UX Tasarım Nedir?

Sizlere bu yazımızda UX tasarım nedir sorusunun cevabını kısa ve öz bir şekilde anlatacağız. İlk olarak UX İngilizce User Experience kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasıdır. Türkçe anlamı ise kullanıcı deneyimi olarak çevrilmektedir. Dijital ortamlar için kullanılan bu kavram ile kast edilen kullanıcıların ihtiyaçlarını ve isteklerini en iyi şekilde karşılayabilmektedir.

UX Tasarım

Kısacası bir kişinin dijital platformlara girdiği vakit ne görmek istediğini tespit etme ve bunu uygulamaya dökme eylemine kullanıcı deneyimi adı verilmektedir. İşte bu uygulama özellikle ticari işlerde son derece işe yaramakta ve müşteri toplamaya ardından da bunu kazanca çevirmeye yaramaktadır.

UX Tasarımda Neler Yapılır?

Kullanıcı deneyimini maksimize etmek isteyen tasarımcı kendisini bir müşteri yerine koyarak sayfaya ya da uygulamaya bakmaktadır. Böylelikle eksiklikleri tespit etmektedir. Ardından da bu eksiklikleri gidererek müşterilerin ihtiyaçlarına uygun bir hale getirmektedir. UX tasarımcısı eksiklikleri tespit ederken sadece kendi deneyimlerini değil aynı zamanda gerçek müşterilerin de görüşlerine önem vermelidir.

Rakip Analizi

UX tasarımı konusunda en önemli donelerden birisi de elbette ki rakipler olmaktadır. Zira aynı sektörde yer alan iki farklı firmadan birinin diğerinden fazla tercih edilmesinde etkin rol oynayan unsurlardan birisi de kullanıcı deneyimi olmaktadır. işte bunun tasarımcı tarafından araştırılması ve iyi ya da kötü olunan hususların tespit edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla ilk aşamada taklit yapılıyorsa da sonraki aşamada daha yukarılara çıkmak hedeflenecektir.

Sonuç olarak ifade etmek gerekirse UX tasarımı dijital ortamlarda başarıyı yakalamak için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Sizler de başarıya ulaşmak istiyorsanız bu durumda kullanıcı deneyimine önem vermelisiniz. Bunu yaparken profesyonel kişilerle beraber çalışmanızın son derece önemli olacağını da unutmamanızı sizlere tavsiye etmeden de geçemeyeceğiz.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir