İçeriğe geç

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı, web sitelerini arama motorlarına uyumlu hale getiren kişidir. Bunu arama motorlarının yayınlamış olduğu kurallara uyum sağlayarak, iç ve dış olmak üzere teknik seo operasyonlarını yürüterek, içerik, tasarım ve kullanıcı deneyimi geliştirerek yapar.  Özellikle teknik optimizasyonlar web sitelerinden arama motoru performansı olarak daha başarılı olmasını sağlar. Ama bu demek değildir ki bu şahıslar istedikleri kelimede sizi organik sonuçlarda istediği yere koyabilir. Unutmayın Google dahi organik sonuçlar manipüle etmediğini iddia ediyor ve kimsenin anahtar kelime satamayacağını söylüyor.

Peki seo uzmanlığı neden bu kadar önemli?

2018’de Google aramalarında %65 Masaüstü Organik, %38 Mobil Organik ve %8,7 masaüstü reklam, %6,6 mobil reklam tıklama aldığına göre, arama motorlarından en etkili trafiği arama motoru optimizasyonu sağlayabilir.

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Google’ın önerdiği teknikler ile etik çalışmalar yapmalıdır. Pazarda pay sahibi olmak için başarılı seo referansları elde etmelidir. Sektörü sürekli yakından takip etmelidir. Web tasarım süreçlerini çok iyi bilmelidir. Anahtar kelime araştırması ve rakip analizi yapabilmelidir. Şimdi ne iş yapar bunları öğrenelim.

 • Web sitesi nasıl kurulur, nasıl yönetilir, web teknolojileri nelerdir bunları öğrenmek gerekir.
 • Kod bilmesi sektörde ayrıcalık katacaktır. Bir çok seo’cu yazılım bilmiyor.
 • SEO araçlarına hakim olmalıdır.
 • İletişim, raporlama, yönetim gibi konularda kendinizi geliştirin.
 • Google Analytics iyi kullanmalıdır. Kullanıcı deneyiminin ne olduğunu, nasıl artırılabileceğini öğrenmelidir.
 • Dönüşümleri arttırıcı çalışmalar yapmalıdır.
 • Web sitesinin hızını arttırıcı optimizasyonlar yapmalıdır.
 • Müşteri yaratma (lead generation), pazarlama konularında bilgi sahibi olmalıdır.
 • SEM ve tüm PPC sistemlerini de yönetebilmelidir.
 • Çeşitli sertifikalar alarak kendisini geliştirmelidir.
 • Anahtar kelime araştırması, içerik araştırması ile içerik ekibini yönlendirmelidir.
 • Birlikte çalıştığı tasarım ve yazılımcılarla da koordinasyon sürecini gerçekleştirmelidir.
 • Google’ın politikalarına uygun etik teknikler uygulamalıdır.
 • Sürekli sektörel bloglar, sektördeki kanaat önderleri ve Google webmaster forumu takip edilmelidir.
 • Siteyi sadece arama motorlarına değil, sosyal medyalara da uyumlu hale getirmelidir.
 • Site içi, site dışı çalışmalar nasıl yapılır öğrenmelidir.
 • Site sağlığı nedir, site nasıl iyileştirilir bu konularda bilgi sahibi olmalıdır.
 • Sadece kelime referansı değil, kariyer de bu alanda önemlidir.
 • İleri düzey için: Sunucu optimizasyonu, sunucu önbellekleme,
  sunucu log izleme, mailserv, firewall, basit Botnet, DDOS gibi saldırı yöntemlerine engel olabilme, Yorum ve İletişim formuna gönderilen reklam linklerini engelleme, spam mail engelleme, Backlink saldırılarından korunma, Hosting virüs temizleme v.b)
 • SEO uzmanı arayanların iş ilanları için tıklayın.

SEO Uzmanı Nasıl Seçilir?

 • Geçmişte yaptığı işlerden referanslar isteyin.
 • İlk sıra yada sayfa gibi garantiler veriyorsa hemen uzaklaşın.
 • Tecrübelerini paylaşmasını isteyin.
 • Bilgisini mülakat soruları sorarak ölçebilirsiniz.. Örn: Pogo Stick nedir, LSI nedir, bounce rate nasıl arttırılır, backlink analizi nasıl yapılır gibi sorular sorabilirsiniz.
 • Bu kişi Üniversite Eğitimi almış olabileceği gibi, alaylı yada SEO eğitimi almış olabilir.
 • Backlink Paketleri gibi teknikler kullanacağını söylüyorsa sitenize ceza aldırabilir.

Maaşlar Ne Kadar?

Sektörde 0-1 yıllık deneyimli kişiler günümüzde ve ülkemizde 1250 ila 1750 TL arasında almaktadır. 1-3 yıllık deneyimliler ajanslarda 1750-3000 TL aralığında çalışmaktadır. 3-5 yıllık deneyimliler ise 3000-4000 TL gibi bir ücret almaktadır. Sektörde 5-10 yıllık deneyimliler ise 4000-9000 TL arası almaktadır. Saatlik çalışma fiyatları 150-250 TL civarıdır.

SEO Uzmanı Ücretleri Ne Kadar?

Diğer arkadaşları bilmiyorum ama benim saatlik ücretim 250 TL.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

 • Arama motorlarının algoritmalarını takip etmek.
 • Yazılım-tasarım-içerik deneyimini yükseltmek ve optimize etmek.
 • Kullanıcı deneyimi, A/B testleri yapmak.
 • Google My Business, Google Partner, Tag Manager, Analytics, Search Console, Web analiz ve çalıştığı diğer araçları düzenli takip etmek.
 • Raporlama oluşturmak.
 • İçerik-Anahtar kelime araştırması yapmak.
 • Backlink analiz ve engelleme.

Kariyer Olarak

Bir kariyer yapmak için SEO çok geçerli bir alandır. Bu alanda ilerlemek için öncelikli web teknolojilerini öğrenmelisiniz. Bu teknolojileri öğrendiğiniz taktirde yazılım ekibi koordinasyonunu sağlayabilirsiniz ve belki yazılım takımı yöneticisi dahi olabilirsiniz. Yada dijital pazarlama, dönüşüm optimizasyonu, analytics yönetimi gibi çok değerli alanlara kayabilirsiniz.

Özgeçmiş Örneği İçin Tıklayın

SEO Uzmanları Listesi

Kurumsal ve Uluslararası SEO Danışmanı Bertan UZUN

Ocak 2007’de SEO’ya başladım. İlk kurumsal müşterim 2009 yılında Ankara’da bir yazılım firmasıydı. Şu anda çok sevdiğim bir pazarlama teknolojisi şirketinde tam zamanlı çalışıyorum. İstanbul’da ikamet ediyorum.

Yetenekler: Teknik SEO – SEM Yönetimi, Dönüşüm Optimizasyonu, A/B Çok Değişkenli Test, PageSpeed Optimizasyonu, YouTube, Web Sitesi Analizi, WordPress, HTML, PPC, Dijital Pazarlama ve Dijital PR.

Şu anda kullanılan araçlar: Google PageSpeed Insight, Google Analytics, Google Structured Data Testing Tool, Google DevTools,  Google Tag Manager, Google Optimize, Google Lighthouse, Google Testmysite, Google Ads, Google Keyword Planner, Google Search Console, Yandex.Webmaster, Bing – Webmaster Tools, SEMrush, Ahrefs, Moz, Ryte, All in SEO, Screaming Frog, WebPageTest, Similarweb, W3C, GTMetrix, WebPageTest, Screaming Frog, Open SEO Stats, SEO META in 1 CLICK, Intodns, Uptime Robot, Notepad++, Excel, Powerpoint.

Yusuf Özbay
5 yıldan fazladır Arama Motoru Optimizasyonu, İçerik Pazarlaması, Dijital Pazarlama, Web Analytics alanlarında çalışan Yusuf, güvenerek işinizi emanet edebileceğiniz biri.

Mert ASLAN
10 yıldan fazladır sektörde hizmet veriyor. Günümüzde SEOPerf şirketinin yöneticisidir. SEO, Performans Pazarlama, App Store Optimization, konularında deneyimli.

Mert Erkal
2010’dan beri Arama Motoru Optimizasyonu ve ASO ile ilgili. Profesyonel danışmanlardan birisidir. Günümüzde Stradiji isimli şirketin kurucusudur.

Yiğit Konur
Türkiye’nin en iyi ve eski uzmanlarından biri. Sektöre SEOTeknikleri isimli blogu açarak girdi. Kendisini sektörden 10 yıldan fazla zamandır tanıyorum. Digitalzone isimli etkinlikle sektöre katkısı büyük. Günümüzde ZEO isimli şirket ile hizmet vermekte. Türkiye’nin en iyi seo uzmanı kimdir sorusunun cevabı bu kişi olabilir.

Celil Can
Arama Motoru Optimizasyonu, Dijital Pazarlama, Dijital PR, İtibar Yönetimi, Search Engine Optimization, Facebook Reklam, Google Adwords, Sosyal Medya gibi çeşitli sektörlerle ilgileniyor.

Kaan Gülten
2009 yılında Seohocasi.com sitesiyle sektöre giriş yapmıştır. Kitabı ve paketleriyle iyi bir satış hacmi yakalamıştır.

Mustafa Mutlu

Online Analiz ve araştrma, e-posta pazarlaması, arama motoru optimizasyonu alanında hizmet veriyor. Web sitesinden göründüğü kadarıyla İzmir’de ikamet ediyor.

Fevzi Çelik

Ankara’da ikamet eden Fevzi Çelik; Özellikle web ve web geliştiriciliği alanında profesyonellik yakalamıştır.
Duyduğum diğer uzmanlar: Emre Tonguç, Uğur Ege, Ayhan Karaman, Emre Bartın, Uğur Eskici, İlyas Teker.

Kategori:SEO
9 Yorum
 1. Ahmet Ahmet

  Merhabaa telefon numaranızı alabilir miyim seo hakkında desteğe ihtiyacım var lütfen.

 2. Sıralamayı etkileyen her şey mecburen seo uzmanının işi haline geliyor. Sizin hiç whatsapp kandil tebriği için postcard tasarlamanızı isteyen müşteriniz olmadı mı? Seo Uzmanı her şeyin uzmanı 🙂

 3. İsmimi ustaların yanında görmek çok güzel 🙂 Teşekkürler Bertan hocam.

 4. Başarılı bir SEO uzmanı, rakibinizi tanımlar, algılar, yöntemlerini keşfeder ve daha iyi yöntemler uygulayarak arama motoru optimizasyonlarına uyum sağlar.

 5. Ali SAYGISEVER Ali SAYGISEVER

  Tamda araştırdığım bir konuydu. Teşekkürler.

 6. selahattin selahattin

  çok güzel açıklama olmuş teşekkürler.

 7. selahattin selahattin

  güzel bir paylaşım olmuş gerçekten. Teşekkürler.

 8. Erhan Erhan

  Bence oraya isimler yazarak reklamınızı yapmanıza gerek yok gerçek bir seo uzmanı referanslarıyla reklamını ve portföyünü oluşturur. Mesela arama motorlarında ilk sıralarda yerini almış bildiğim bir çok site var ve bu sitelerin seo çalışmaları sizin vermiş olduğunuz isimlerin hiçbirine ait degil. Sektörde adı duyulmamış sadece kendine çalışan o kadar çok seo uzmanı varki oluşturdukları çalışmaları duysanız şaşırırsınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir