Sıralama Sinyalleri: Harici Linkler

Backlinkler

Sitenizden link çıkışı yani harici linkler üzerine tavsiyelerimizi madde madde sıralamak gerekirse:

  1. Toplumsal ilişkilerden yola çıkacak olur isek eğer, bir insan ne kadar çok kişi referans oluyorsa o kadar saygın olduğunu tek düzlemde var sayabiliriz. Eğer referansların kalitesini de dikkat ele alırsak iki düzlemli bir referans dünyası yaratabiliriz. Arama motorları da kısaca bu mantık üzerinden alınan-verilen bağlantı fonksiyonlarını kurmakta ve sitelerin sıralamaları belirlerken bu fonksiyonlara dikkat etmektedir. Link verdiğiniz ve aldığınız sitelere dikkat etmeli; yazı içinde bir kelime üzerinden değil de doğrudan bağlantı üzerinden link vermelisiniz.
  2. Çapa olarak tabir edilen metni seçerken sitenin ismine bağlı kalarak hareket etmek en mantıklı yol olarak gözükmektedir. Bu sayede hem kullanılabilirliği geliştirir hem de kullanıcı odaklı olarak eğer kullanıcı tıklarsa nereye gideceğini belirtmiş olursunuz.
  3. Diğer sitelere, kendi sitenizden link verirken o sitelerin anahtar kelimelerini kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Doğrudan anahtar kelimelerin kullanımı manipülasyon olarak değerlendirilebilir.
  4. Siteniz üzerinden saygın sitelere (otorite) link çıkışı sağlayarak olumlu yönde ilerleme kaydedebilirsiniz.
  5. Otorite sahibi büyük sitelere link vermek sitenizin varlığından onları haberdar etmek olacağından siteniz açısından farkındalık sağlayabilirsiniz.
  6. Doğal olmayan linkleri almaktan kaçınmanız gerekir. Backlink inşa şeması oluşturmuş olabilirsiniz ancak bunu doğal olmayan yollardan inşa etmeniz arama motorları tarafından uygunsuz-doğal olmayan olarak saptanabilir ki bu durumda siteniz arama motorlarının gözünde değer kaybeder.
  7. Oluşturduğunuz içeriği oluştururken yararlandığınız kaynakların çıkışını o içerik üzerinden yapmanız Google’a güven sinyali olarak ulaşabilir. Bu yüzden içeriğinizi oluştururken yararlandığınız kaynakları elinizden geldiğince sayfanızdan paylaşmaya çalışın.
  8. Kurbağa URL’ler yani tıklandığında 404 Page Not Found hatasını çeviren linkler Google’ın gözünde iyi yönetilemeyen bir site imajı yaratır. O yüzden sitenizde paylaştığınız linklerin durumunu düzenli aralıklarla kontrol edin.
  9. Maddi kazanç elde etmek için aldığınız ortalık programlarına ait linkleri nofollow olarak etiketlemeniz sitenizin faydasına olacaktır.
  10. Nofollow etiketini tanıtım yazılarından ve reklamlar kodlarından yapılan çıkışlar içinde mutlaka kullanmanız gerekmektedir.
Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir