Site İçi SEO: Sayfa Yapılandırmasını Etkileyen Faktörler

Google’ın arama sonuçlarını listelerken göz önünde bulundurduğu birçok faktör bulunmaktadır. Bu yöntemler genel olarak site içi ve site dışı yöntemler olarak ayrılmaktadır. Sayfa yapılandırma alt başlığı ise site içi SEO çalışmalarında en önemli unsurlardan bir tanesi olarak öne çıkmaktadır.

Kırık Linkler

Kırık linkler, tıkladığında “404 Page Not Found” hatasını döndüren linklere verilen isimdir. Sitede kırık linklerin olması, sitenin sahibi tarafından önemsenmediği/kontrol edilmediği anlamının arama motorları nezdinde doğmasına sebep olmaktadır. Kullanıcılar da iyi bir kullanıcı deneyiminden kırık linkler sebebiyle mahrum kalmaktadır. İlerleyen aşamalarda toplam iç linkler içerisinde kırık linklerinin sayısının, çalışan linklerin sayısını geçmesi halinde arama motorları, konu sitenin pasif hale geldiğini düşünmektedir. Sonuç olarak sitenizdeki linkleri çeşitli araçlar yardımıyla devamlı kontrol etmeli ve “404 Page Not Found” hatası verenleri düzeltmelisiniz.

W3C Hataları

Web sitenizde fazlaca HTML ve W3C hatası bulunması, sitenize gerekli özeni göstermediğiniz intibasını arama motorları nezdinde oluşturacağından dolayı, arama sonuçlarında da otomatik olarak geriye itileceksinizdir. Ayrıca bu hataların az olması, sitenizin arama motorları tarafından okunabilirliğini arttıracağından dolayı W3C hataları özenle yaklaşılması gereken durumlardandır.

Site Haritası

Pagerank değerinin etkisiz hale gelmesinden sonra sitenizin Google’ın gözündeki değerini Trustrank değeri belirler olmuştur. Spam yapmamak bu değerin artmamasındaki temel etkendir.

URL Uzunluğu

URL yapısı belirlerken kullanıcılara yönelik düşünmek arama motorlarının da hoşuna gitmektedir. Anlaşılabilir ve kullanıcı tarafından okunabilir URL yapıları her zaman daha önemlidir.

Site İçi SEO

Google Editör İncelemeleri

Otomatik kontrollerin yetersiz kaldığı durumlarda Google sitenize manuel inceleme yöntemiyle yaklaşmaktadır. Genelde DMCA gibi telif ile ilgili durumlarda yapılan bu incelemeden sorunsuz çıkmanız durumunda sitenizin özgün ve eşsiz olduğu Google tarafından patentlenecek ve arama sonuçlarında daha üstte sıralanacaksınızdır.

Kaynak Belirtme

Oluşturduğunuz özgün içeriği diğer mecralarda paylaşırken sitenizi kaynak olarak göstermeniz Google’ın sitenizi spam olarak algılamasının önüne geçecektir.

Sayfa Kategori Uyumu

Sitenizde yayımladığınız içerikler ile kategorileriniz arasında bağlantı olmalıdır. Sırf daha fazla trafik kazanmak için yapacağınız alakasız paylaşımlar, genel sıralamalarda geriye düşmenize sebep olacaktır.

Site İçi Maddeleme ve Sıralama Tekniklerinin Kullanılması

Kullanıcı deneyimini ön plana çıkarmak arama motorlarının hoşuna gittiğinden dolayı, göze hoş gelen ve tasnif edilmiş içerik sayesinde arama sonuçlarında üst sıralara rahatlıkla çıkabilirsiniz.

GÖRSEL

Yazıların İçinde Resim ve Video Kullanmak

Özgün yazılar üst sıralarda çıkmak için temel araçlar olsa da bunların özgün resim ve videolarla desteklenmesi yazının kalitesinde ciddi artışa sebep olacaktır.

Zararlı Dış Link Sunmak

Sitenizden zararlı olarak algılanan linkler vermeniz sitenizin tüm sıralamalarda geriye atılmasına hatta tamamen yok edilmesine sebep olabileceğinden dolayı içeriklerinizin içinden link verirken linklerin kaynağını kontrol etmeniz gerekir.

Park Domain Siteler

Park edilmiş yani webmaster tarafından alınmış olmasına rağmen yayına sokulmamış sitelerin değeri Google tarafından getirilen güncelleme sonrasında sıfırlanmıştır.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir