VPS Nedir?

Server - Sunucu

VPS, İngilizceden dilimize kısaltma olarak giren bir internet terimidir. Açılımı, Virtural Private Server olan VSP, paylaşımlı hosting ve dedicaded hosting terimlerinin karışımından oluşmaktadır.

Hemen bir örnek vererek VPS ne demektir biraz daha  net anlatmaya çalışalım.  Bir site kurmak için hosting ve domaininizi aldınız bu noktadan sonra sitenizi açtınız ve artık web siteniz yayındadır. Zamanla hitiniz yükselir, ve 10.000’lere gelince artık dertler yakanızı bırakmayacaktır. Bunun nedeni, hostinginizin artık web sitenizin kapasitesini kaldıramamasıdır.

Hostiniginiz web adresinizi kaldıramayınca doğal olarak kasılmalar başlayacak ve kapasitenin üzerine çıkmaya başlayacaktır. Bunun sonucunda, hosting şirketiniz de bir çok sorun çıkarmaya başlar çünkü artık siteniz çizmeyi aşar ve diğer çizmelere dolmaya başlar ( burada çizme hosting demektir ). Sitenizin hitinin 10.000 olması da şart değildir. Bazen fazla video izleme, upload, dowload gibi olaylar yüzünden siteniz işlemci kaynaklarını aşacaktır. Hostingler genel olarak, 100 sitenin bir bilgisayara koyulup işlemci kaynaklarını ortak olarak tüketmeleri sağlanır ancak sizin siteniz büyüyünce nerede ise %25 işlemci kaynağını tüketecek ve diğer siteler de kasılmaya başlayacaktır. İşte bu noktadan sonra ya hosting firması değişeceksiniz ki değişseniz de başka firmadan aynı tepkiyi göreceksiniz ya da dedicadet sunucu almak zorunda kalacaksınız.

Ancak, dedicadet sunucu almak için yeterli paranız yok ise VPS’ler devreye girer ve imdadınıza yetişir.  Aynan VDS’lerde oluğu gibi hıosting firmaları bilgisayarları formatlar ve bilgisayarı 8 veya daha fazla eşit parçaya böler ve o bilgisayarın işlemcisinin 8 de 1’i sizin sitenize verilir ve siteniz artık başka kaynağı tüketemez. Hem de daha ucuza mal edeceğiniz web siteniz sizin için de uygundur.

 

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir