Reklam Ajansı Nedir? Reklam Ajansı Ne Demek?

Nedir? Ne Demek?

Reklam ajansı, müşterileri için, reklam oluşturma, planlama ve yönetimine odaklanan ve bazen promosyonun farklı türleriyle de ilgilenen, hizmet bazlı bir işletmedir. Reklam ajansı müşterisinden bağımsızdır ve müşterisinin ürün ve hizmetlerinin satışını dışarıdan bir bakış açısıyla ele alır. Bir ajans, aynı zamanda müşterilerinin genel pazarlama ve marka stratejilerini ve satış promosyonlarını ele alabilir.

Reklam ajanslarının müşterileri genellikle işletmeler, kuruluşlar, dernekler ve devlet daireleridir. Ajanslar, bir kampanyayı destekleyecek olan televizyon reklamlarını ve radyo reklamlarını hazırlamaları için tutulabilir.

Dijital ajanslar, kendilerini diğer reklam ajanslarından, web tasarımı / geliştirmesi, arama motoru pazarlaması, internet reklamları / pazarlaması veya e-işletme / e-ticaret danışmanlığı hizmetleriyle farklılaştırabilirler.

Tarihçe
Resmi kayıtlara göre, bilinen en eski reklam şirketi, 1786 yılında, Londra’da faaliyete geçti. Şirketin sahibi William Tayler, özellikle yerel basında birçok ilan yayınlattı. İlk ilan metinleri, genellikle “duyuru” biçimindeydi. 1809 yılından itibaren reklam ajansları, metinlerde vurucu sloganlara yöneldiler. Bu akımı ilk başlatan metin yazarı ise James White’ın reklam ajansında çalışan Charles Lamb oldu. Lamb’ in yazdığı ilk orijinal reklam metninde, bir eşya piyangosunun tanıtımı yapılıyordu. 1880’lerden itibaren gazete ilanlarında, biçim olarak da yaratıcı zekânın ürünleri sergilenmeye başlandı. 1889’da İngiltere’de Thomas Smith, kurduğu reklam ajansını “yaratıcı metin ve mizanpaj kuruluşu” olarak tanımlıyordu. Amerika’da J. Ayer tarafından kurulan reklamajansı, ilk metin yazarını 1892, ilk grafikeriise 1898 yılında kadrosuna aldı.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir