Startup Nedir? Girişimci Nasıl Olunur?

Girişimcilik

Startup, sıfırdan başlayan projelere yani yeni girişimlere verilen isimdir. Türkçe tanım olarak yeni girişim adı verilebilir. Bir startup kurarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey yeni bir şey üretmektir. Projeniz sektördeki eksiklikleri gideriyorsa tutma ihtimali yüksektir. Yenilikçi olmayan bir startup yüksek ihtimalle başarısız olacaktır.

Bu nedenle uçak bileti sitesi, e-ticaret sitesi, gezi sitesi kurmak startup değildir.  Offline sektörden örnek vermek gerekirse, bir berber açmak yada inşaat yapmakta sizi girişimci yapmayacaktır. Zira her berber birbiriyle aynı hizmeti verir. Gelişmiş bir tasarım yada hiçbir dairede bulunmayan bir özellik eklemediğiniz sürece siz bir girişimci olamazsınız.

Startup Berber, müşterinin saçını makasla yada makine ile kesmek yerine başka bir araç kullanmalıdır. Örn: Eski zamanlarda pirana dişleriyle saçlar traş edilirdi.

Bir startup’ın hedefi tüketicilere daha önce tüketmedikleri bir şeyi sunarak hızla büyümeyi hedefler. Bir startup’ta fikir önemsizdir. Fikri olmayan dünyada bir tane bile insan yoktur. Önemli olan bu fikri gerçekleştirmiş olmaktır. Yatırım almanız yada almamanız da sizin sorununuzdur. Ayrıca hiçbir yatırımcı size yatırım yapmak istemiyor. Yatırımcılar startup’a yatırım yapmak istiyor.

Netleştirmek gerekirse önemli olan yatırım olmadan işi geliştirmek ve çalışır hale getirebilmektir. Kimse size para vermek yada sizin işinizi bedava yapmak, ortak olmak zorunda değildir. Fatura kesmediğiniz sürece, projeniz getirisi olmayan ölü bir yatırım olacaktır.

Hemen hemen her gün, birileri gelip şöyle bir fikrim var, şöyle site yap, böyle reklam yap diyor. Adresini istediğim zamansa %99’unun daha fikir aşamasında olduğunu görüyorum. Bu bir kitap yazarına, aklımdaki romanı yazar mısın? Demek gibi bir şey. Bir girişimci başkalarına ihtiyaç duymadan kendi işini başlatabilirse o bir girişimcidir. Projenizi tek başınıza idare edemeyecek hale geldiğiniz zaman bir ekip kurmalısınız.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir