Site Dışı SEO

OFF Page

Şimdiye kadar içeriklerin çoğunda Site içi SEO konularından bahsettim. Biraz da site dışı konulara girmek istiyorum. Site dışı SEO  bilindiğinin aksine backlink oluşturma değil, alakalı ve doğal backlinkler oluşturmadır.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

  • Sosyal medya etkin şekilde kullanılır.
  • Marka ismi öne çıkarılır.
  • Ekşi Sözlük, Uludağ Sözlük, Onedio gibi mecralarda yer alınır.
  • Yerel dizinlere kayıt olunur (Google Maps, Yelp, Yandex Maps v.b)
  • Misafir yazarlığa izin verilir.
  • Google, Bing, Yandex’in webmaster platformlarına üye olunur.
  • Video yayını yapılır.
  • Podcast yayını yapılır.
  • İlan siteleri kullanılır.

Backlink Saldırıları ve Anti SEO

SEO kavramıyla birlikte gelişen kavramlardan bir tanesi de ANTİ-SEO kavramıdır. Google’da üst sıralarda yer alabilmenin yollarını bulmanın bir diğer getirisi de neler yapılmamalıdır sorusunun cevabını bulmaktır. Birinci sırayı ele geçirmeye çalışan rakipler arasında ise SEO yöntemlerine ek olarak ANTİ-SEO yöntemleri de sıkça uygulanmaktadır. Rakip siteye “neler yapılmamalı” sorusunun içeriğini oluşturan teknikler uygulanarak rakipler sıralamalardan rahatça düşürülebilmektedir.

ANTİ-SEO kavramından ve tekniklerinden birçok webmasterın şikayetçi olmasından dolayı Google mühendisleri yaklaşık iki yıl kadar önce webmasterların, gelen zararlı linkleri reddedebileceği aracı duyurmuştu. Bu araç sayesinde sizin bilginiz dışında sitenize verilen linkleri Google’ın görmezden gelmesini sağlayabiliyorsunuz. Gereksiz ve zararlı backlinklerden kurtulan siteler, arama sonuçlarında daha başarılı noktalara ulaşabiliyorlar.

Kırık Linkleri Düzeltme

Google Disavow Links Eklentisinin Kullanım Detayları

Bu aracı kullanabilmeniz için öncelikle Google Webmaster Araçlarına kayıt olmanız gerekiyor. Sitenizi sorunsuz şekilde doğruladıktan sonra aşağıdaki linke tıklayarak aracın bulunduğu sayfaya ulaşabilirsiniz.

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

Link üzerinden ulaştığınız sayfada “Bağlantıları Reddetme” butonuna tıkladığınızda aşağıdaki uyarı metniyle karşılaşırız.

Backlink Engelleme

Bu, gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir. Geri bağlantıları reddetme işlemini yalnızca, sitenize yönelik yüksek miktarda spam, yapay veya düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve bu bağlantıların size sorun çıkardığından eminseniz yapmanızı öneririz.”

Uyarı metnini kabul ettikten sonra reddedilecek linkleri içeren ve UTF8 formatı ve .txt uzantısı ile oluşturulmuş dosyayı yükleme kısmından seçip Google Link Reddetme aracına gönderiyoruz.

Örnek Formatlar:
#bertanuzun.com sitesi çoğu bağlantıyı kaldırdı ancak bunları atladı.
domain:bertanuzun.com

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir