Kırık Linkler Nasıl Bulunur?

İçindekiler

Web sitelerimizde kırık linkler bulunması kullanıcıların ve botların kaybolmasına neden olur. Bu yüzden site içeriğinde yer alan her linkin 200 durum kodu ile çalışması gerekir. Bu içeriğimizde Google Search Console, Screaming Frog ve SEMrush yardımıyla kırık linklerin nasıl bulunabileceğini göstereceğim.

Google Search Console – Kapsam – Gönderilen URL Bulunamadı

Bu alanda yer alan gönderilen URL bulunamadı, sitenizde yada site haritanızda yer alıp, Google botlarının keşfettiği 404 hatalarıdır. GSC herhangi bir tarama hatası bulamamış çünkü sitemde kırık iç link yok. burada sadece iç linkler taranıyor.

GSC Kapsam

Screaming Frog İle Kırık Link Bulma

Öncelikle web sitesini tarama işlemini başlatın. Ücretsiz sürümde 500’e kadar sayfayı tarayabilirsiniz. Tarama %100’e ulaşana kadar bekleyin.

Screaming Frog Tarama

Response Codes – 4xx

Response codes altında yer alan Client Error (4xx) kısmında yer alan 4xx hatalarıdır. Burada 401, 404 gibi hatalar görünüyor. Sol altta yer alan inlinks içeriğinde ise linkin nerede bulunduğu görünüyor. Buna göre https://bertanuzun.com/ab/ içeriğinde yer alan https://optimize.google.com/optimize/ linki hatalı. Hemen link yapısını düzeltiyorum.

Screaming Frog 404

SEMrush ile Kırık Link Bulma

SEMrush projenin içerisine girdiğimizde yer alan Site Audit kısmında, 4xx status code, internal links are broken, external links are broken kısımlerı bizi ilgilendiriyor. Ayrıca burada yer alan kırık görsel bulucuları da kullanmanızı tavsiye ederim.

SEMrush Audit

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

One thought on “Kırık Linkler Nasıl Bulunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir