Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Danışmanı

İçindekiler

Sosyal Medya Nedir?

İnsanların, Markaların hatta günümüzde hayvanlar takipçilerine yönelik paylaşımların yapılabildiği, özgürlüğün vaad edildiği ve düşüncesini ifade edebildiği mecralara sosyal mecralar adı verilir. İnsanların sosyal medyayı en çok takip etmesinin nedeni, kendine yönelik paylaşımlar bulabiliyor olmasıdır. YouTube’da sadece ilgi duyduğu alanlardaki videoları takip edebilirler. Yada Instagram’da ilgi duyacağı fotoğrafları, Linkedin’de kurumsal paylaşımları, Snapchat ile eğlenceyi, Twitter ile haberleri ve metin içerikleri, Facebook’u tercih ederek hepsini gerçekleştirebiliyor.

Geleneksel mecralardan harici bu mecralar daha çok takip ediliyor ve ölçümlenebiliyor. Geleneksel medyada uygulanan kontrol mekanizmaları genelde bu platformlarda yer almıyor. Yorumlara anında müdahale edilebiliyor, reklamlar yada paylaşımlar değiştirilebiliyor.

Sosyal Medya Yönetimi

Günümüzde sosyal medya, diğer medya mecraları kadar etkili kullanılması gereken bir alandır. Sosyal medya yönetimi ise, insanları hizmet/ürün satışı konusunda etkileme ihtimali en yüksek olan bu kanalın çeşitli etkiler karşısında vereceği tepkilerin profesyonellik içerisinde yönetilmesi anlamına gelmektedir. Yıllık hizmet/ürün stratejimize göre olağan bir yönetim anlayışını oluşturmak sosyal medya hesaplarının yönetilmesindeki temel nokta iken; kriz anlarında PR çalışması yapmak ve süreci kontrol etmek ise ikincil amaçtır.

Sosyal Medya Yönetiminin Aşamaları

Sosyal medya hesaplarını profesyonel ilkeler gözeterek yönetebilmek için bazı aşamaların uygulanması zorunludur. Bu aşamalar ise şöyle sıralanabilir;

  • Hedef Kitlenin Belirlenmesi: Hedef kitlenizin hangi özelliklere sahip olduğunu iyi belirlemek, yapacağınız paylaşımlardan maksimum faydayı sağlamanız için ön koşuldur. Hedef kitlenizin yaşını, cinsiyetini, hobilerini, olumsuz tepki vereceği durumları önceden belirlemek ve çeşitli araçlarla analiz ederek bu analizlerin sonuçlarına göre paylaşım yapmak önemlidir.
  • İçerik Yönetimi: Hedef kitlenin seçilmesi beraberinde bazı zorunlulukları da getirmektedir. Hedef kitleniz, ürününüzü ve hizmetinizi doğrudan pazarlayacağınız kitle olduğu için onların hassasiyetlerine göre paylaşımlar yapmanız, onların anlayabileceği bir dil kullanmanız gayet önemlidir. İçerik yönetimiyle oluşturmanız gereken bir diğer şey ise marka algısıdır.
  • Diyalog Yönetimi: Hedef kitleniz belli kriterlere göre bir yığın halinde oluşturulduktan sonra yapmanız gereken şey daha ufak filtreler yardımıyla bu ana kitleyi kategorize etmek ve sonrasında bu kategorilerdeki müşterilere ayrı ayrı politikalar yardımıyla markaya sadakat duygusunu aşılamanız gerekmektedir.
  • Reklam Yönetimi: Sosyal medya üzerinde reklam araçlarını kullanmadan bir markayı, ürünü veya hizmeti doğrudan hedef kitlenize pazarlamak ne yazık ki pek mümkün olmamaktadır. Hal böyle olunca yapılması gereken şey, sosyal mecraların, şirketlere ve markalara sunmuş olduğu reklam yapma avantajından yararlanmak olmalıdır.
  • İstatistiki Verilerin Toplanması ve Analiz Edilmesi: Yukarıda sayılan tüm yönetim modellerinin sağlıklı şekilde oluşturulabilmesi ve harcanan emeğe karşılık kar maksimizasyonunun sağlanabilmesi için reklam kanallarından, hesaplardan ve hedef kitleden toplanan verilerin uzmanlarca analiz edilmesi ve bu analizler sonrasında da sosyal medya politikalarının hassas olarak kalibre edilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Bir çok sosyal platformda reklam sistemi yer almaktadır. Genelde tıklama başı ödeme yapılır. Ama gösterim yada edinme başı da ödeme yapabilirsiniz. Genel olarak reklamlar düşük maliyetlidir. Reklamlar gösterilmeden ücret ödenmez. Çeşitli filtreleme yollarıyla Yaş, Cinsiyet, Lokasyon, İlgi Alanı ve Cihaz seçilebilir. Sosyal medya reklamcılığı doğru yönetildiği taktirde, geleneksel modellerden çok daha karlıdır ve çok detaylı ölçümlenebilir.

Sosyal Medya Ajansları Neler Yapar?

  • Blog, video, görsel gibi içerik paylaşımları yapar.
  • Tüm sosyal medya hesaplarıni düzenli olarak takip eder ve modere eder. Gelen takipçi yorumlarını ve sorularını anında cevaplar.
  • Takibini yapar ve Online itibarınızı zedeleyecek herhangi bir krizde, kriz yönetimi ilerletir.
  • Dijital PR’ınız için önem arz eder.
  • Sosyal medya danışmanları çalıştırarak, hesaplarınızı düzenli yönetir.
Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir