İçeriğe geç

Mobil SEO Üzerine

SEO çeşitli sac ayakları bulunan bir kavramdır. Cihaz, Kullanıcı ve içerik sunan platform bunlardan yalnızca bir kaçı olarak söylenebilir. Sistemin işleyişini etkileyen algoritmalar da düşünüldüğünde içerik sahiplerinin uygulaması gereken bazı yöntemlerin olduğunu söyleyebiliriö. Bu yazı da içeriğinizi birden fazla cihaz için nasıl optimize edeceğinizi anlatacağım.

Mobil Web Sitesi Yapmanın Üç Yolu

Her türlü ekranda optimize olarak gösterilen web siteleri inşa etmenin üç farklı yolu bulunmaktadır. Bu yöntemlerin de kendilerine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Aşağıdaki tabloda bu üç yöntemin basit bir karşılaştırması verilmiştir.

Telefon Görseli

1. Duyarlı Web Tasarımı: Google tarafından da önerilen tasarım kalıbı olduğundan dolayı kullanıcı ihtiyaçlarının tam olarak sağlanmasında önemli bir yöntemdir. Cihazdan bağımsız aynı HTML kodunu aynı URL’de sunarak, ekran boyutuna göre farklı yani duyarlı bir şekilde sayfanın gösterilmesini sağlar.

2. Dinamik Sunum: Cihazdan bağımsız olarak farklı URL yapısı kullanmasına rağmen farklı HTML kodlarını oluşturarak kullanıcıya sunar.

3. Ayrı URL Yapıları: Kullanıcının cihaz yapısı tespit edilerek içerik, cihaza göre farklı URL yapıları altında sunulur.

Mobil Sürüme Geçişte Kullanılan Bazı Noktalar

Sitenizi mobil hale getirirken kullanacağınız yöntemler farklı farklı da olsa sonuç olarak ulaşılan nokta aynıdır, mobil uyumlu bir web sitesi.

1. Web sitenizin mobil uyumlu olduğunu Google botlarına belirtin.

2. Kaynaklarınızı taranabilir tutarak Google’ın web sitenizin mobil uyumlu olduğunu anlamasına yardımcı olun.

3. Kullanıcıların canını sıkacak ve gezintisini aksatacak hatalardan mobil uyumlu sitenizi uzak tutun. Örneğin oynatılamayan flash video kullanımından kaçının.

Oyla
Kategori:SEO

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir