda Üst Sıralarda Görüntüleniyor

Responsive

Google’ın öneri olarak bloğunda sunması sonrası birçok webmaster ekran boyutuna duyarlı tasarımları tercih etmeye başladı. Responsive tasarıma sahip sitelerde alt alan adı şeklinde oluşturulan linklere gerek kalmıyor. Tek URL üzerinden site görüntülenebiliyor. Ayrıca kodlamanın tek olması sayesinde mobil sitelerde karşılaşılabilecek çeşitli hataların da doğrudan önüne tasarımcılar tarafından geçilebiliyor. URL yapısının tek olması sayesinde mobil cihazdan giren kullanıcıların ekstra olarak başka bir linke yönlendirilmesine gerek kalmıyor ve bu sayede web sitesi daha hızlı açılıyor. Daha hızlı açılan web siteleri de doğal olarak daha yüksek sıralamalara sahip oluyor.

Web Tasarımı Yaptırmaya Karar Verdiniz Peki Ya Fiyatlar?

Web tasarım sektörü, değişik fiyat aralıklarında hizmet veren ve çeşitli etkenler sayesinde fiyat mekanizmasını çalıştıran bir sektördür. Sektörde bazı firmalar düşük fiyatlar verirken bazı firmalar ise görece yüksek fiyatlarla iş yapmaktadır. Bir firma fiyat mekanizmasını oluştururken çeşitli etmenleri göz önüne almaktadır. Bunlardan birincisi firmanın hedeflediği müşteri kitlesidir. Üst seviye müşterilere hizmet veren firmalar, bu müşterilerin isteklerine cevap verebilmek için farklı departmanlar oluşturmakta ve hizmetlerini bu departmanlar aracılığıyla sürdürmektedir. İş gücü kullanımının artması, müşterilere sunulan fiyatların da yükselmesi anlamına gelmektedir.

Ücretsiz Web Tasarımı Yapmanızı Sağlayabilecek Çeşitli Araçlar

Web sitesi sahibinin teknik bilgisinin az olduğu ve teknik bilgisinin az olmasını bütçesiyle ikame edemediği durumlarda onların yardımına hazır web sitesi oluşturma araçları devreye girmektedir. Hazır web sitesi oluşturma araçlarını kullanmak genelde daha hızlı, daha kolay ve daha maliyetsiz olmaktadır. Genelde harcanan para domain ve sunucu için harcanan parayla sınırlı kalmaktadır.