Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Finans

İçindekiler

Günümüzde çoğu kurumsal çalışan maaşlarını banka hesabıyla alırlar. Şirketler genelde kendi kullandıkları bankadan sizden de hesap açmanızı isterler. Bu nedenle maaş hesabı olduğunu bankaya belirtmeyi unutmamalısınız. Yazımıza göz attığınıza göre bir maaş hesabı açtırmak istediğinizi düşünerek neler gerektiğini yazacağım.

Maaş Hesabı Nedir?

Maaş hesabı, çalıştığınız yada çalışacağınız şirketin belirli bir banka ile yapmış olduğu anlaşma doğrultusunda maaşınızın düzenli yatacağı bir hesaptır. Genelde normal hesaplara göre bir çok artısı oluyor. Muhasebe departmanınıza hangi bankadan hesap açmanız gerektiğini sormalısınız.

Maaş Hesabı Açan Bankalar

Maaş hesabını her şubeden açtıramazsınız. Demin de belirttiğim gibi muhasebe departmanınızdan hangi banka ve şubeden açtırmanız gerektiğini öğrenin. Bu sayede doğru şekilde ilerleyebilirsiniz. Ziraat Bankası, Akbank Anadolubank, Fibabanka, Şekerbank, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, ING Bank, Odea Bank, QNB Finansbank, Garanti maaş hesabı hizmeti vermektedir.

Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Maaş hesabı, şirketinizin verdiği bilgiler doğrultusunda oldukca kolay bir şekilde açılabilmektedir. Bunun, aslen düzgüsel banka hesabı açmaktan pek bir farkı bulunmasa da oldukca minik bir nüans işleri değişmiş olur kılmaktadır; bu da asla şüphesiz iş veren firmanın anlaşmalı olduğu şube yönündedir.

Dolayısıyla, aşağıdaki üç adımı izleyerek siz de maaş hesabınızı açabilirsiniz.

 1. Ilk olarak, şirketinizin muhasebe kısmına önem vererek banka hesapları ve maaş hesabı hakkında informasyon talep etmelisiniz, zira her şirkete ve iş verene nazaran bu durum değişim göstermektedir ve ustalaşmış bir muhasebe kısmı bulunan firmalar genel anlamda birçok bankanın, tek bir şubesiyle çalışırlar. Siz de, ilkin informasyon alıp, sonrasında size en uygun bankayı seçerek, oraya gitmelisiniz.
 2. Bankaya gittikten sonrasında, şube üstünden, şirketiniz adına maaş hesabı açmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bu düzeyde, danışmanlar ve görevliler size destek olacaklardır. Onların yönergelerini izleyerek, müracaat adımlarını devam ettirebilirsiniz.
 3. Son adım olarak, muhtemelen bir biçim ve bir sözleşme imzalamanız gerekmekte. Kimlik bilgilerinizi doğru vererek banka hesabınızı etken edebilmeniz, saatler içinde mümkündür ve maaş hesabınızı açtıktan sonrasında, hesap cüzdanınızla birlikte şirketinizin muhasebe kısmına yine uğramalısınız. Hesap numaranız ve hesap cüzdanınız, bilgilerin girilmesi için firmanın gereksinim duyan şeylerdir.

Siz de, yukarıdaki üç adımı izleyerek, direkt bir maaş hesabı sahibi olabilir ve aylık olarak maaşınızı, otomatik şekilde hesabınıza alabilirsiniz.

Herhangi bir harcama yapmaksızın dakikalar içinde açabileceğiniz bu hesap hem de bir debit kart aracılığı ile size sunulur ve arzu ettiğiniz ATM’den, bankaya bağlı olarak komisyonlu / komisyonsuz para çekimi yapabilirsiniz.

Bunun haricinde, maaş hesabınızdan direkt olarak mobil ve web bankacılığı hizmetlerini kullanabilmeniz, otomatik ödeme talimatı verebilmeniz; faturalarınızı ödemeniz, talih oyunlarına yatırım yapmanız, havale ve eft gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Maaş Hesabı Açmak İçin Lüzumlu Belgeler

Maaş hesabı açmak için lüzumlu belgeler, tarafınıza şirket tarafınca evvel verilmelidir. Eğer var ise, bunu muhakkak muhasebe bölümünüzden talep ediniz.

Aksi durumda, yine bankaya git-gel yapmak zorunda kalabilir ve bu açıdan, şirkette de ilk hatanızı yapmış olabilirsiniz. Kimse, ilk gününde bu şekilde bir hataya düşmek istemeyeceğinden, muhakkak lüzumlu belgeleri toplayıp banka şubesine uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Genel anlamda, pek oldukca şirket tarafınca belge verilmediğini ve direkt, düzgüsel banka hesabı açar şeklinde maaş hesabı açtırabileceğinizi de belirtelim. Tıpkı düzgüsel hesap açma sürecinde olduğu şeklinde burada da bir ıslak imza, bir de kimlik kafi.

Bunun haricinde elbet doğru şubeye gitmek ve şirketinizin adını doğru vermek de, elzem adımlardan birkaçı ve bu tarz şeyleri unutmamanız tavsiye edilir. Zira, bu bilgilerin belgelerden herhangi bir farkı yok. Unutmanız halinde, yine müracaat için geri dönmek durumunda kalmanız işten bile değil.

Garanti Bankası Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Garanti Bankası üstünden maaş hesabı açtırmak, eğer kurumunuz veya şirketiniz GarantiBankaları üstünden maaş veriyorsa elbet mümkündür ve banka, “Maaşım Garantide” kampanyası ile hem kurumlara hem de çalışanlara oldukca hususi fırsatlar sunabiliyorlar.

Mesela, şirketiniz Garanti Bankası ile emek verme gerçekleştiriyor ve maaş hesabınızı, Güvence Bankası’nın bir şubesinden açabileceğinizi salık veriyorsa; siz de, hem Maaşım Garantide hizmetlerinden faydalanabilir hem de maaşınızı her ay kesintisiz olarak ATM kartınızla, arzu ettiğiniz ATM’den çekebilirsiniz.

Başvurmak için, şirketiniz / kurumunuz tarafınca spesifik olarak atanan şubeye gitmeniz ve kimliğinizi vererek, şirketinizin adı ile bir maaş hesabı açtırma talebi yapmanız kafi olacaktır.

Garanti Bankası’ndan maaş hesabı açtırmak için ıslak imza koşul olduğundan, telefondan veya internetten başvurular geçersizdir, kabul edilmemektedir. Informasyon için tıklayın.

Garanti Bankası maaş hesabı, tarafınıza aşağıdaki çeşitli fırsatları ve özellikleri sunuyor:

 • Garanti Bankası maaş hesabı açtıranlardan herhangi bir hesap işletim tutarı almıyor.
 • İhtiyaç kredisinde daima öncelikli ve indirimli faiz oranlarından yararlanabiliyorsunuz.
 • Mobil bankacılık, web bankacılığı ve benzeri pek oldukca uygulama ile işlerinizi halledebilmeniz, gene Maaşım Garantide ile mümkün.
 • Paracard adlı debit kart ile 7/24 hem web hem de fizyolojik ATM’lerden çekimler gerçekleştirip, alışverişler yapabilme şansı veriliyor.
 • Bonus Flexi karta anında haiz olabiliyor ve herhangi bir aylık işletim tutarı, gene ödemiyorsunuz.
 • Otomatik ödeme talimatı verebiliyorsunuz.

Son olarak, maaşı olan bireylere oldukça iyi fırsatlarla bireysel emeklilik planları ve paketlerinin sunulduğunu da belirtmekte yarar var. Eğer tertipli bir maaş alıyorsanız, Maaşım Garantide; tarafınıza biçilmiş kaftan bir maaş hesabı oluşturuyor.

İş Bankası Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye İş Bankası da, İş’te Maaşım özelliği ile tüm tertipli maaş alan mensupları, eğer şirketleri anlaşmalıysa; kendilerinden maaş almaya çağrı eden bankalardan bir tanesi.

Siz de çalıştığınız şirkette İş Bankası’nın şubelerinden biriyle antak kalma var ise, maaşınızı buradan almaya başlayarak, İş’te maaşınızın çeşitli avantajlarından yararlanabilir ve hem de, aylık olarak güncellenen İş Bankası’nda fırsatları takip ederek, kucak dolusu puan, beyazperde bileti ve benzeri pek oldukca şeyi kazanabilirsiniz.

İş Bankası üstünden maaş çekebilmek için, muhasebeden lüzumlu belgeleri alarak, anlaşmalı İş Bankası şubesine gidip; başvurunuzu şirketiniz adına yapabilir ve dakikalar içinde bir biçim vasıtasıyla hesabınızı açabilirsiniz. Telefondan veya internetten başvurular, maalesef kabul edilmemektedir.

İş’te Maaşınızın birkaç pozitif yanları ise aşağıdaki şekilde listelenebilir:

 • Telefon şubesi olan İşwap veya akıllı telefonlardaki İşcep uygulamalarından 7/24 arzu ettiğiniz işlemi yapabilme.
 • Ek hesap açtırarak, maaş hesabınızı kredili mevduat hesabına dönüştürme şansı ve arzu ettiğiniz şeklinde; paranız bittiğinde ek hesaptan para harcayabilme fırsatı.
 • Maximum kredi kartı ürününe anında haiz olabilme şansı.
 • Kredi kartı ve hesap ürünlerinde, herhangi bir senelik işletim tutarının alınmama durumu.
 • Otomatik ödeme talimatı verebilme.
 • HGS ve OGS’de indirimli geçiş fırsatları.
 • Düşük faizlerle sunulan gereksinim kredileri.
 • Fon ve tahvil satın alımlarında düşük komisyon.

Akbank Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Akbank maaş hesabı internetten yada şubelerden açılabilir. İnternet üstünden işlem yapmak için www.akb​ank.com adresine tıkladıktan sonrasında “Derhal Hesap Aç” kısmına ulaşmanız kafi olacaktır.

Bu bölümde alan kişi numaranız, kredi kartı numaranız ya da TC kimlik numaranız ile Akbank Direkt’e giriş yapabilirsiniz. Online işlemlerinizi tamamladıktan sonrasında hesabınızın etken olabilmesi için size en yakın şubeye giderek, kimlik belgenizin fotokopisini teslim etmeniz gerekecektir.

Akbank maaş hesabı açma işlemlerinizi direkt olarak şubeler vasıtasıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Hesabın avantajlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • 24 saat süresince tüm ATM’lerden para çekebilirsiniz.
 • Kredi kartı, çek, yatırım hesabı ve ArtıPara şeklinde ürünlere başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Kira ve kesinti şeklinde giderleriniz için tertipli ödeme talimatı, satmaca ve kredi kartı ödemeleriniz için de otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Denizbank Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Tüm Denizbank şubelerinden maaş hesabı açtırabilirsiniz. Aslına bakarsanız bankanın müşterisiyseniz ve maaşınızı Denizbank’tan almak istiyorsanız, bunun için AçıkDeniz İnternet Bankacılığı’nı kullanarak başvuruda bulunabilirsiniz. Denizbank maaş hesabı açma işlemleriniz tamamlandığında, aşağıdaki özelliklerden faydalanabilirsiniz…

 • İnternet bankacılığı ve 444 0 800 telefon bankacılığıyla tüm işlemlerinizi günün 24 saati gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bankanın ATM’leri vasıtasıyla günlük 1.000 TL’ye kadar hesabınızdan para çekebilirsiniz.
 • Kurtaran hesabınız var ise maaşınızın yatacağı günü beklemeden, limitiniz kadar para çekimi yapabilirsiniz. Bu şekilde ödemelerinizin aksamamasını ve otomatik ödeme talimatlarınız için Kurtaran Hesabın devreye girmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kaptan hesabınız yardımıyla maaşınız devamlı kazanır. Bu hesap türü, maaş hesabınıza para girişi olduğunda sizin yerinize tercihleriniz doğrultusunda yatırım yapar. Ek olarak kredi kartı ile satmaca şeklinde tertipli ödemeleriniz de Kaptan Hesap’tan otomatikman gerçekleşir.

QNB Finansbank Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Bulunduğunuz yere en yakın Finansbank şubesine giderek, birkaç dakika içinde maaş hesabı açtırabilirsiniz. Bunun için şube yetkilileri tarafınızdan bir biçim doldurmanızı ve imzalayarak teslim etmenizi talep edecektirler.

Kişisel bilgileriniz doğrultusunda formu, eksiksiz ve tam doldurmanız ehemmiyet arz etmektedir. Ek olarak kimlik fotokopisi de sizden talep edilecek belgeler içinde yer verilmiştir.

QNB Finansbank maaş hesabı açma için kurumun web şubesini de kullanabilirsiniz. Sadece İnternet Bankacılığı bölümünden işlem yaparak, vadeli ya da vadesiz hesap açılışı gerçekleştirebilmeniz için bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir.

İşverenler ise Finansmaaş başvurusunda bulunmak için aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonrasında “Derhal Başvur” butonunu kullanabilirler. Maaş hesaplarından hesap işletim tutarı alınmamakta, uygun faizli tüketici kredisi imkânları gösterilmekte ve maaşa orantılı olarak Ek Hesap açılışı yapılmaktadır.

Halkbank Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Kart ve satmaca ödemelerinizi maaş hesabınızla yapmak ya da havale ve EFT işlemlerinizde maaş hesabınızı kullanmak istiyorsanız, 3 değişik yöntemle hesap açılışını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk yol şubeye giderek başvuruda bulunmaktır.

Şubede tarafınıza sunulan müracaat formunda cep telefonu ve TC kimlik numarası şeklinde kişisel bilgilerinizi hatasız bir halde doldurmaya itina göstermelisiniz.

Halkbank maaş hesabı açma işlemleriniz için kullanabileceğiniz bir öteki yöntem ise web şubesidir. Bunun için www.halkbank.com.tr adresine tıklamanız ve sırasıyla “bireysel” ve “mevduat hesabı” sayfalarına ulaşmanız gerekmektedir.

Son olarak Halkbank hesap açma işlemleri Dialog sistemi vasıtasıyla da gerçekleştirilebilmektedir. 444 0 400 ya da 0850 222 0 400 numaralı telefonlardan herhangi birini arayarak, alan kişi temsilcisine taleplerinizi iletebilirsiniz.

Şekerbank Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

İşyerinizin belirlediği tarihte, maaşınızın hesabınıza otomatik aktarılmasını istiyorsanız bunun için en yakın Şekerbank şubesine gitmeniz gerekmektedir. Şekerbank maaş hesabı açma işlemleriniz yalnız kimlik bilgilerinizle kısa sürede gerçekleştirilmektedir.

Bu hizmet kurum ve kuruluşların muhasebe yükünü azaltmakta, maaş ödemelerinin yarattığı süre ve iş yükü kaybı önlenmekte, ödeme günü nakit bulundurma riski ortadan kalkmakta ve personel maaşlarında kati bir gizlilik sağlanmaktadır.

Şekerbank maaş hesabı, çalışanlara aşağıdaki çeşitli fırsatları ve özellikleri sunuyor:

 • İhtiyaç kredilerinde indirimli faiz oranlarından yararlanabilme,
 • Fizyolojik ATM’lerden para çekebilme,
 • Otomatik ödeme talimatı verebilme,
 • İnternet bankacılığını kullanarak birçok işlemi online gerçekleştirebilme.

Kurumun telefon bankacılığı hizmeti kapsamında 0850 222 78 78 numaralı telefonu arayarak her türlü işlem hakkında informasyon edinebilirsiniz.

Vakıfbank Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Vakıfbank maaş hesabı açma ile ilgili başvurularınızı, herhangi bir Vakıfbank şubesine giderek alan kişi temsilcisine iletebilirsiniz. Başvurular kurumun tüm şubelerinden yapılabilmektedir.

Bankada aslına bakarsanız bir hesabınız var ise ve vadeli ya da vadesiz maaş hesabı açtırmak istiyorsanız, o halde web üstünden yada telefon bankacılığından işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Online bir halde işlem yapmak için www.vakifbank.com.tr adresini ziyaret etmeniz kafi olacaktır.

Telefon bankacılığı hizmeti aracılığı ile Vakıfbank maaş hesabı açma başvurusunda bulunmak istiyorsanız, 0 850 222 0 724 hattını arayabilir ve alan kişi temsilcisine bağlanabilirsiniz.

Temsilci ile görüşmenizin peşinden işlemleriniz en kısa sürede tamamlanacaktır. Maaş hesabınıza web bankacılığı, alan kişi hizmetleri, Bankomat ve Para Bankomat’lardan günün 24 saati ulaşabilir ve hesabınız vasıtasıyla EFT, havale, satmaca, kart ödemeleri şeklinde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Maaş müşterilerine hususi hesap açılışı meydana getiren bir öteki banka ise Yapı Kredi’dir. Eğer bu bankada mevcut bir hesabınız bulunuyorsa; şubelerden, mobil şubeden, web şubeden ve telefon bankacılığından maaş hesabı açtırabilirsiniz.

Sadece Yapı Kredi Bankası nezdinden bir hesabınız yoksa en yakın şubeye giderek, Bankacılık Hizmet Sözleşmesi’ni imzalayarak işlem yaptırmanız gerekmektedir.

Yapı Kredi maaş hesabı açma işlemleriniz tamamlandığında şu fırsatlardan yararlanabilirsiniz:

 • Yıl süresince hesap işletim tutarı alınmadan hesabınızı kullanabilirsiniz.
 • Bankacılık ürünleri için maaş müşterilerine hususi kampanyalardan yararlanabilirsiniz.
 •  Çalışan Hesap yardımıyla maaşınız isterseniz B Tipi Kısa Vadeli Tahvil ve Bono fonunda değerlendirilebilir.
 • Maaşınız yatana kadar nakit ihtiyaçlarınız için Esnek Hesap’tan faydalanabilirsiniz.
 • Allianz Sigorta ile Allianz Yaşam ve Emeklilik avantajlarını, arzu ettiğiniz an fırsata çevirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası maaş hesabı açma işlemlerinizi bankanın şubelerinden ya da Ziraat web şubesinden yapabilirsiniz. Paranıza arzu ettiğiniz zaman kolayca ulaşıp kullanmak için şubelerden hesap açtırmayı tercih ederseniz, size en yakın banka şubesine giderek kimliğinizle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci yöntem ise bankanın resmi internet sayfasını kullanmaktır. Bunun için www.ziraatbank.com.tr adresini ziyaret etmeniz ve ilk olarak sayfadaki “web şubesi” kısmına, sonrasında ise “hesap açma” kısmına tıklamanız gerekiyor.

İlgili alanları doldurduktan sonrasında talebiniz bankaya anında ulaşacak ve talimatlarınız en kısa sürede işleme alınacaktır.

Ziraat Bankası maaş hesabı özellikleri:

 • Hesabınızda para bulunmadığında, vadesiz mevduat hesabınızı KMH’na dönüştürebilirsiniz.
 • EFT ve havale işlemlerinizi maaş hesabınız vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Otomatik ödeme talimatı verirseniz, bankanın anlaşmalı olduğu kurum ve müessese ödemelerini hesabınızdan yapabilirsiniz.
Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir