PHP’de Formlarla Çalışmak

PHP

Php de formlarla çalışmak hem karışık hem kolay bir iştir. Öğrenilmesi biraz zaman alacak olan bu dersi okuduktan sonra görüntülerle de desteklemeniz gerekmektedir.

Php de formlarla çalışmaya örnek verecek olursak, en basit olarak üye olma formlarını örnek olarak göstermek mümkün olacaktır. Bunun yanında kullanıcı girişi formları da buna örnek olacaktır. Php de formlar denildiğinde üç metot akla gelmelidir. GET,POST ve REQUEST metotları ile formlardan bilgi gönderilebilir ve bilgiler alınabilir.

İlk Olarak POST metodunu inceleyelim.  

Aşağıdaki örnekte bir adet metin kutusu ( input ), bir adet metin alanı ( textara ), bir adet gönder butonu ( submit )  bir adet de gizli alan bulunmaktadır.  Gönderme ve alma seçenekleri ise POST Metodudur.

Öncelikle Html de yukarıda sayılan formların hepsinin oluşturulması gerekmektedir.  Alanları ben al.php adlı dosyaya göndererek html formdan gelen bu bilgileri al.php sayfasından almaya çalışacağım.

Bilindiği üzere bir sayfayı php olarak tasarlamak için ya tek tırnak ( ‘) kullanılır ya da çift tırnak ( “) kullanılır ve ön tarafına ters çizgi (/) konulmaktadır. Ben ikinci yöntemle html sayfasını php sayfasına uyarlayacağım.

<?php

$id=2;

echo”<form method=\”POST\” action=\”al.php\”>

Adınız:<br><input name=\”ad\” type=\”text\” value=\”Lütfen Adınızı Giriniz\” /><br/>

İçerik :<br><textarea name=\”icerik\” \”>İçeriği Giriniz </textarea><br/>

<input type=\”hidden\” name=\”id\” value=\”$id\”/><br>

<br /><input name=\”buton\” type=\”submit\” value=\”Gönder\” \”/>

</form>”;

?>

Html formumuzu tasarladık ve gönderimleri yapmaya başlayabiliriz. Gönder butonuna basarak formdan tüm verileri al.php sayfasına gönderebiliriz.  Ancak dikkat edilmesi gereken kural verileri post ile gönderdiğimizden post metodu ile al.php sayfasından almamız gerekmektedir. Verilerin gelip gelmediğini kontrol etmek içinse echo komutu ile aldığımız tüm verileri ekrana yazdıracağız.

<?php

$ad=$_POST[“ad”];

$icerik=$_POST[“icerik”];

$id=$_POST[“id”];

echo “$ad bu kişinin adıdır<br>”;

echo”Bu Kişinin Yazdığı İçerik $icerik dir<br>”;

echo”Bu Kişinin Gönderdiği Gizli Alan $id”;

?>

Yukarıdakilere ek olarak GET ve REQUEST metodları ilede veriler alınabilir ancak, GET ile alınacaksa GET ile gönderilmelidir. Bilinmesi gereken diğer kural ise REQUEST, bir gönderim seçeceği değil alma seçeneğidir. REQUEST hem GET hem de POST metodundan gelena verilerin alınmasına yarayacaktır.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir