Site Dışı SEO Üzerine

Site dışı SEO çalışmalarının temelini backlink, anti-seo ve zararlı yazılımlar oluşturur. Tüm bu etmenlerin ayrı ayrı analizinin yapılması ve etkin bir ağ kurulması, site dışı SEO çalışmaarının amacıdır. Bu amaçlar doğrultusunda backlink edinme, tanıtım, anti-SEO’nun engellenmesi gibi stratejiler belirlenerek uygulamaya alınır.

Backlinkler

Etkin bir backlink ağının oluşturulabilmesinin başlangıcını, site içi SEO çalışmalarının mükemmel şekilde tamamlanması oluşturur. Backlink sistemi, referans sistemi esas alınarak algoritmaya döküldüğünden dolayı, referans verilebilecek kalitede bir web sitesine sahip olmak, backlink kazanabilmenin temelidir. Backlink stratejisi oluşturulurken dikkat edilen bir diğer nokta ise çeşitliliktir. Bu çeşitlilik hem kaynak hem de içerik noktasında sağlanarak etkin bir portföy oluşturulmaktadır.

Site Dışı SEO

Kullanımdan kalkmış arama motoru algoritmalarının temelini yine backlinkler oluşturmakla birlikte; backlinklerin değerinin ölçümü noktasında farklılaşma oluşmaktaydı. Önceden backlink veren sitede PR değeri ne kadar yüksekse o link o kadar değerliydi. Günümüzde ise PR değeri, yaşanan suistimallerden kaynaklı önemini tamamen yitirirken, yerine getirilen yapay zeka algoritmaları sayesinde linkin kaynağı, kaynaktaki içerik, lokasyon gibi daha kullanıcı odaklı bilgiler etkili olmaktadır.

Backlink ağı oluşturulurken sadece web sitelerinden linkler almak spam işareti olacağından dolayı link kaynaklarının farklılaştırılması da esastır. Forumlardan, sosyal medya sitelerinden, harita hizmetlerinden, dizinlerden ve bloglardan faydalanmak bu çeşitlendirmeyi sağlamak noktasında webmasterların elini kuvvetlendirmektedir.

Sonuç olarak SEO konusunda başarılı olmanın temel noktasını hala backlinkler oluşturmaktadır. Backlinklerin geldiği siteleri üstün algoritmaları sayesinde analiz eden arama motorları, web sitelerinin sıralamalarını olması gerekene yani ideale en yakın şekilde vermektedirler. Kullanıcıyı merkeze alan arama motorlarında üst sıralarda listelenmenin temelini ise kullanıcı odaklı web siteleri yapmak oluşturmaktadır. Aynı amaç uğruna hareket eden iki değişkenin buluşması şüphesiz başarıyı getirecektir.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir