Long Tail Keywords (Uzun kuyruklu anahtar kelimeler) nedir?

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime
Sahibi olduğunuz web sitesini arama motoru sıralama sonuçlarında zirveye taşımak için kaliteli içerikler üretip rakiplerinizle bu yolla mücadele etmeniz gerek. Peki bunu nasıl sağlayacaksınız? Rakiplerinizde olmayanı, özgün ve farklı olanı sunarak elbette.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler Trafiğinizi 10 kat artırmanızı sağlayacak.

Aynı kelimede rekabet eden yüzlerce siteyle başa çıkmak bazen yorucu olabilir. Bu gibi durumlarda farklı bir stratejiye yönelerek daha az aranma hacmi olan, ancak rekabetin de çok düşük olduğu kelimelere çalışmanız akılıca olacaktır. Başlıkta ismi geçen “long tail keywords”, yani “uzun kuyruklu anahtar kelimeler” bunun için var.

Long tail keywords nedir?

Üç sözcükten fazlasını içeren anahtar kelimelere “long tail keywords” denir. Türkçe’ye “Uzun kuyruklu anahtar kelime” olarak çevirebileceğimiz bu tür kelimelere kullanıcıların ilgisi daha azdır, ama rekabet düşük olduğu için hızlıca yükselerek daha fazla trafik çekme imkânınız olabilir. Örnek vererek açıklayalım.

“Elbise” satan bir mağaza olduğunuzu varsayalım. Google’da “Elbise” kelimesinde yükselmek için devasa bütçeye sahip uluslararası markalarla rekabet etmeniz gerekir. Ancak “kısa elbise modelleri 2018” gibi çok güzel bir “uzun kuyruklu anahtar kelime” bulduğunuz takdirde daha az çaba ve masrafla trafiğinizi artırabilmeniz mümkündür. Bu gibi örnekleri çoğaltabilmek mümkün. Bir blog sitesi yönetiyorsanız “Adsense” kelimesi yerine “Adsense kayıt olma yöntemleri” gibi başlıkları özgün içerikle doldurarak “Adsense” kelimesinde yükselmiş kadar hit kazanmanız işten bile değildir.

Anahtar kelime bulmak için kullanabileceğiniz araçlar

Manuel olarak uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulabileceğiniz gibi, Google’ın sırf bu iş için geliştirdiği “Anahtar kelime planlayıcı” aracını da kullanabilirsiniz. Gmail hesabınızla oturum açtıktan sonra bu bağlantıyı takip ederek ana anahtar kelimenin türevlerini oluşturun.

Buna ek olarak SEMrush, Long Tail Pro ve Ahrefs gibi ücretli servislere abone olmak da yine seçenekleriniz arasında.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir