Sahte Sosyal Medya Hesaplarının Kapatılması

İnsanlar arasındaki sosyal ilişkilerin reel dünyadan sosyal medya sitelerine kaymasıyla birlikte çeşitli problemler de ortaya çıkmaya başladı. Çıkan bu problemlerin temel noktasını, sahte sosyal medya hesapları oluşturarak çeşitli suçları işleyen insanlar oluşturmaktadır. Sosyal medya üzerindeki kullanımın artmasıyla birlikte en sık rastlanan suç türleri ise şöyle sıralanabilir.

  • Sahte Twitter hesabı açarak belirli suçları işlemek
  • Sahte Facebook hesabı açarak belirli suçları işlemek
  • Sahte Instagram hesabı açarak belirli suçları işlemek


Bu medya araçları üzerinden işlenen suçların temelini ise hakaret, tehtit ve şantaj, özel hayatın gizliliğini ihlal, haberleşmenin gizliliğini ihlal ve dolandırıcılık gibi suçlar oluşturmaktadır.

Sahte hesaplar üzerinden işlenen suçların başını özel hayatın gizliliğini ihlal suçu çekmektedir. Bu suçun işleniş şeklini ise mağdura ait isim ve soyisim ile birlikte mağdurun fotoğrafları da kullanılarak açılan sosyal medya hesapları üzerinden, mağdurun özel hayatına dair bilgilerin paylaşılması oluşturmaktadır. Bununla birlikte bu sahte hesaplar üzerinden paylaşılan bilgilerin mağdurun hesabının hacklenerek ele geçirilmesi durumu ise haberleşmenin gizliliğini ihlal suçunu oluşturmaktadır.

Hack veya başka yollar üzerinden elde edilen bilgilerin, sahte hesaplar aracılığıyla yayımlanmadan önce mağdurun, elde edilen bu bilgiler kullanılarak tehtit edilmesi ise internet yoluyla tehtit ve şantaj suçunun temelini oluşturmaktadır. Mağdura ait görüntülerin veya yazışmaları yayımlama tehtidi de sık rastlanan türdendir.

Bunların devamında ise sosyal medya üzerinden işlenen dolandırıcılık suçu gelmektedir. Bedelini peşinen aldığı ürünü, alan kişiye teslim etmeme; mağdurun hesabını çalıp onun adına arkadaş veya akrabalarından borç isteme gibi durumlar olarak sıralanabilir.

Sahte Hesapların Kullanım Dışı Bırakılması

Mağdur adına açılan çeşitli sosyal medya hesaplarının zaman kaybedilmeden kapatılması gerekmektedir. Bu kapatma işlemi ise savcılığa başvurulması şeklinde gerçekleşir. İşlemin hızlı ve sorunsuz tamamlanabilmesi için mutlaka bilişim hukuku konusunda uzman bir avukata danışılması gerekmektedir.

Günden güne hukuk sisteminde internet üzerine içtihatlar oluşsa da henüz toy bir dal olmasından kaynaklı, deneyimli bilişim avukatları değer kazanmaktadır. Sonuç olarak, kişinin kendi isteği dışında açılan hesapların kapatılması herhangi bir tarafta mağduriyet oluşmaması açısından önemlidir. Hukuki sürecin sorunsuz atlatılması ise bilişim avukatının deneyimine bağlıdır.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir