Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Finans

Kredi kartı bekleyen provizyon, işlemin beklediğini göstermektedir. Bu süreçte ön ödeme yapılmış olur. Provizyon kelimesi, ön onay anlamına geliyor. Şu demek oluyor ki bankanız işleminizi denetliyor da diyebiliriz. Peki kredi kartı işlemlerinde bekleyen provizyonda kalması, işlemin bekleyen provizyonda kalması ne anlamına gelir? Ülkemizde kredi kartları oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Güncel verilere nazaran Türkiye’de 68 milyon kredi kartı bulunuyor. Durum bu şekilde olunca da bazı problemler bununla beraber gelebiliyor. Kredi kartı kullanan çoğumuz yapmış olduğu işlemlerden sonrasında Bekleyen Provizyon ifadesini görmüştür. Peki nedir bu provizyon? Genel olarak baktığımızda  Peki kredi kartı bekleyen provizyon nedir? Bekleyen provizyon işlemlerde bir problem yaratır mı?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Yazımızın başlangıcında da ifade ettiğimiz benzer biçimde Provizyon, ön onay anlamı taşıyan bir kelimedir. Kredi kartı ile yaptığınız işlemler ilk etapta kart hareketlerine Bekleyen Provizyon olarak yansımaktadır. Onay aşamasında bulunan harcamalar, kart hareketlerinde bekleyen provizyon olarak görünür. Bankanız bu aşamada harcamanın doğruluğunu, çekim meydana getirilen yerin doğruluğunu, kartın ve işlemin doğru olup olmadığını araştırır. Bu ve bunun benzer biçimde bazı durumlar meydana gelirse kartın iptaline kadar uzanabilir.

Provizyonda bekleyen işlemler, gün sonuna kadar devam eder. Şu demek oluyor ki gün içinde yapacağınız işlemler, gün sonuna kadar bekleyen provizyon olarak görünecektir. Gün sonunda ise öteki güne geçildiğinde herhangi bir sorun yoksa harcama kartınıza kaydedilecektir. Böylelikle dolandırıcılıkların da önüne geçilmiş olduğu yüzeysel olarak söylenebilir. Peki bekleyen provizyon bir problem mudur? Bekleyen provizyon işlemleri iptal edilebilir mi?

Provizyondaki İşlemler Ne Kadar Süreyle Bekler?

Harcamanızda ve kredi kartında herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde provizyon süresi 1-2 gündür. Bazı durumlarda bu işlemler farklılık izah edebilir. 1 günü aşan provizyon süreleri için de bankanıza ulaşmanızı öneririz.

Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Provizyon işlemi, ön onay işlemi olarak da adlandırılabilir. Bu sebeple harcamanın doğruluğu teyit edilmeden de bu harcama limitinizden düşer. Bu demek oluyor ki harcama yapılmış sayılacağı için provizyonun iptali pek fazla söz mevzusu olmayabilir. Yine de bu biçim bir durumla karşılaştığınızda, kartınız ve harcama ile ilgili bir sorun bulunduğunu düşündüğünüzde bankanızın çağrı merkezi hizmetlerini arayarak yardım alabilirsiniz.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir