21 Önemli Tavsiye ile SEO Başarısını Yakalamak

Google’da üst sıralarda yer alabilmenin yani başarılı bir SEO politikası izleyebilmenin temelini 200 kadar faktör oluşturur. Bunların doğru bileşkesi başarıyı verse de uzmanlar tarafından bu faktörler üzerinde uzlaşı sağlanamamıştır. Google Arama Motoru’nun günden güne kendini güncellemesi de SEO uzmanları açısından bir problem teşkil etmektedir. Bu 200 faktör içerisinden en önemli 21 tanesini sizler için derledik. Her ne kadar her site için uygulanabilir tavsiyeler olsa da bazı öneriler sektöre göre değişkenlik gösterebilir.

Sayfa İçi Optimizasyonu Etkileyen Faktörler

 • Başlık Etiketi: Başlık bir içeriğin en tanımlayıcı özelliği olmasından dolayı arama motorları için de önemli bir içerik sinyali olarak algılanır. Anahtar kelimenin başlıkta geçmesi önemli bir etken olmakla birlikte anahtar kelimenin başlığın en başında veya en sonunda geçmesi arasında da SEO açısından hissedilebilir bazı farklar mevcuttur. Üst sıralara yerleşmesini istediğiniz içeriğinizde anahtar kelimenizi başlık (title) kısmının olabildiğince başlarında geçirmeniz gerekir.
 • Açıklama Etiketi: Başlıktan sonraki en önemli etken açıklama (description) kısmıdır. Bu kısım title yani başlık kısmının tamamlayıcı ve açıklayıcısı konumundadır. İçeriğinizin genel bir özetini teşkil etmeli ve yine anahtar kelimeniz açıklama etiketinin olabildiğince başlarında geçmelidir.
 • H1 Etiketi: H1 etiketi, yazının içeriği hakkında arama motorlarına bilgi veren üçüncü etkendir. H1 etiketinin de anahtar kelimenizle başlaması veya etiketin olabildiğince başlarda olması SEO açısından önemli bir faktördür.

Not: Meta keywordler artık Google için anlam ifade etmediğinden dolayı önemli olarak nitelendirdiğimiz 21 tavsiye arasına alınmamıştır.

 • İçerik: Arama motorlarının evrimi, kullanıcı odaklı içeriklerin üretilmesini zorunlu hale getirdiğinden olayı belki de içeriğin kalitesi tüm tavsiyeler içerisinde en önemlisi konumuna erişmektedir. Kullanıcı dostu, anlaşılabilir, bilgi verici ve kalitesiyle doğru orantılı olarak uzun içerikler arama motorlarının gözünde üst sıralarda yer alabilmek için en önemli faktördür. Kullanıcı verilerini çeşitli yöntemlerle toplayabilen arama motorları, sitede geçirilen vakitlere dahi sıralamaları oluştururken dikkat etmektedirler. Bu yüzden, doyurucu içeriklerin kaliteli şekilde oluşturulması SEO açısından gayet önemlidir.
 • Yinelenen İçerik: Sitenizde yer alan içeriklerin özgün olmasına ve birbirini tekrar etmemesine dikkat edin. Kopyala-Yapıştır olarak içerik üretmenin, içerik çoğaltmanın arama motorları gözünde yarardan çok zararı olduğundan dolayı, tüm içeriğinizin sitenize özel ve eşsiz olmasına dikkat edin.
 • Canonical Etiketi: Eğer bir şekilde içerik yinelenmek zorundaysa bu etiketi kullanarak farklı iki URL’de mevcut olan içeriklerin aslında tek olduğunu arama motorlarına bildirebilirsiniz. Bu sayede size zararı dokunması muhtemel bir sorundan kendinizi ve sitenizi kurtarmış olursunuz.
 • Görüntü Optimizasyonu: Makinelerin yani yapay zekanın görselleri işlemesi ve yorumlaması bu kadar büyük bir veri için imkansız olduğundan dolayı sitemize koyduğumuz görselleri ALT etiketi kullanarak tanımlamamız ve arama motorlarına bildirmemiz gerekir. Ayrıca görsellerin boyutlarını da optimize etmemiz hem arama motorları hem de kullanıcılar açısından önemli bir faktördür.
 • İçerik Güncellemeleri: Arama motorları eşsiz içeriğe dikkat ediyor ve özgün içeriğe sahip sayfaları üst sıralarda listelemeye çalışıyorlar. Arama motorlarının içeriklere dair sevdiği bir başka şey ise güncellenen içerik. Her zaman yapmanız gerekmese de içeriklerinizi 3 ya da 6 aylık periyotlarla güncellemeniz ve bunu arama motorlarına bildirmeniz sıralamalarda yükselmek için önemli bir tavsiye olarak yazımızdaki yerini alıyor.
 • Giden Bağlantılar: Siteler arasındaki ilişkiyi, insanlar arasındaki toplumsal ilişkiye benzetebiliriz. Sitenizden link çıkışı yapmanın zararlı olarak bilindiği dönemler geride kaldı. Diğer sitelerle ölçülü derecede etkileşime girmek sitenize zarar vermez aksine yarar sağlar. Önemli olan link çıkışlarını yaptığınız sitelerin kaliteli olması ve link çıkış miktarının ölçüsünün iyi tutturulmasıdır.
 • İç Bağlantılar: Sitenizin içerisinde bulunan içeriklerden birbirlerine link vermeniz hem arama motorları hem de kullanıcılar açısından faydalı olacaktır. Sitede dolaşımı kolaylaştıran bu strateji sayesinde kullanıcılarınızda sitenizde daha fazla vakit geçirerek arama motorlarına olumlu sinyaller göndereceklerdir.
 • URL Yapısı: URL yapısının düzeni, en temel SEO tavsiyelerinden bir tanesidir. URL’nizde geçen kelimelerin içeriğinizi tanımlıyor olması önem arz eder.siteadi.com/55885sw75 olumsuz bir link yapısı iken siteadi.com/gezilecek-yerler olması gereken ve sitenize fayda sağlayacak URL yapısıdır.

Site Faktörleri

 • Site Haritası: Sitenizde bulunan tüm linkleri ve içerikleri arama motorlarına bildirmenizi sağlayan yapılardır. Bu yapılar sayesinde arama motorları tarafından taranmayan sayfanız kalmaz.
 • Alan Adı: Alan adının belli ve yapılan uygulamalara göre gelişen veya düşen otoritesi mevcuttur. Kaydının uzun süreli olması, içeriğinin kaliteli olması ve backlinklerinin kaliteli olması otoriteyi belirleyen en önemli kavramlardan birkaçıdır.
 • Server Konumu: Hitap ettiğiniz ülkede sunucunuzu barındırmanız hem kullanıcıların rahat ulaşması açısından insanların gözünde hem de arama motorlarının gözünde olumlu etki bırakmaktadır.
 • Mobil Uyumlu Sayfalar: Teknoloji dünyasının mobil dünya tarafına geçmesiyle mobil uyumlu olmayan sayfalar Google tarafından doğrudan geri sıralara atılmaktadır. Google’ın mobil uyumlu sayfaları arama sonuçlarında “mobil uyumlu” yazısıyla desteklemesi, mobil uyumlu sayfalar yaratmanın hem arama motorları hem de kullanıcılar açısından olumlu yönünü anlatmaktadır.

 

 • Sitenizi Google Search Console’a Entegre Etmek: Sitenizi Google Webmaster Araçları’na entegre ederek hem daha hızlı index almasını hem de sağladığı veriler ışığında sitenizi daha iyi optimize etmeyi sağlayabilirsiniz.

Site Dışı Optimizasyon Faktörleri

 • Backlinklerin Sitenizle Olan Alakası: Site link veren sayfaların içeriklerinin sizin sitenizle alakalı olması gerekir. Aksi halde sitenize verilen link faydadan çok zarar sağlar.
 • Backlinklerin Çeşitliliği: Sitenize link veren sayfalar tek tip ve çok ise arama motorlarının gözünde bu durum spam olarak algılanabilir. Bu yüzden backlink inşası yaparken kaynakları çeşitlendirmeli ve kaliteyi yükseltmelisiniz.

Alan Adı Faktörleri

 • Domain Kayıt Süresi: Alan adınızı uzun süreli kayıt ettirmeniz arama motorlarına hem ciddiyet hem de stabilite göstergesi olarak yansıyacağından dolayı, ciddi projelerinizde 10 yıllık kayıtlar ciddi fayda sağlayabilmektedir.
 • Alan Adınızın Geçmişi: Eğer kaydettiğiniz alan adının ilk sahibi değilseniz çeşitli sorgu yöntemleriyle alan adınızın geçmişini öğrenmeniz faydalı olacaktır. Daha önce mimlenmiş bir alan adı, sizin elinizde de ciddi efor sarf etseniz dahi başarılı olmayacaktır.
 • Ülke TLD Uzantısı: Çalışma sahanızı lokasyon olarak doğru belirlemeniz ve o lokasyonda bulunan ülke veya ülkelere ait uzantıları almanız, başarı kazanmanızda ciddi fayda sağlayacak bir başka tavsiyedir.
Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir