İçeriğe geç

Online İtibar Yönetimi

Online itibar nedir? Kurum, ürün, marka yada herhangi bir bireyin web’te insanlar tarafından nasıl göründüğü ve algılandığı anlamına gelir.
Online itibar yönetimi nedir? şirketlerin yada kişilerin sektörde değerini kaybetmemesi, yükseltilmesi için teknik çalışmalarla yapılan halkla ilişkiler faaliyetidir. Online itibar yönetimi ile bir markanın, kişinin yada şirketin itibarını daha iyi konuma getirilebilir. Marka bilinirliğini ve güvenilirliğini arttıran bir çalışmadır. Bu çalışma çok titiz ve şeffaf yürütülmelidir. İtibar kazanmak zorlu bir süreç, kaybetmek ise çok kolay.

Online İtibar yönetimi ile internetteki içeriklerinizin yönetimini kendi elinize alabilirsiniz. Rakip firmalar yada şahıslar, internette istedikleri gibi yazılar yazabiliyor. Bu yazılar herhangi bir haber sitesinde, sözlük, blog yada forumlar olabilir. İşte bu gibi içerikler prestijinizi zedeleyebilir. Olumsuz içeriklerin dilediğiniz gibi silinmesi maalesef mümkün değil. Bilişim avukatlarının yaptığı tüm işlemler sadece Türkiye’ye özeldir. Google sunucuları Amerika’da olduğu için mahkeme aracılığıyla içeriklerin yayından kaldırılması gibi bir şey yoktur. Ama üzülmeyin, online itibarı yönetmek için başka çözümler de var.

Peki ne yapacağız dediğinizi duyar gibiyim. Google ve diğer arama motorlarında yer alan bir içerik %90 kopyalanarak bir çok yerde yayınlanacaktır. Botlar ( içerik çeken programlar ) ve el ile bir çok webmaster diğer sitelerden kopya içerik almaktadır.

Bu olay Google tarafında iyi bir hamle değildir. Bu krizi fırsata dönüştürmemizin tek yolu SEO yapmaktır.Sizin belirlediğiniz şekilde yapılacak içerikler ile çeşitli sitelere SEO çalışması yaparak, arama motorlarının yönetimini elinize alabilir, itibarınızı koruyabilirsiniz.

Online İtibar Nasıl Yönetilir?

  • Google İşletmemdeki harita yorumlarını düzenli takip etmek tüm işletmeler için yararlıdır.
  • Sosyal medyadaki tüm paylaşımlar TalkWalker gibi uygulamalar yardımıyla takip edilebilir.
  • YouTube gibi video içerik sitelerinde hakkınızda yer alacak tüm videoların ve yorumların takip edilmesi gerekir.
  • Rakip firmaların yaptıkları AntiSEO ve Etik olmayan itibar zedeleyici çalışmaların takip edilmesi gerekir.
  • İşten çıkmış eski çalışanların yorumları kontrol edilmelidir ( Sikayetvar, Nasıl1Sirket, Sartlarnasil)
  • Yalan, propaganda, şikayet ve hakaret içeren tüm blog postları kontrol edilmelidir.

Dijital PR Nedir?

Dijital medyada; Markanızın en doğru şekilde bulunabilmesi için yapılan çalışmaların tümüdür. Bu çalışmalar arama motorları, bloglar, forumlar, haber siteleri, sosyal medya araçları kullanılarak yapılır. Itibarhizmetleri.com’da yer alan çalışmaların tümü halkla ilişkileri iyileştirmeye yönelik yapılır. Hedeflenen kitle ile ulaşımda arama motoru optimizasyonları yapılarak marka hakkında konuşulması ve markanın bilinirliğini artması sağlanır.

Dijital PR Faydaları

Digital PR Yararları; Online imajınızı arttırabileceğiniz en etkili yöntemdir. Arama motorlarında markanız arandığında en doğru sonucu alabilmek önemlidir. İnternet ortamında yazıp çizen çoktur. Bir kullanıcı firmanızı ilk olarak internetten arayacağını unutmayın. Rakipleri kontrol edebilmek ve yorumları takip edebilmek için önemlidir. İçerikleriniz daha az bütçelerle daha fazla tüketiciye ulaşır.

Dijital PR Nasıl Yapılır?

Pr işlemlerinizi bireysel ve amatör olarak kendiniz de yönetebilirsiniz.
• Web sitenizin arama motoru optimizasyonu ( SEO ) süreçlerini iyi yönetin.
• Şikayet sitelerini günlük olarak takip edin.
Sosyal medya sitelerinde hakkınızda yazılanları günlük takip edin.
• Sektörünüze yakın haber siteleriyle iletişimde kalın, içerik sağlayın.
• Sattığınız ürünle yada markanız hakkında blog sitesi açın.
• Sektörünüze yakın blog sitelerini takip edin, onlara da içerik sağlayın.
• Tüm sözlük sitelerinde markanızın başlığının sıkı takipçisi olun.

Unutulma Hakkı Nedir?

Unutulma hakkı ; Avrupa birliği komisyonunun 2012 yılından beri özellikle Fransa’da gündeme getirilen ve hayata geçen bir haktır. Verilen kararla bireyin geçmişte işlemiş olduğu suç tarafından sürekli damga yemeden hayatını devam ettirebilme özgürlüğünden ortaya çıkmıştır. Bu hak ile web’de bireye ait fotoğraf, haber, kişisel bilgi, kimlik bilgisi kaldırılabilir. Türk Yargısı’da yakın zamanda benzer bir karar vermiştir. Lakin işi TİB’e yönlendirdiği için işlem süresi uzamakta hatta an itibariyle Türkiye İletişim Bakanlığı kapandığı için kullanıcılar ne yapacağız endişesini taşımaktadır. Bu yasanın Türk Hukuk Sistemin’de karşılığı özel hayatın korunmasıyla ilgili anayasa maddeleriyle uygulanmaktadır. Aksi durumda karara uymayan site yönetimi hakkında ceza davası açılabilir.

Ortaya Çıkışı
2012 yılının başlarında Avrupa Komisyonun adalet ve vatandaşlıktan sorumlu üyesi Viviane Reding’in açıklamalarıyla ilk kez gündeme gelen unutulma hakkı[1], 2014 yılında Avrupa Adalet Divanı tarafından verilen bir karar ile tekrar gündemdeki yerini almıştır. Avrupa Birliği’nin en yüksek düzeydeki mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı, 13 Mayıs 2014 tarihli kararında, Google’ın, kullanıcılarına bazı durumlarda kendileri ile ilgili bilgilere yönlendiren linkleri silme hakkı tanıması gerektiğine karar verdi. Mahkeme, Avrupa genelinde tanınmış hale gelen “unutulma hakkı” kapsamında, silmemek için “özel/belirli bir neden” bulunmadıkça, Google gibi bir arama motorunun bir süre sonra kullanıcılar ile ilgili arama sonuçlarının silinmesine izin vermesi gerektiğini belirtti.

İnternetten Haber Kaldırma

İnternette yer alan haberlerin asla silinemeyeceğini biliyor muydunuz? Bunun önüne geçebilmek ise bizim işimiz! İnternette dilediğiniz haberin önüne geçerek erişimini engelliyoruz. Sizler hakkında oluşturacağımız onlarca habere yaptığımız trafik teknikleriyle, diğer haberlerinizden daha çok okunmasını sağlıyoruz. Bir nevi paspasın altına yitiyoruz.

İnternet’e servis edilmiş bir içerik, dakikalar içerisinde yüzlerce sitede yayınlanabilir. Bir çok web sitesi Bot denilen RoBot yöntemler ile haber sitelerinden kopyaladıkları içerikleri kendi sitelerine ekleyebilirler. Bu içerikler kurumsal itibarınızı son derece kötü şekilde zedeleyebilir. İnternetten haber kaldırma için itibarhizmetleri.com yanınızda. Özellikle iş adamları, firmalar, ünlü kişiler hakkında çıkartılan asparagas haberleri servis eden medya kuruluşlarının sizi bitirmesine izin vermeyin.

İnternetten haber kaldırma

Bir çok müşterimiz Türkiye İletişim Bakanlığı ve Mahkemelerden alınan “Haber değeri yoktur” cevabına rağmen sıkıntılar yaşıyor. Site mahkeme kararıyla engellense dahi, Google sunucuları Türkiye’de bulunmadığı için bu içeriklere ulaşım devam ediyor. Söz konusu linkler Türkiye’den girilmediği gibi, yurt dışında olan ve bilgisayarını yurt dışında gösteren herkes bu içeriklere erişim sağlayabiliyor.

İnternetten Haber Nasıl Silinir?
Bilişim hukukunca ve anayasamızın 5651 sayılı kanunu çerçevesince istemediğiniz bir habere dava açma hakkınız ve şikayet etme hakkınız bulunmaktadır. Hukuksal çerçevede bu sahte haberleri kaldırmak isteyebilirsiniz. Bazı medya şirketleri açtığınız davalara rağmen Haber Değeri Vardır yada Yoktur kararlarına aldırmıyorlar. Arşivlerinde de olsa bu haber kalıyor ve silinmiyor. Tabii bir de işin bot boyutu var. Büyük haber sitelerinde çalışan botlar verileri her an başka sitelere yüklemektedir. İnternete düşmüş bir haber kolay ve hızlı şekilde başka sitelere yayılır. Bu tarz kriz anlarınızda yanınızda olmak istiyoruz. Çalıştığımız onlarca büyük haber sitesinde, gerçek haberlerinize yer vererek diğer sahte ve karalayıcı haberlerin görünmemesini sağlıyoruz. Bir sitedeki içeriği sadece site sahibi ve çalışanlar silebilir. Ayrıca telekom kuruluşları erişime engelleyebilir. Bu alanda yıllardır kazandığımız deneyimle, bir çok haber sitesinin yalan haber yaptığı gözlemlenmiştir. Bunların önüne SEO ile geçebilirsiniz.

Bir nevi pisliği paspasın altına yitme gibi düşünebilirsiniz.

Olumsuz İçerikler Nasıl Engellenir?

Eğer bizle çalışmak istemezseniz sizin de yapabileceğiniz şeyler var. Öncelikle sizle problem yaşamış tüm kızgın müşterilerinizin gönlünü alın. Tehditlere kulak asmayın ve interneti göz ardı etmeyin.

Arama motorlarında hakkınızda yer alan içerikleri sürekli monitör edin. Sosyal medya ve SEO yönetiminizi amatörlere asla vermeyin.

İnternetten İçerik Nasıl Kaldırılır?

Yukarda bahsettiğimiz teknikler harici ilerleyebileceğiniz yollar da var. Hukuki şekilde davalar açarak Türkiye’den erişimin engellenmesini sağlayabilirsiniz. Ama bu çözüm kalıcı değil, geçici olacaktır. Çünkü Google, Yandex, Bing gibi tüm arama motorlarının sunucuları Yurtdışında yer aldığı için içerikler görülmeye devam edecektir. İhbarweb adresinden bildirimde bulunabilirsiniz.

Kişilerle veya kuruluşlarla birebir iletişime geçerek kaldırmalarını rica edebilirsiniz.

Google’dan Bilgi ve Site Kaldırma

Banka hesap numaralarınız, çıplak fotoğraflarınız, imzalarınız, banka hesap numaralarınız, kredi kartı numaraları, tıbbi kayıtlar gibi kişisel ve hassas bilgiler için https://support.google.com/websearch/troubleshooter/3111061?hl=tr adresiyle  Google’dan destek alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

 

Oyla
Kategori:Google & AdWords

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir