Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Kurulumu

İçindekiler

Dijital dünyada yer almanın ilk yolu web sitesi kurmaktır. Web siteniz olmadan yapacağınız dijital reklam çalışmaları çok fazla etki göstermeyecektir. Bu nedenle içeriğimizde web sitesi kurulumuna dair yol haritası göstereceğim.

Alan adı Seçimi

Alan adı web sitenize giriş için kullanılan isimdir. Bertanuzun.com bir alan adıdır. İngilizce ismi ise Domaindir. İnternetteki kurumsal kimliğinizi ilk yansıtacak şey alan adıdır. Anlamlı, jenerik ve kısa domainler her zaman daha değerlidir. Söylenmesi, okunması kolay isimler tercih etmenizi öneririm. Ayrıca iş hedeflerinizi yansıtacak bir alan adı bulmalısınız. Satın alımı Godaddy üzerinden yapmanızı tavsiye ederim.

Hosting Seçimi

Web siteleri, web sunucularında barınır ve bu sunucular sürekli olarak açık kalarak sitenize giren ziyaretçilere veri akışı sağlar. Cpanel ile yönetilen hostingler en kolay yönetilebilir hostinglerdir. Çünkü cpanel sayesinde yüzlerce CMS’si kolayca kurabilirsiniz.

Platform Seçin

Web sitenizde kullanacağınız altyapıya karar verin. Siteniz için CMS kullanabileceğiniz gibi, özel yazılımlar ve tasarımlar da ürettirebilirsiniz.

CMS’in Yararları

Ücretli, ücretsiz yüzlerce içerik yönetim sistemi var. Bunlardan en ileri ve en gelişmiş olan WordPress’tir. Dünyada hiçbir CMS WordPress ile yarışamaz. Çünkü hazır tema ve eklenti bolluğu sayesinde binlerce yazılım geliştirici, WordPress için çalışır. Kişisel, blog, şirket, e-ticaret, okul, kurumsal siteler için uygundur. Kısacası her alanda kullanılabilir. BBC America, Sony Music, Microsoft News, Mercedes Benz WordPress kullanan sitelerden bazılarıdır. Web sitesi örnekleri için Wix Templates sayfasına göz atabilirsiniz. En iyi CMS’ler listesini alt tarafta sıralıyorum.

  1. WordPress
  2. Joomla
  3. Drupal
  4. Wix
  5. Sitecore
  6. TeamSite
  7. Kentico

Özel Yazılım ve Tasarım

Özel yazılım ve tasarım kullanan bir web sitesini yaratmak için minimum üç kişiye ihtiyaç vardır. Bu tabii ki profesyonel yapılar içindir. Bu nedenle sıfırdan yazılım ve tasarım yapacaksanız 1 adet tasarımcı, 1 adet arayüz yazılımcısı (front-end), 1 adet arka plan yazılımcısına (back-end) ihtiyacınız var.

Web Sitesi Fiyatları

Ülkemizde web tasarım fiyat aralığı çok farklıdır. Günümüzde kasaplar bile web sitesi yaptığını iddia ettiği için, abartısız şekilde web sitesi fiyatı 100 TL ile 100.000 TL aralığındadır.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir