SEMrush Türkçe Rehberi

İçindekiler

SEMrush dünyanın dört bir yanından 2 milyon’dan fazla dijital pazarlama profesyoneli tarafından kullanılan günde 273 bin kişinin girdiği SEO, SEM, SMM, PR ve marka yönetimi aracıdır. Avrupa, İngiltere ve Amerika’da arama ödülleri almış bir araçtır. Bu rehber SEMrush kullanımına dair detayları içerecektir.

Rakip Araştırması

Rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini anlamak için kullanabileceğiniz bu araç, rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerden trafik aldığını, hangi reklamları verdiğinizi görmenizi sağlayna eşsiz bir araç. Rakiplerinizin trafiğini, anahtar kelime pozisyonlarını görebilirsiniz. Rakipleri otomatik bulmasıyla da gerçekten eşsiz bir araç olduğunu gösteriyor. Organic Research içeriğinde yer alan Competitors ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bertanuzun.com için 3150 rakip site buldu.

Keyword Gap

Keyword gap aracı sayesinde, rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde ortak sıralamaya girdiğini ve sıra detaylarını görebilirsiniz.

Sıralama Takibi

Hem kendi sitenizin anahtar kelimeleri için, hem de rakiplerinizin anahtar kelimeleri için etkili bir biçimde sıralama takibi yapabilirsiniz. Bu ayrıca bir çok ülkeden de sıralamayı görmenize imkan tanır. Kendi projeleriniz için en iyi anahtar kelimeleri, yükselen ve düşen anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Rakiplerinizin anahtar kelimelerini keşfetmeniz, aynı kelimelere sizin de çalışabilmeniz demek oluyor. Her anahtar kelime için pozisyon, aranma hacmi, anahtar kelime zorluğu, cpc, trafik yüzdesi ve değişim detaylarını içeriyor.

SEMrush sıralama takibi

Backlink Takibi

SEMrush’ın backlink takip özelliği olsa da, bir Ahrefs kadar detaylı ve güncel değil. Bu SEMrush’un sevmediğim tek özelliği.

Trafik Analizi

SEMRush ile trafik analizi çok ama çok başarılı. Hata payı mutlaka olsa da, çok az. Trafik analizi aracı sayesinde, herhangi bir sitenin ne kadar trafik aldığını, nerden aldığını, ortalama ziyaret süresini, hemen çıkma süresini görebilirsiniz.
SEMrush Trafik Analizi

Anahtar Kelime Araştırma

Herhangi bir anahtar kelimeye benzer kelimeler, eşleşen kelimeler, organik trafik sonuçları, anahtar kelimenin tıklama başı maliyeti, sonuç sayısını ve en bomba özellik olan o anahtar kelimeye yönelik soruları Keyword Overview ve Keyword Magic Tool ile elde edebilirsiniz.

Site Denetimi

Site audit aracılığıyla, web sitenizin alt sayfalarını test edebilirsiniz ve SEO yönünden iyileştirmeniz gerekenleri görebilirsiniz. Burada tarama derinliğini ayarlamayı unutmayın. Yani sitenizdeki sayfa sayısına göre, ölçülecek sayfa sayısını ayarlayın. Gelişim raporlarınızı da grafiklendireceği için, müşterilerinize verebileceğiniz bir çok görüntü elde edebilirsiniz. Burada yer alan önerileri uygulayarak ve hataları gidererek, müşteri projelerinde gerçekten iyi başarılar elde edebildim. Birkaç score göstermek istiyorum.

SEMrush müşteri puanı 1 SEMrush müşteri puanı 2

Bertanuzun.com SEMrush Score

 

ON Page SEO Checker

SEO fikirleri olarak adlandırabileceğimiz bu araç sayesinde, hatalar harici sitenizde yapabileceğiniz SEO geliştirmeleri yer alıyor. Bu fikirler içerik, backlink, teknik, semantik ve kullanıcı deneyimi olarak bir çok önemli SEO önerisi sunabiliyor.

SEO fikirleri

Social Media Tracker

Sosyal medya trafiğini, etiketlerini (mention) en çok kullanılan hashtagleri görebilme, marka izleme gibi çok değerli özellikler sunuyor.

Sosyal Medya Takibi

Burada seçeceğiniz ülkeye yönelik, en iyi performans gösteren siteler bulunuyor. Ayrıca bu sitelerin Google Ads harcamalarını görmek gerçekten çok büyük bir nimet.

SEMrush Rank

SEMrush Sertifika

SEMRUSH ACADEMY ile SEO, Content Marketing, PPC, Affiliates, SMM konularında yeterliliğinizi ispatlayabileceğiniz sertifikasyonlar mevcut.


SEMrush Technical SEO

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir