Tekrarlanan İçeriğin Sebepleri ve Bu Sebeplerin Çözülmesi

Tekrarlanan İçerik
Birbirine büyük oranda benzeyen yazıların hangi sıralamayla gösterileceğinin tespiti gayet gelişmiş Google algoritmaları için dahi oldukça zordur. Bir karışıklığa sebep olarak sıralamalarda oldukça gerilere düşmek ihtimal dahilinde olduğundan dolayı, benzer içeriklerin oldukça dikkatli şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Yinelenen İçerik Tam Olarak Nedir?

Sistem veya içerik sahibi tarafından aynı makale için oluşturulan ve aynı yazıyı referans gösteren URL yapıları yenilenen içerik olarak adlandırabilir. Başlık için oluşturulan URL, etiket için oluşturulan URL ve arşiv için oluşturulan URL aynı makaleye yönleniyorsa bu durum yenilenen içerik olduğu anlamına gelmektedir.

Yinelenen İçeriğin Sebeplerin

1. URL Kavramının Yanlış Anlaşılması

URL her içerik için özeldir. Spesifik olarak bir makaleyi farklı URL’lerde yayımlamak SEO açısından sıkıntılı bir durum olarak göze çarpmaktadır.

2. Oturum Kimlikleri

Çeşitli amaçlar için kullanılan ID kodlarının arama motorlarına açık olması durumunda yinelenen içerik durumunun ortaya çıkması muhtemel olduğundan dolayı ID kullanımının arama motorları botlarına kapalı olması gerekmektedir.

3. İzleme ve Sıralama İçin Kullanılan URL Parametreleri

Kullanıcı hareketlerinin takibi amacıyla oluşturulan URL yapıları da yinelenen içeriğe sebep olabilecek durumların başında gelmektedir.

4. İçerik Sendikasyonu

Aynı içeriğin birden çok web sitesi tarafından kullanılması da yinelenen içeriktir. Kopyalanmasını istemediğiniz içeriği “Google Gibi Getir” diyerek koruma altına almanız çoğu koşulda mümkündür.

5. Yorum Sayfaları

Fazla gelen yorumun ikinci bir sayfada gösterilmesi için oluşturulan sayfalar da yinelenen içerik ortaya çıkmasına sebep olur.

6. Yazıcı Dostu Sayfaları

Yazıcı dostu içerik için ayrı URL oluşturulması yinelenen içerik durumunun ortaya çıkmasını sağladığından dolayı böyle içerikler oluşturulurken ayrı URL oluşturulmaması gerekmektedir.

7. WWW ve non-WWW

Siteniz hem www hem de www olmayan URL’ler üretiyorsa yinelenen içerik sorunuyla karşılaşma ihtimaliniz hayli yüksektir.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir