Kalibrasyon Nedir?

Kalibrasyon

Türkçe’ye Fransızca’dan giren Kalibrasyon teknolojik olarak fabrika ayarlarının bir başka kullanıcının kendi amaçlarına ve isteklerine göre düzenlemesidir. Bu düzenleme genelde sistem tarafından kayıt edilebilir. Cep telefonlarımızda yaptığımız ekran ayarı, gps ayarı bir kalibrasyondur. Yada WHM ile sunucu optimizasyonu yapmakta bir kalibrasyondur. İstediğimiz kanalları göstermeyen uydu cihazlarına yapılan işlemlerde kalibre etmek olacaktır.

Kalibrasyon Nasıl Yapılır?

Her cihaz işin kalibrasyon işlemi farklıdır. Genelde setting yani ayarlar kısmında yer alır. Etkili bir kalibre işlemi yapabilmek için ilk başta cihazla ilgili bilgi alabilmek için kullanma kılavuzunu okumanızı tavsiye ederiz.

Kalibrasyon Neden Yapılır?

Kalibrasyon işlemi bize cihazların hatalarını ve hata paylarını öğretebilir. Sertifikalı yapılan kalibrasyon işlemleri ile ürünü size satan kişinin yaptığı hataları gösterebilirsiniz. Sadece kalibrasyon yapmak için ek donanımlar da yer almaktadır. Bu donanımlar ölçü, bulunduğu ortamın şartları, periyodun sıklığı ve zaman gibi değerleri de göz önüne alır.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir