Google RankBrain Nedir?

RankBrain - Google Yapay Zeka

Rank Brain kısaca arama sonuçlarını kullanıcılar açısından düzenleyen yapay zeka olarak tanımlanabilir. Rank Brain’in bu kadar önemli olmasının sebebi ise Google’ın basın bülteniyle duyurduğuna göre sıralamalar belirlenirken en önemli üçüncü faktör olarak belirlenmesiydi. Google’ın arama sonuçlarını listelerken başvurduğu bu yapay zeka sistemi kendi kendine makine öğrenmesi yapabilmesinden dolayı SEO uzmanları açısından önem kazanmaktadır.

RankBrain Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Sistemin temel açıklaması, yapılan milyonlarca arama sonucu makinenin doğru aramaları ve kelimeleri öğrenerek, yanlış bir arama yapıldığında bunu düzeltmesi ve kullanıcıyı doğru arama öbeğine yönlendirmesi olarak yapılabilir.

RankBrain Neden Kullanılıyor?

RankBrain, alışılmadık aramaların düzeltilerek veya yönlendirilerek doğru arama sonuçlarının kullanıcı tarafına yönlendirilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Yine Google’ın resmi bloğu üzerinden yaptığı açıklamaya göre günlük olarak yapılan üç milyar aramanın yaklaşık dört yüz elli milyonu ilk kez yapılan sorgular. Bunların yüzdesel olarak büyük bir kısmı yanlış yazımdan ya da mantıktan kaynaklı hataları içerdiğinden dolayı düzeltilmesi ve yönlendirilmesi gereken sonuçlar olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer yanlış aramalar üzerinden bir trafiğiniz var ise RankBrain sizi korkutmalı. Günden güne daha isabetli sonuçlar vermek konusunda başarılı hale gelen sistem sayesinde arama sonuçları doğru kanallara yönlendirilerek arama trafiği kanalize ediliyor. SEO uzmanları ise RankBrain sistemini inceleyerek arama sonuçlarında öne çıkmanın yollarını araştırmaya devam ediyor.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir