SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

SEO

SEO hizmeti sunduğunuz müşterilere onların anlayabileceği ve yorumlayabileceği raporlar sunmak zor bir iş olarak görünebilir. Her müşterinin SEO çalışması yaparken amaçları ve rapora yönelik beklentileri farklı olduğundan dolayı bunların karşılanması da SEO uzmanını zorlayabilir. SEO raporlarının müşterilere ulaştırılması mecburidir. Yaptığınız çalışmalardan ve sonuçlarından müşterilerinizin haberinin olması çalışma disiplininizin anlaşılması için elzemdir. Bu mecburiyeti karşılamak için gereken 7 temel kuralı sizlere sunuyoruz.

1.Trafik: Kanallar

Eğer SEO çalışması için ize başvuran müşteriniz amaç olarak organik trafik artışını sunuyorsa yapmanız gereken en temel nokta bununla ilgili bilgileri raporunuzun tepesine koymaktır. Bunun için yararlanabileceğiniz araç ise Google’ın Analytics hizmetidir. Edinme > Tüm Trafik > Kaynak Araç yolunu takip ederek ulaşabileceğiniz “Google/Organic” kısmı sayesinde bu raporu kolayca elde edebilirsiniz.

 

2.Dönüşüm Oranı ve Gelir

Sitenize bolca gelen trafik her ne kadar göze hoş gelse de asıl incelenmesi gereken trafiğin dönüşüm oranıdır. Dönüşmeyen trafik boş trafik olarak değerlendirebilir. Edinme > Tüm Trafik > Kaynak Araç yolunu izleyerek ulaşacağınız E-Ticaret Dönüşüm oranı ve Gelir kısmından elde edeceğiniz rapor trafiğin ne kadarının gelire dönüştüğünü müşterinize bildirmeniz açısından önemli bir rapordur.

 

3.Sayfa Seviyesi Trafiği

Google üzerinden yapılan aramalarla sitenize trafiğin gelmesi en ucuz ve zahmetsiz yol olmasından dolayı siteniz açısından önemli bir gelişmedir. Her kullanıcı doğrudan sitenizin ana sayfasına gelmez. Google her sayfanızı ayrı ayrı arama sonuçlarında listeler ve ayrı ayrı sıralamalar atar. Davranış > Site İçeriği > Açılış sayfaları altından görüntüleyebileceğiniz rapor sayesinde gelen kullanıcıların ilk olarak hangi sayfaları açtıklarını yani hangi arama sonucu üzerinden hangi sayfaya ulaştıklarını kolayca görüntüleyebilir ve müşterinize bunu da rapor olarak sunabilirsiniz.

4.Sayfa Hızı

Site açılış hızının arama sonuçlarının belirlenmesinde önemli bir etken olduğu açıktır. Google PageSpeed Insights sayesinde müşterinizin sitesini teste sokabilir ve site hızı üzerinde yaptığınız iyileştirmeleri de raporunuza ekleyebilirsiniz. Site açılma hızının artması, arama sonuçlarında öne çıkmanın en temel yöntemlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sayfa üzerinde bulunan videolar, resimler ve diğer bazı görsel içerikler siteyi büyük oranda yavaşlatabilir ve SEO uzmanı tarafından optimize edilmesi gerekebilir.

  1. Kullanıcının Sitede Geçirdiği Süre ve Hemen Çıkma Oranı

Gerçek hayatta bir mağazada kalma süresi, mağazaya giren müşterinin mağazadaki ürünlere ne kadar ilgi gösterdiğinin, mağazanın kalitesinin bir ölçüsü olarak kabul edilebilir. Eğer mağazaya gelen bir müşteri kapıdan girdiği gibi çıkıyorsa ortada mağaza yönünden büyük bir sıkıntı var demektir. Bu metaforu web sitelerine uygulamak mümkündür. Google Analytics üzerinden ulaşabileceğiniz bu oranlar sayesinde kritik bazı sorunları tespit edip bunları rapor olarak müşterinize sunabilirsiniz.

6.Sıralamalar ve Bağlantılar

Günümüzün SEO başarısı ölçütü belli kelimelerde sıralamaya girmek olsa da bu yöntem çeşitli SEO uzmanları tarafından akıllıca bulunmamaktadır. Anlaşma sağlanan kelimelerde ilk sıraya gelinmesine rağmen trafikte artış olmuyorsa bu durum başarı olarak sunulamaz. SEO başarısı ölçülürken sitenin genel performansının da rapora eklenmesi gerekir. Genel performanstaki artış, belli kelimelerde sıralamaya girmekten daha önemli bir etkendir ve müşteriye bunun belirtilmesi gerekir.

  1. Gelecek Önerileri ve Uygulama Planı

Raporunuzun yukarıdaki öneriler dahilinde genel şablonunu oluşturduktan sonra yapmanız gereken şey genel bir tabloyu öneriler dahilinde raporun son kısmında özetlemek ve müşterinize sunmaktır. Böylece teknik detaylarla oluşturduğunuz yukarıdaki tablo daha anlaşılabilir ve müşteri ile alt üst yönetici tarafından yorumlanabilir hale gelecektir.

 

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir