Seo Uzmanı Bertan Uzun ile Seo ya dair söyleşi

Tarih : 9 Ocak 2011

2018 Editi: 2011’de forumlarda fenomendik. 🙂 Röportajda geçen nickim, günümüzde kurumsal bir yazılım firması olduğu için gizlenmiştir.

1.Öncelikle Röportaj Teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.Sizi webmaster forumlardan SEO konusunda uzman ve SEO hizmeti veren N****** (Bertan UZUN) olarak tanıyoruz kendinizi bize tanıtabilir misiniz?

Röportaj teklifiniz için teşekkür ediyorum. İşinde uzman görülen kişilerle röportaj yapılması hoşuma gidiyor. Beni de işimde uzman birisi olarak gördüğünüz için ayrıca teşekkür ediyorum. Gaziantep’te ikamet etmekteyim. Seo işi ile geçinmeye çalışıyorum. Yaşım bilindiğinin aksine 18′dir.

2.SEO Dünyasının kapılarından içeri ne zaman ve nasıl adım attınız?

Seo dünyasına ilk olarak sevdiğim sanatçı olan ” sagopa kajmer ” kelimesinde 1 sitemi ( 2007 yılında ) getirerek başladım. Yapabileceğime ne kadar inanmasam da, hiç link almasam da getirebildim. Daha sonra ki çalışmalarımda ve araştırmalarımda bu işin tekniklerinin çok olduğunu öğrendim. Halen kendimi geliştirmekteyim.

3.Sizce SEO nedir?

Bence seo 4-5 yıla kadar yok olacak olan bir reklam çeşidi. Seo’yu Viral reklam çeşidi gibi görüyorum. Teknikleri yüksek, getirisi yüksek, gelir – gider hesaplamasında gelirin yüksek olduğu bir reklam çeşidi. Google’ın da kendi seo hizmeti olduğunu düşünenlerdenim. Tabiî ki Google ismiyle yapmıyorlardır ancak var olduğuna inanıyorum.

4.SEO Geçmiş yıllara göre gerçekten kurumsal ve bireysel açıdan önemini arttırdı.SEO konusunun bu kadar önem kazanmış olmasını neye bağlıyorsunuz?

Bence seo’nun yayılmasında en büyük etken webmaster forumları. Kendini bilmez kişiler gelirlerini Webmaster forumlarında hava atmak üzere “ xx kelimesine seo yaptım xx hit aldım ve xx para kazandım “ gibi konuşmaları etkili oldu. Herkes haklı olarak seo’nun getirisi olduğunu düşünüp bu işe yöneldi. Müşteriler bulmak için internetten anlayan, anlamayan herkese seo’yu anlattılar. Gelişimini pek iyi görmüyorum. Giderler artıyor, çalışmalar yoğunlaşıyor.

5.Sizce SEO nun hedefi sadece Google’a yönelik mi yoksa Yahoo vb. arama motorları da bu optimizasyonda kendine yer bulabiliyor mu?

Ülkemizde seo’nun hedefi Google. Çünkü diğer arama motorlarının tekniklerine zor erişiliyor ve diğer arama motorları tercih edilmiyor. Seo işi ile uğraşan arkadaşlarımız da haklı olarak sadece Google üzerinden çalışmalarını sürdürüyor.

6.Son zamanlarda SEO hizmeti almak isteyen kurumlar ve kişiler çoğaldı.Buna bağlı olarak da SEO uzmanı olduğunu iddia edenler ortaya çıkmaya başladı.Sizce iyi bir SEO uzmanı kimdir?

Bence iyi bir seo uzmanı kendini referansları ile değil; konuşmasıyla, makaleleriyle belli ediyor. Fiyatın profesyonellik ile ilgisi yok. Benim 1000 lira ile kabul ettiğim bir işi başka bir seocu 100 liraya yapacağını söylüyor. Dikkat ederseniz söylüyor diyorum çünkü Webmaster forumlarında ki düşük ücret ile çalışan seocuların şikayet konularını görüyoruz. İşi teslim edemiyorlar.

7.Sizde SEO konusunda Profesyonel olarak hizmet vermektesiniz.Bu hizmetlerinizde yaptığınız çalışmalar hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?

Seo hizmetimde genellikle resmi firmaları tercih ediyorum. Nedeni birazda olsa bu işten anlamaları, sıralamaya çıkılması zor olan bir kelimede kısa bir süre istememeleri ve en önemlisi de benim için referans olmaları. Seo işi aldığım web sitelerini öncelikle bir yazılımcıya veriyorum ve web sitesindeki kodlama hatalarını düzelip W3 e uygun hale getirtiyorum. Sonrasında ise detaylı bir analiz yapıp link, meta, makale gibi ayarlarını yapıyor, siteyi düzene sokup beklemeye koyuluyorum.

8.Sizce Türkiye de ve dünya da SEO nun geleceği nasıl olacak?

3. Soruda belirttiğim gibi seo’nun biteceğini düşünüyorum. Benim için ilerisi olmayan bir meslek. Askere kadar idare etmesi için dua ediyorum 

9.SEO hakkında hiçbir bilgisi olmayan arkadaşlara tavsiyeleriniz nedir?

Bol bol makale okumalılar. Özellikle yabancı seo sitelerini çevirsinler. 2 şey öğrenip iş almasınlar. Seo’nun geniş teknikleri var. Site ayrımı yapmadan herkesin fikirlerini almaları gerek.

10.Sizden SEO hakkında bilgi ve SEO hizmeti almak isteyen arkadaşların size ulaşabileceği web sitenizi ve mail adresinizi bizle paylaşabilir misiniz?

Röpörtaja bu soruyu da eklediğiniz için teşekkür ediyorum. Web sitemin adresi N****** ve e-posta adresim [email protected]******.com

-Bu Güzel Röportaj için www.muratoloji.com sitesi olarak bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz

-Ben teşekkür ediyorum. Bu tür çalışmalarınızı arttırmanız gerektiğini düşünüyorum. Web sitenizi de takip etmekteyim işe yarar şeyler paylaşıyorsunuz.

-Çok teşekkürler.

Güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Bertan Bey’e tekrardan teşekkürlerimi sunarım.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir