Kopya İçeriğe Google’ın Bakışı

Clone

İçindekiler

Kopya içerikler SEO’ya zarar veren bir başka durum olmasına karşın, Google’ın faydalı kopya içeriği algılayabilecek algoritmaları bulunmaktadır. Yani bir içerik eğer fayda sağlıyorsa, kopya olması SEO’ya zarar vermeyecektir. Yeter ki kullanıcılar bundan yararlanabilsin. Yine de siz bir SEO profesyoneli değilseniz, içerik kopyalamamanızı öneririm. Bu içeriğimizde alt başlıklarla kopya içeriklere Google’ın bakış açısını anlatacağım.

Bot ile Kopyalamak

Bir bot yazılımıyla diğer web sitelerinden içerik toplayan web siteleri arama motorları gözünde değersiz sitelerdir. Bir anda yüzbinlerce indeks almak sitenizde cezaya sebep olabilir ve spam scoreu arttıracaktır. Bu nedenle bot ile içerik kopyalamak önerilmez.

Belirli İçeriği Kopyalamak
Eğer çok yarar sağlayan belirli bir içerik varsa, diğer sayfalarınız da özgünse bu durum sitenize zarar vermeyecektir.

Kopya Sayfalar

Sitenizde birbirini kopyalayan sayfalar varsa SEO araçlarıyla (GSC dahil) hata almanız muhtemel. Bu nedenle başlık-description-içerik olarak her sayfanız birbirinden farklı ve özgün olmalı.

Sitemden İçerik Kopyalanıyor

Bir çok webmasterın sürekli şikayet ettiği bir konu olmasına karşın, sitenizden içerik kopyalamak sizin SEO’nuzu kötü etkilemez. İlk önce indeksi siz almaya çalışın. Tamamen önüne geçmek içinse ayda 10 dolar ödeyerek DMCA kaydolup, içeriklerinizi Google’ın kabul edebileceği şekilde online patentleyebilirsiniz.

Kopya İçerik Testi Nasıl Yapılır?

Alttaki araçların yardımıyla kopya içerik tespiti yapabilirsiniz.

  • Copyscape
  • Quetext
Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir