Mobil Kullanılabilirlik Raporu

Mobil Kullanılabilirlik

Aşağıdaki hatalar Mobil Kullanılabilirlik raporunda görünebilir:

Uyumsuz eklentiler kullanılıyor
Sayfa, çoğu mobil tarayıcı tarafından desteklenmeyen Flash gibi eklentileri içeriyor. Sayfanızı HTML5 gibi modern, geniş kapsamlı web teknolojilerini kullanarak yeniden tasarlamanızı öneririz. Web animasyonu yönergeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Görüntü alanı ayarlanmadı
Sayfanız, tarayıcılara, sayfanın boyutunun nasıl ayarlanacağını ve ekran boyutuna uyacak şekilde ölçeklemenin nasıl yapılacağını gösteren bir viewport özelliği tanımlamamaktadır. Sitenizin ziyaretçileri, geniş masaüstü monitörlerden tabletlere ve küçük akıllı telefonlara kadar değişen ekran boyutlarına sahip çeşitli cihazlar kullandığından, sayfalarınız meta viewport etiketini kullanarak bir görüntü alanı belirlemelidir. Duyarlı Web Tasarımı ile İlgili Temel Bilgiler bölümünde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Görüntü alanı “device-width” olarak ayarlanmadı
Sayfanız sabit genişlikli bir viewport özelliğini tanımlıyor. Bu, farklı ekran boyutları için ayarlanamayacağı anlamına gelir. Bu hatayı düzeltmek için sitenizin sayfalarında duyarlı bir tasarım benimseyin ve görünümü, cihazın genişliği ve ölçeğiyle eşleşecek şekilde ayarlayın. Doğru bir şekilde Viewport’u nasıl ayarlayacağınızı öğrenin.

İçerik, ekrandan geniş
Bu rapor, kelimeleri ve resimleri görmek için yatay kaydırma yapılması gereken sayfaları belirtir. Bu durum, sayfaların, CSS bildirimlerinde mutlak değerlerin kullanılması veya belirli bir tarayıcı genişliğinde (980 piksel gibi) en iyi şekilde görünmelerini sağlamak üzere tasarlanmış resimlerin kullanılmasıyla ortaya çıkar. Bu hatayı düzeltmek için sayfaların, CSS öğeleri için göreli genişlik ve konum değerleri kullandıklarından ve resimlerin de ölçeklenebildiğinden emin olun. İçeriği Görünüme Göre Boyutlandırma konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Metin okunamayacak kadar küçük
Bu rapor, sayfa yazı tipinin okunamayacak kadar küçük olduğu ve mobil ziyaretçilerin okumak için görünümü “parmak hareketiyle uzaklaştırmalarını” gerektiren sayfaları tanımlar. Web sayfalarınız için bir görünüm belirledikten sonra yazı tipi boyutlarınızı, görünüm içinde uygun olarak ölçeklenecekleri şekilde ayarlayın. Okunabilir Yazı Tipi Boyutları Kullanma konusunda, yazı tipi boyutu en iyi uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın
Bu raporda, düğmeler ve gezinme bağlantıları gibi dokunma öğelerinin, mobil kullanıcı bu öğelere dokunmaya çalışırken yanlışlıkla yakınındaki diğer öğelere de dokunacağı kadar yakın yerleştirildiği site URL’leri gösterilir. Bu hataları düzeltmek üzere düğme ve gezinme bağlantılarının boyutlarını ve boşluklarını mobil ziyaretçileriniz için uygun bir şekilde doğru olarak ayarladığınızdan emin olun. Dokunma Hedeflerini Uygun Şekilde Boyutlandırma konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir