SEO ve Kullanıcı Deneyiminin Bileşik Etkisi: Başarı

Google’ın çeşitli algoritmaları ve teknolojileri ortaya çıkarıyor oluşunun temel sebebi, arama sonuçlarını kullanıcılar açısından daha başarılı hale getirmektir. Google bu etkiyi elde etmek amacıyla kurulduğu günden beri çeşitli teknolojileri devreye alırken birçoğunu da kullanımdan çıkarmıştır.

Kullanıcı deneyimi, SEO ile alakasız görünse de esasında iki kavram birbirini tamamlayan ve destekleyen etmenler olarak söylenebilir. Google kurulduğu günlerden, yapay zekanın işin içine iyice girmeye başladığı zamanlara kadar tek yönlü algoritmalar aracılığıyla sıralamaları belirliyordu. Bu tek yönlü algoritma web sitesi sahiplerinin verdiği bilgileri ve onların web sitelerinin halka açık kısımlarını esas alıp bu bilgileri bir süzgeçten yani güven sisteminden geçirmek üzerine dayanıyordu. Günün teknolojisinde ileri bir seviye olsa da günümüzde geçerliliğini yitirmiş bir düşüncedir.

İleriki süreçte ise Google’ın amaçladığı şey kullanıcı deneyimini tamamen geçerli hale getirerek arama sonuçlarını web sitesi sahiplerinin ve onların ürünleri olan web sitelerinden arındırmaktır. Şuan içerisinde bulunduğumuz sistem ise hibrid olarak adlandırabilecek, tam otomasyona geçiş sürecini içermektedir.

Kullanıcı Deneyimi
Kullanıcı deneyimi kullanıcıyı, SEO ise arama motorunu hedef alır. Temel amaç iki açıdan da faydayı maksimize ederek üst sıralarda listelenebilmektir. Bu iki kavram için yapılması gereken çeşitli ortak çalışmalar bulunur.

1. Başlıkların Kullanımı

Bilgi hakkında özet vermek, bilgi hiyerarşisini sağlamak gibi amaçlarla H etiketlerinin kullanımı hem kullanıcı deneyimini arttırır hem de arama motorlarına yazı hakkında en temel bilgileri verir. Bu etiketlerin etkin kullanımı iki kavram açısından da faydalı bir geri dönüş sağlayacaktır.

2. Kolay Gezinti ve Site Yapısı

Ana sayfanıza ve alt sayfalarınıza gelen kullanıcının site içerisindeki dolaşımını sağlamak amacıyla etkin bir kod ve tasarım yapısı kullanmalı; menülerinizi ve bağlantılarınızı hem arama motorları hem de kullanıcılar için yapılandırmalısınız. Düzgün şekilde yapılandırılmış bir web sitesine giren kullanıcı, altı şeritli yolda tek başına seyehat ediyor hissine kapılacaktır.

3. Kullanıcı Sinyalleri

Google’ın kullanıcılara sunduğu feedback araçlarında olumlu değerlendirmeler alabilmek amacıyla tüm bilgilerinizi olabildiğince şeffaf şekilde sunmalı; hizmetlerinizi, kullanıcıya maksimum faydayı sağlayacak şekilde sunmalısınız.

4. Site Hızı

Yavaş açılan siteler, daha sayfalar yüklenmeden kullanıcıların siteden çıkıp gitmesine sebep olduğundan dolayı, kullanıcı deneyimi açısından sınıfta kalmaktadır. Kullanıcı deneyimini arttırmak için mutlaka hızlı bir web sitesine sahip olmanız gerekmektedir.

5. Mobil Deneyim

Arama trendleri masaüstü bilgisayarlardan ve dizüstü bilgisayarlardan uzaklaşarak mobil cihazlara yaklaşmaktadır. Mobil cihazları esas alarak sitenizi optimize etmeniz, SEO trendlerini kaçırmamanız için önemlidir. Her sayfanızın düzgün bir şekilde ve tam olarak mobil cihazlarda da görüntülenmesi, masaüstünden mobil cihaza geçerken veri kaybının olmaması önemlidir.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir