İçeriğe geç

SEO Uzmanı

Seo uzmanı dijital pazarlamanın kilit elemanıdır. Bu işi iyi bilen birine teslim etmek gerekir. Seçtiğiniz firma yada kişi sitenizi spam yada cezaya sokacak herhangi bir işlemden kaçınmalıdır.

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Nedir?

Web sitelerini arama motorlarına uyumlu hale getiren kişilere seo uzmanı denir. Bu şahıs editörlerle, tasarımcılarla ve yazılımcılarla organizasyonu yürütebilmelidir. Lider ve ileri görüşlü olmalıdır.

SEO Uzmanlarının Maaşları Ne Kadar?

Sektörde 0-1 yıllık deneyimli kişiler günümüzde ve ülkemizde 1250 ila 1750 TL arasında almaktadır. 1-3 yıllık deneyimli uzmanlar 1750-3000 TL aralığında çalışmaktadır. 3-5 yıllık uzmanlar ise 3000-4000 TL gibi bir ücret almaktadır. Sektörde 5-10 yıllık deneyimliler ise 4000-9000 TL arası almaktadır. Saatlik çalışma fiyatı 150 TL civarıdır.

Bu mesleği seçen kişiler başarıya ulaşmak için minimum 3 sene tecrübe kazanmalıdır. Doğal yöntemler ile sitelere çalışmalıdır. Başarılı referansları olmalıdır. Sektörü yakından takip etmelidir. Analytics’i iyi kullanabilmelidir. Anahtar kelime araştırması ve rakip analizi yapabilmelidir.

Backlink paketleri gibi tekniklerden uzak duracak birini seçin. Bu kişi eğitim almış olabileceği gibi, lise mezunu da olabilir. İngilizce bilmesi gerekmektedir. Hiç bir uzman yada danışman Google ile anlaşmalı değildir. En iyi SEO uzmanı İstanbul’da yer alır yada Freelence çalışır gibi bir durum yoktur.

İyi Bir SEO Uzmanının Özellikleri

 • Web sitesi kurmayı bilmeyen biri SEO yapamaz.
 • Temel Web Teknolojilerine hakim olmalıdır.
 • Temel HTML + CSS + JS bilmelidir
 • Sektörde 5 yıldan uzun deneyimi olmalı.
 • Google’ın onayladığı tekniklerle çalışmalı.
 • Başarı sağlamış referansları olmalıdır.
 • %100 garantili sonuçlar verdiğini iddia ediyorsa uzak durulmalı.
 • Google Analytics’i yalayıp yutmuş olmalıdır.
 • İleri düzey saldırı koruma (Botnet, DDOS gibi saldırı yöntemlerine engel olabilme, Yorum ve İletişim formuna gönderilen reklam linklerini engelleme, spam mail engelleme, Backlink saldırılarından korunma, Hosting virüs temizleme v.b)
 • Eğitim almış olabileceği gibi, alaylı da olabilir.
 • Backlink Paketleri gibi teknikler kullanacağını söylüyorsa sitenize ceza aldırabilir.
 • Ona sorular sormayı unutmayın. Örn: Pogo Stick nedir, holistik seo nedir gibi sorular yöneltebilirsiniz.
 • Anahtar kelime araştırması, içerik önerileri sunabilmelidir.

Google SEO Uzmanları Listesi

Bertan UZUN

Web profesyonelliğine 2006’da Classic ASP siteler yazarak başladım. Ocak 2007’de Google Pagerank sorgulama sistemi yazdığımda SEO’nun mantığını öğrenmiştim. İlk kurumsal SEO müşterim 2009 yılında Ankara’da bir yazılım firmasıydı. O tarihlerden itibaren hayatımı dijital pazarlamadan kazanmaktayım.

Crunchbase algoritmasına göre dünyada 1. SEO uzmanı. R10.NET üzerinden 257 kişiye verilen 290 ticarette %100,0 olumlu ticaret puanı sahibi.

Yetenekler: Dijital Pazarlama ve PR, Teknik SEO ve SEM Yönetimi, Dönüşüm Optimizasyonu, A/B Çok Değişkenli Test, YouTube SEO, Website Analizi, Data Analizi, WordPress, HTML, PPC Kampanyaları Yönetimi.

Kullanılan Araçlar: Google Search Console, Google Tag Manager, Google AdWords, Google Analytics, Google Optimize, Similarweb, Google Keyword Planner, Google PageSpeed Insight, Yandex.Webmaster, Bing – Webmaster Tools, SEMrush, Ahrefs, Majestic, Yoast SEO, All in SEO, Screaming Frog, Notepad++, Excel, Powerpoint.

Çalışılan markalar: AbbVie, Bayer, Shire, Sheraton Hotel, KAISER+KRAFT, Eczacibasi, Yatas, Vakko, Kibar Holding, Polat Holding +200 web sitesi.

Şuanda Türkiye’nin en iyi pazarlama teknolojisi şirketinde tam zamanlı çalışıyorum.

Yiğit Konur
Türkiye’nin en iyi seo danışmanı. 2005 yılında internet kariyerine kendi websiteleri ile başlayan Yiğit, Ankara Bilkent Üniversitesi’ndeki eğitimine başlayana kadar bağımsız danışmanlık projelerinde yer aldı. Tüm süreçlerde bilgileri 2006 yılında açtığı bir blog sitesinde tutmaya başladı. Türkiye’nin SEO alanında ilk Türkçe kaynaklarından biri olan bu blogun hızlı popüler bir hale gelmesiyle birlikte SEO danışmanlığı sektöründe yer almaya başladı. 2010 yılında yine bir içerik kaynağı olarak yayın hayatına başlayan seozeo.com ile bugünkü Zeo’nun temelleri atılmış oldu. 2005 yılından bu yana dijital pazarlama ve SEO ile ilgilenen Yiğit, bugün başta Avrupa’nın en büyük SEO konferansı BrightonSEO olmak üzere, Digitalzone – CMMasters – SEMdays – WMF ve inOrbit gibi konferanslarda konuşmaktadır. Ayrıca Avrupa’da ve ABD’de sektörün Oscar Ödülleri olarak bilinen Search Awards’ta ülkemizi temsilen jüri olarak görev almaktadır.
Celil Can
Arama Motoru Optimizasyonu, Dijital Pazarlama, Dijital PR, İtibar Yönetimi, Search Engine Optimization (SEO), Facebook Reklam, Google Adwords.
Kaan Gülten
SEO sektörü ile ilgili çalışmalara 2007 yılında başlayan Kaan Gülten, sektöre 2009 yılında Seohocasi.com sitesiyle aktif olarak giriş yapmıştır. SEO kitabı ve paketleriyle iyi bir satış hacmi yakalamıştır.
Tanıdığımız diğer uzmanlar: Emre Bartın, Uğur Eskici, İlyas Teker

5 (100%) 1 oy
Kategori:SEO

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir