İçeriğe geç

Mobil SEO Rehberi

Her an daha da artış gösteren mobil cihazlar artık web sitelerine masaüstünden daha fazla trafik göndermeye başladı. Bu sebeple Google Algoritmalarının mobil web sitelerine tam uyumlu sitelere verdiği kalite puanları arttı. Biz de bu içeriğimizde Mobil SEO için yapılması gereken en önemli maddeleri paylaşıyoruz.

Responsive Tasarım ( Esnek )

Responsive tasarım tüm cihazlarda web sitenizin ekran boyutlarına uyum sağlayarak çalışmasını sağlar. Tablet, telefon yada masaüstü fark etmeden responsive tasarıma sahip siteler açılır. SEO tarafında tek bir URL ile içeriği daha kolay paylaşabilirsiniz. m.seoreq.com gibi adresler yerine direk seoreq.com gibi adreslerle web sitenizin açılması sağlanır. Google ve diğer botlar siteyi bir kez taradığında daha verimli bir şekilde dizine eklenir. Kullanıcıya herhangi başka bir ekran çıkartmadan main tasarıma sahip bir tasarımla açılır ve yönlendirme yapmaz.

Responsive Tasarım

AMP ( Hızlandırılmış Mobil Sayfalar )

Mobil cihazlarda çok daha hızlı performans sağlayan Accelerated Mobile Pages özellikli web siteleri hafif ve hızlı yüklenebilir. Google Cache servisi bu sistemi rahatlıkla tanıdığı için web siteleri direk Google sunucularından çalışır. Responsive tasarıma sahip sitelerin AMP kullanmasına gerek yok. Ama kullanırsak ne kaybederiz derseniz, kaybınız olmaz kazancınız olur.

AMP Örneği

Site Hızı

Google ve tüm dev siteler web siteleri yavaşladığında satış kayıpları yaşadığını net şekilde belirtmişlerdir. Uzun zamandır web sitesinin hızı SEO tarafında önemli kriterlerden birisidir. Web sitenizin hızını test edebilmek ve ne şekilde iyileştirme yapabileceğinize yönelik önerileri Google PageSpeed Insight ve GTMetrix kullanarak öğrenebilirsiniz.

Google PageSpeed

Tarayıcı Önbellekleme

Siteye erişim sağlayan tarayıcıların sayfaları önbelleklemesi site hızında baya bir artış sağlayacaktır. HTML, JS ve CSS dosyaları kullanıcı siteyi ilk kez ziyaret ettiği zaman tarayıcı önbellekleme işlemi yapar ve bu önbellek sayesinde kullanıcı siteyi daha hızlı yükleyebilir. Belirli bir dolum süresi ile o saate kadar dosyalar önbellekte tutar.

Çerezler

Google Haritalar Kaydı

Google My Business yani Türkçe adıyla Google Benim İşletmem’e yapacağınız kayıtlar, işletmenize dilediğiniz kadar kilometre çapındaki kullanıcılara işletmenizi göstermekle kalmaz, mobil web sitenize yönlendirme sağlayabilir. Tamamen organik bir trafik olacağı için site tekil ziyaretçi sayıları ve sitede geçirilme süresi değişecektir.

My Business

Deneyimi Arttırın

Kullanıcı deneyiminin çok önemli olduğu şu dönemde kullanıcıları sıkacak işlemler yapmaktan kaçının. Flash Video kullanımı, can sıkan pop-up reklamlar, ip bazlı yönlendirme gibi işlemler yapmayın.

User Experince

Oyla
Kategori:SEO

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir