İçeriğe geç

Mini Google Analytics Eğitimi

Analytics Eğitimi

Yapılan bir araştırmada web site sahiplerinin ve reklam pazarlama bölümü çalışanlarının Google Analytics‘i yalnızca yüzde 20 kapasiteyle kullandığı ortaya çıkmış bulunuyor. Eğer rakiplerinizi geçmek istiyorsanız neden Analytics‘i daha verimli kullanmayasınız ki? Keza bir şirkette SEO uzmanı olarak çalışıyorsanız da Analytics’i kullanmayı çok iyi bilmeniz size avantaj sağlayabilir.

Özellikle e-ticaret siteleri için çok kullanışlı istatistikler çıkartan Google Analytics, tamamen ücretsiz olmasına rağmen dünyanın en gelişmiş performans analiz servislerinin başında geliyor. Bu servisi etkin bir şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tavsiyelere kulak vermenizde fayda olacaktır.

Hemen çıkma oranını ölçün

Sitenize giren ziyaretçiler bir sayfayı görüntüleyip hiçbir etkileşime girmeden hemen çıkış yapıyorsa, burada bir sorun var demektir. Analytics‘in derlediği hemen çıkma oranı verilerini ölçümleyerek nerede hata yaptığınızı öğrenip, buna karşı çözüm yolları arayabilirsiniz.

En çok ziyaretçi gönderen kaynakları bulun

Bir e-ticaret sitesini Adwords veya Facebook reklamları olmaksızın tamamen organik hitle ayakta tutabilmek gerçekten büyük başarı. Bu başarıya giden yolda ne aşamada olduğunuzu öğrenmek için sitenize gelen kullanıcıların ücretli mi, yoksa ücretsiz ziyaretçi gönderen kaynaklardan mı geldiğini ölçebilirsiniz.

Kullanıcı etkileşimini gözlemleyin

Analytics’te oturum açtıktan sonra Davranış > Davranış akışı bölümüne giriş yaparak sitenize giren ziyaretçilerin etkileşimini görüntüleyebilmeniz mümkün. Ana sayfayı ziyaret eden bir kullanıcının hangi alt sayfa ve içeriklere erişim sağladığının bilgisine bu yolla ulaşabilmek yine sizin elinizde.

Uygulama galerisine göz atın

Google Analytics API‘sini kullanarak geliştirilmiş onlarca farklı yazılım, Analytics’in uygulama galerisinde yerini almış bulunuyor. Çoğu kullanıcı tarafından henüz keşfedilmeyen bu uygulamalar sayesinde Google Analytics‘ten çekilen verileri çok daha etkin bir şekilde yorumlayıp anlamlı sonuçlar çıkarabilmeniz mümkündür. Check My Analytics, Analytics Portfolio, Tatvic ve NextAnalytics bunların başında geliyor.

Oyla
Kategori:SEO

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir