İçeriğe geç

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Nedir?

Web sitelerini arama motorlarına uyumlu hale getiren kişilere seo uzmanı denir. Bu şahıs editörlerle, tasarımcılarla ve yazılımcılarla iş organizasyonunu yürütür. İleri görüşlü olmalıdır. Bu kişi Üniversite yada SEO eğitimi almış olabileceği gibi, lise mezunu da olabilir. İngilizce bilmesi gerekmektedir. Hiç bir uzman yada danışman Google ile anlaşmalı değildir. En iyi seo uzmanları İstanbul’da yer alır yada Freelence çalışır gibi bir durum yoktur. Ankara, İzmir gibi illere lokal  yada global çalışmaları yürütebilmesi gerekir. Ne yapar sorusunu sanırım cevaplamış olmalıyız. 2018’de Google aramalarında %65 Masaüstü Organik, %38 Mobil Organik ve %8,7 masaüstü reklam, %6,6 mobil reklam tıklama aldığına göre, arama motorlarından en etkili trafiği SEO uzmanları sağlayabilir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

 • Web sitesi kurmayı bilmeyen biri SEO yapamaz. Önce web teknojilerine hakim olunmalıdır.
 • HTML ve CSS yazabilmelidir.
 • Google’ın onayladığı tekniklerle çalışmalıdır.
 • Sürekli SEO blogları, sektördeki kanaat önderleri ve Google webmaster forumu takip edilmelidir.
 • Siteyi sadece arama motorlarına değil, sosyal medyalara da uyumlu hale getirmelidir.
 • Google Analytics’i yalayıp yutmuş olmalıdır.
 • SEO araçlarına hakim olmalıdır.
 • Sunucu optimizasyonu, sunucu izleme, saldırı koruma teknolojilerine hakim olmalıdır. (Botnet, DDOS gibi saldırı yöntemlerine engel olabilme, Yorum ve İletişim formuna gönderilen reklam linklerini engelleme, spam mail engelleme, Backlink saldırılarından korunma, Hosting virüs temizleme v.b)

İyi Bir SEO Uzmanı Nasıl Seçilir?

 • Uzman kişisi Üniversite Eğitimi almış olabileceği gibi, alaylı da olabilir.
 • Backlink Paketleri gibi teknikler kullanacağını söylüyorsa sitenize ceza aldırabilir.
 • Bilgisini sorular sorarak ölçebilirsiniz.. Örn: Pogo Stick nedir, holistik seo nedir gibi sorular yöneltebilirsiniz.
 • %100 anahtar kelime garantili, ilk sayfa yada üst sıra sonuçlar verdiğini iddia ediyorsa uzak durulmalı.

SEO Uzmanlarının Maaşları Ne Kadar?

Sektörde 0-1 yıllık deneyimli kişiler günümüzde ve ülkemizde 1250 ila 1750 TL arasında almaktadır. 1-3 yıllık deneyimli uzmanlar 1750-3000 TL aralığında çalışmaktadır. 3-5 yıllık uzmanlar ise 3000-4000 TL gibi bir ücret almaktadır. Sektörde 5-10 yıllık deneyimliler ise 4000-9000 TL arası almaktadır. Saatlik çalışma fiyatı 150-250 TL civarıdır.

Bu mesleği seçen kişiler başarıya ulaşmak için minimum 3 sene tecrübe kazanmalıdır. Doğal yöntemler ile çalışmalıdır. Sektörde tutunmak için başarılı referansları elde etmelidir. Sektörü yakından takip etmelidir. Analytics’i iyi kullanabilmelidir. Anahtar kelime araştırması ve rakip analizi yapabilmelidir.

Google SEO Uzmanları Listesi

Kurumsal ve Uluslararası SEO Uzmanı Bertan UZUN

Ocak 2007’de SEO’ya başladım. İlk kurumsal SEO müşterim 2009 yılında Ankara’da bir yazılım firmasıydı.  Şu anda çok sevdiğim bir pazarlama teknolojisi şirketinde tam zamanlı çalışıyorum.

Yetenekler: Teknik SEO – SEM Yönetimi, Dönüşüm Optimizasyonu, A/B Çok Değişkenli Test, PageSpeed Optimizasyonu, YouTube SEO, Web Sitesi Analizi, WordPress, HTML, PPC, Dijital Pazarlama ve Dijital PR.

Şu anda kullanılan araçlar: Google PageSpeed Insight, Google Analytics, Google Structured Data Testing Tool, Google DevTools,  Google Tag Manager, Google Optimize, Google Lighthouse, Google Testmysite, Google Ads, Google Keyword Planner, Google Search Console, Yandex.Webmaster, Bing – Webmaster Tools, SEMrush, Ahrefs, Moz, Ryte, All in SEO, Screaming Frog, WebPageTest, Similarweb, W3C, GTMetrix, WebPageTest, Screaming Frog, Open SEO Stats, SEO META in 1 CLICK, Intodns, Uptime Robot, Notepad++, Excel, Powerpoint.

Referanslar: AbbVie, Bayer, Shire, KAISER+KRAFT, Eczacibasi, Yatas, Vakko, Kibar Holding, +300 web sitesi.

Yusuf Özbay
5 yıldan fazladır SEO, İçerik Pazarlaması, Dijital Pazarlama, Web Analytics alanlarında çalışan Yusuf, güvenerek işinizi emanet edebileceğiniz biri.
Mert Erkal
2010’dan beri SEO ve ASO ile ilgili. Profesyonel danışmanlardan birisidir. Günümüzde Stradiji isimli şirketin kurucusudur.
Yiğit Konur
Türkiye’nin en eski seo danışmanı. Sektöre SEOTeknikleri isimli blogu açarak girdi. Kendisini sektörden 10 yıldan fazla zamandır tanıyorum. Digitalzone isimli etkinlikle sektöre katkısı büyük. Günümüzde ZEO isimli şirket ile hizmet vermekte.
Celil Can
Arama Motoru Optimizasyonu, Dijital Pazarlama, Dijital PR, İtibar Yönetimi, Search Engine Optimization (SEO), Facebook Reklam, Google Adwords, Sosyal Medya gibi çeşitli sektörlerle ilgileniyor.
Kaan Gülten
SEO sektörü ile ilgili çalışmalara 2009 yılında Seohocasi.com sitesiyle giriş yapmıştır. SEO kitabı ve paketleriyle iyi bir satış hacmi yakalamıştır.
Duyduğum diğer seo uzmanları: Mustafa Mutlu, Emre Tonguç, Uğur Ege, Ayhan Karaman, Emre Bartın, Uğur Eskici, İlyas Teker.

SEO Uzmanı
4.3 (86.67%) 6 oy
Kategori:SEO

Tek Yorum

 1. Ahmet Ahmet

  Merhabaa telefon numaranızı alabilir miyim seo hakkında desteğe ihtiyacım var lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir