Sesli Aramalar İçin SEO

Google Sesli Arama

İçindekiler

Sesli aramaların web sitelerine ne gibi yararları bulunuyor? Cevap basit. Sesli aramalar geleceğin ta kendisidir! Bu içeriğimle Sesli aramalar için SEO nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya çalışacağım.

Son yıllarda özellikle Siri ve Google Sesli Arama ile, web sitelerine gelen sesli arama trafikleri çoğalmaya başladı. Amazon Alexa, Google Asistan gibi kişisel asistanlar sayesinde de bu pazar her geçen gün artıyor. Sesli haber dünyası FM radyolarla son buldu, sesli cihazlar ile bu sektörü çok daha büyük bir pazar bekliyor. Gelecekte insanların televizyon izleyerek haber almayacağı öngörülüyor. Bu nedenle web sitesi sahipleri, içerik pazarlamacıları için sesli aramalara tam uyum sağlamak her geçen gün önem kazanıyor.

Soru Cevapları

Web sitenizin insanların sorularını cevapladığından emin olun. Neden, Nasıl, Nerede, Ne, Hangisi gibi soruları rahatlıkla cevaplayan içeriklerin Google’da üst sıralarda yer almaması için herhangi bir neden yok. Alt tarafta yer alan görselde, Amerika’da insanların SEO hakkında neler yazdığını ve sorduğunu örneklendirelim.

JavaScript, Iframe, Görsel

Iframe, JS, Görsellerle içerik sunan web sitelerini, gelecekte sesli cihazlarla entegrasyon sorunları bekliyor. Bir çok cihaz JavaScript, Iframe gibi alanlarla içerik sunan sitelerle problemler yaşayacak. Bu durum sadece sesli cihazlar için değil, görme yetkisini kaybetmiş yada hiç göremeyen insanlar için de büyük problemler demek oluyor. Server tarafında render edilen JavaScript modelleri ile bu sorunu aşmanız kolay.

Yerel Sesli Aramalar

Günümüzde dahil olmak üzere, gelecekte de “En Yakın Restoran”, “En Yakın Otel”, “En Yakın Hastane” gibi aramaların hacimleri her geçen gün artıyor. Bu nedenle tekli anahtar kelimelerden ziyade, insanların sesli şekilde neler arayabileceğini düşünüp içerik pazarlamanızı bu yönde ilerletmeniz gerekiyor. 

İnsanlar Neler Konuşuyor?

Arama motorlarını bir çoğumuz günlük konuştuğumuz şeyleri, Google’a da konuşuyoruz. Bu nedenle tekli anahtar kelimelere yapılan aşırı optimizasyonlar yarar sağlamayacak. İnsanların neler konuştuğunu ve sorduğunu tahmin etmeye çalışın. Bu konuşmalardaki gibi içerikler yer alan web sitelerinin arama motoru görünürlükleri ve trafikleri artacaktır. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler ve Gizli Anlamsal Indeksleme yazılarımı inceleyin. 

Ekran görüntüsünde, sesli aramalar ile ilgili insanların neleri merak ettiğini, konuştuğunu örneklendirelim.

Trafik Gönderen Cümleleri Görün

Web sitenize trafik gönderen cümleleri Google Search Console ve Analytics yardımıyla tespit edin. Sitenizin bu cümlelere cevap verip vermediğini tespit edin. Eğer cevap vermiyorsa ve siteniz bu sorularla trafik alıyorsa, hemen o cümleleri yanıtlayacak içerikler oluşturun.

Schema İşaretlemesi Kullanın

Sitenizdeki içerikleri sadece kullanıcıların değil, robotlarında rahatlıkla anlayabilmesi için Schema.org yapısal veri işaretlemesi gerçekleştirin. En popüler Schema yapıları alt tarafta sıralanmıştır.

 • Etkinlik sayfası, tarih sayacı.
 • Sağlık ve medikal ürünler.
 • Organizasyonlar, şirketler, yerler.
 • Kişiler, Yerel İşletmeler, Restoranlar.
 • Ürünler, Teklifler, Oylamalar.
 • Yorumlar, adres tarifleri, fotoğraflar.
Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

3 thoughts on “Sesli Aramalar İçin SEO

 1. selam Bertan Bey

  blogunuz severek okuyorum …mesela kendi sektorum icin sorum olacak ..soru sorulacak soruyor sesli aramalarda (en cok sorulan soru şeklinde nasıl bulabilirim ) seo normal yontemler belli google en cok aranan kelimelerden .. sesli aramalardan en cok sesli aramaları mı dinleyeceğinz ?
  Çikolata nerden alınır mı ?
  Resimli çikolata sayfası gibi mi

  tsk ederim

  1. Selam Gülten Hanım, ilginize tekrar teşekkürler. Ücretsiz olarak Google Anahtar Kelime aracı, Ücretli olarak SEMRush kullanarak ilgili soruları bulabilirsiniz. Bu araçlar soru-cevap tabanlı olmadığı için, içinden soruları ayırmanız gerekiyor. Bu nedenle kendiniz de ürününüz hakkında sorulabilecek soruları bir kenara not ederseniz, içerik oluştururken bu notlardan yararlanabilirsiniz. Resimli çikolata nasıl yapılır, çikolata nereden alınır, çikolata zararlı mı, çikolata yararları gibi çoğaltılabilir. Burada önemli olan içerik oluşturmak, yani anahtar kelime oluşturmak değil. Başarılar dilerim.

 2. Bir sorum daha olacak anahtar kelimelerde bold yapiyoruz H1 h2 yapiyoruz …sesli arama için içeriğe nasıl yerleştiriliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir