İçeriğe geç

Linkler neden SEO için önemli?

SEO’nun ilk dönemlerinde arama motorlarındaki sıralamalar çoğunlukla sayfaların içeriğinde yer alan anahtar kelime yoğunluğuna göre belirleniyordu. Karmaşık arama motoru algoritmaları olmadığı için sıralamada yükselmenin en kolay yolu, anahtar kelimeleri sayfa içinde defalarca kullanmaktan geçiyordu.

Backlink Önemi

Arama motoru botlarındaki mantık ise çok basitti: Bir web sayfasında hedef anahtar kelime ne kadar çok geçerse, bu sayfa gerçekten o anahtar kelimeyle alakalı kabul ediliyordu.

Ne yazık ki art niyetli SEO çalışması yapan kişiler bu sistemin sağladığı avantajdan faydalanarak daha üst sıralara yükselmek için anahtar kelimeleri doğal olmayan bir şekilde, sayfa içinde aşırı derecede kullanmaya başladılar. Böylece konuyla alakası olmayan, içerik olarak yetersiz siteler hak etmedikleri sıralarda listelenir oldu. Derken Google bu gidişata bir dur demeye karar verdi ve ortaya PageRank algoritması çıktı.

PageRank ile sıralamalar yeniden düzenlendi

Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1996’da kurulan Google, Stanford Üniversitesi’nde çalışan Page’in fikriyle PageRank teknolojisini yayına aldı. Bu algoritmanın ana fikri, web sayfalarındaki anahtar kelimelere verilen linkler üzerinden sıralamayı düzene sokmak şeklindeydi. Linklerin kalitesi ve sayısı, yani niteliği ve niceliği önemliydi.

Bu linkler de iç ve dış olmak üzere ikiye ayrıldı. Başka web sitelerinin ve alan adlarının sitenize verdiği bağlantılar dış link, kendi web sitenizdeki kategori ve diğer sayfalara verilen bağlantılar iç link olarak adlandırıldı.

1’den 10’a kadar bir puan aralığında değerlendirilen PageRank (PR) kısa sürede web sitelerinin değerini tanımlayan bir anahtar öğe konumuna geldi.

Fakat Google bu algoritmanın da fişini çekerek web sitelerinin PageRank değerlerini sıfırladı.

Google ücretli link satışından hoşlanmıyor!

Ancak SEO çalışmaları yapan web site sahipleri yine rahat durmadı ve Google’ın bu algoritmasını manipüle etmek için ücretli link alışverişi yapmaya başladı. Tamamen organik bir şekilde gerçekleşse son kullanıcıya çok faydası olacak bu sistem, parasını veren herkesin PageRank değeri yüksek sitelerden link satın almasıyla giderek aldatılmaya açık bir hale geldi.

Bunun neticesinde Google sahte, yani doğal olmayan ücretli linkleri otomatik olarak algılayacak bir sistem daha geliştirdi. Böylece aşağıdaki sitelerden alınan backlinkler kalitesiz olarak değerlendirilmeye başlandı:

  • Online forum siteleri
  • Blog yorumları
  • Ziyaretçi defterleri
  • Wiki sayfaları
  • Makale dizinleri
  • Soru cevap siteleri
  • Sosyal imleme siteleri

Bu sayfalardan alınan linkler zaman içinde faydadan çok zarar getirmeye başlayınca artık tanıtım yazısı alma fikri web sitesi sahipleri arasında revaç buldu. Uzunca bir dönem, özellikle haber sitelerinden alınan backlinklerle arama motorlarında yükselmek mümkündü. Google’ın 29 Ocak 2018 Tarihinde yaptığı duyuruyla bu gibi tanıtım yazılarından, aynı tanıtım yazının farklı sitelerde yayınlanması, zengin etiketlerle link verilmesi, yazdığı konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar tarafından yazılan makaleler yasaklandı.

Toparlayacak olursak…

Google’ın yayına aldığı yeni algoritmaların hepsinin tek ortak özelliği, linklerin her zaman için değerini koruyor oluşuydu. Halen daha link almak bir web sitesinin sıralamasını yükseltmek için başvurulan en yaygın yöntemler arasında yer alıyor. Bu linklerin alakalı ve doğal olması Google tarafından gözardı edilmeyecektir.

Başka web sitelerinden alınan backlinkler kadar SEO çalışması yapılan sitede iç linklemenin yapılması, ilgili sitenin Google nezdindeki puanını ve otoritesini artırmaya katkı sağlayabilir. Dış link alımlarında da mümkün mertebe doğallığı elden bırakmamak, kullanıcıyı rahatsız edecek şekilde linkleme yapmamak ve kaliteli siteleri tercih etmekte fayda olacaktır.

Oyla
Kategori:SEO

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir