Makine Öğrenimi Temelleri

Makine Öğrenimi

Bilgisayar bilimleri son yıllarda çok fazla değişime uğradı. Artık yapay zeka kavramı sıkça kullanılıyor. Yapay zeka çevreden, hatalardan ve insanlardan ders alan bir makine yapma çabasıdır.  Bu alanda çok farklı dallar oluşmaya başlamasına rağmen (Örüntü tanıma, yapay sinir ağı, pekiştirme ile öğrenmek, istatistiksel çıkarım, olasılıksal makine öğrenimi, gözetimli – gözetimsiz öğrenme) halen doğru yolu bilmiyoruz. Hangi teknik bizi daha güzel bir dünyaya götürecek?

Muhtemelen tek bir teknik her problemi çözmeyecek. Farklı teknikler ve kombinasyonlarla akıllı sistemler üretme yolu genel teknolojideki gelişmelere de bağlı. Çok değil bir kaç sene önceki bilgisayarlarımız hızlı değildi. Belki gelecekte de aynısını söyleyebiliriz. Belirli bir problemi çok sayıda makineye yaymak (blockchain) çok önemli bir yaklaşım. Bu sayede araştırmalar hız kazanıyor. Bundan 20-30 yıl önce hayal olarak düşünülen şeyler bugün hayatın rutini. Örnekler: ABS (Kilitlenmeyen fren), uçaklar için otomatik pilot, Google arama önerileri, Haritalar, E-posta spam tespiti.

Uzun vadeli geleceği öngörmek çok zor. Bunu kimse yapamaz.

Sorunları Giderme

Makine öğrenimi ve araştırmalar zihinsel bir keşiftir. Geçen 10-20 yıla kıyasla son 5 yılda çok büyük bir ivmeye tanık olduk. Makine öğrenimi örneklerden besleniyor. 500 bin satır kod yazmak yerine dünyayı gözlemleyerek öğrenmesi sağlanıyor. Google resim algılama işini başardı. Resimlerin özelliklerini bulabiliyor. Pasta ve çocuk gördüğünde bunun bir doğum günü olduğunu anlıyor. Günümüzde Google ile sohbet edebiliyoruz. Örnek: “İstanbulda bir meksika restoranı var mı?” sorusunu sorduğumuzda En İyi 10 Meksika Restoranı cevabını görebiliyoruz.

İş Dünyası

Makine öğrenimini otomatikleştirmek çok daha verimli hale getirmek açısından yararlıdır. Yapay Zeka nimetlerinden faydalanan şirketler bilgiye dayalı şirketlerdir. Makineler, dolandırıcılık faaliyetleri, veri örnekleme, veri madenciliği, iş güvenliği, çeviri gibi alanlarda hemen hemen her sektörün ihtiyaçlarını çözebilir. Diyelim ki elinizde yüzlerce kez yapılmış bir görev ve nasıl yapılmasını gösteren kayıtlar var. Bu işin yapımı için makineleri kullanabilirsiniz. Makine öğrenimi mevcut işlemleri otomatik hale getirmek veya daha verimli kılmak için mükemmeldir.

 

 

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir