İçeriğe geç

Online İtibar Yönetimi

Online itibar nedir? Kurum, ürün, marka ya da herhangi bir bireyin web’te insanlar tarafından nasıl göründüğü ve algılandığı anlamına gelir.

Online itibar yönetimi nedir? şirketlerin ya da kişilerin sektörde değerini kaybetmemesi, yükseltilmesi için teknik çalışmalarla yapılan halkla ilişkiler faaliyetidir. Online itibar yönetimi ile bir markanın, kişinin ya da şirketin itibarını daha iyi konuma getirilebilir.

2011’den beri online itibar yönetimi ile ilgili ar-ge ve çalışmalar yapıyorum. 2011 yılında bu sektörde bir web sitesi girişimi kurup, itibarsız kişilerin itibarlarını geliştirmek için hizmetler vermeye başladı. O dönemde şirketler bu işin farkında değildi ve etik bulmadığım kişiler kapımı çalmaya başladı. İşler Google siler misiniz? sorusuyla geliyordu. Bu tarz kişilerin işlerini yapmayı kabul etmedim. Kirli bir iş olarak gördüm ve korktum. 18 yaşında annesiyle yaşayan, babası hukukun üstünlüğü adına canını ortaya koyan, hayalleri büyük kendisi küçük bir çocuktum. Bu nedenlerle girişim yükselemedi ve 2013 Temmuz’da battı.

Daha sonra 30 mart 2016 tarihinde, bu girişimi farklı isimle tekrarladım.  Girişim bu sefer para kazandırıyordu, ama iletişim formunu dolduranların çoğu siyasetçiler, sosyal medyadan müzdarip bireysel kişiler, dolandırıcılardı. Gelenlerin işlerini yapmayı etik bulmadığım iş kabul etmeme oranım %90’a yakındı. İşten iyice soğuyup, siteyi (adresi tanıdıklar bilir) bu sektörde ayda milyon ciro yapan dev bir şirketin sahibine 5000 TL’ye satmak istedim, benimle sen online itibardan ne anlarsın, ben seni tanımıyorum, telefonumu nerden buldun diye dalga geçti. Halbuki telefonunu yıllar önce kendisi beni arayarak kaydettirmişti, Şirketini kurduğu ilk yıl, ben de sektördeyim Güneydoğu Anadolu bayim sensin, orada oturan müşterilerimize seni söyleyeceğim, sen de bizim ürünü xxx/Ay fiyatla sat, neler yapıyorsun bana da anlat diye telefon yağmuruna tutuyordu. Neyse parayı bulduğu için değil, yıllar geçtiği için tanımıyordur belki de.

Bir gün etik bulduğum şirketlere ve kişilere bu hizmeti vereceğim ortam oluşursa, tekrar hizmeti açarım. Şu anda hizmet alımı yoktur.

Bu içerikte konuyla ilgili kazandığım deneyimleri sizlere aktarmak istiyorum.

Online İtibar Nasıl Yönetilir?

  • Rakiplerin anahtar kelimelerini ve kendi anahtar kelimelerinizi mentionlar dahil sürekli kontrol edin.
  • Bu anahtar kelimelerin ne kadar trafik veya ciro sağladığını tespit etmeye çalışın.
  • Forumlarda, bloglarda, sözlük sitelerinde ve sosyal mecralarda rakiplerinizden veya sizden bahseden içerikleri izleyin.
  • Hakkınızda yazı yazanların duygu durumlarını tespit edin ve iyileştirme sağlamaya çalışın.
  • Daha ayrıntılı bir ürün ve iletişim sistemi kurun.
  • Yaklaşan trendleri, yeni sanayileri sürekli takip edin.
  • Herhangi bir kriz durumunun skandala dönüşmemesi için bu konuda profesyonellerden yardım alın.

İnternetten İçerik Nasıl Kaldırılır?

Arama motorları tabanlı Online itibar krizlerinin yönetimi için 2 adet opsiyon yer almaktadır.

Yöntem 1: Google’dan Ücretsiz Destek

Google’da yer alan sonuçları sadece Google’ın ve Web sitesi sahiplerinin yayından kaldırabileceğini ve asla sonsuza dek silemeyeceğini biliyor muydunuz?

Kopyalanan üçüncü parti siteler, https://web.archive.org gibi robotlar, Google, Bing, Yandex önbellekleri, sayfaların yedeğini sunucularında saklamaya devam edecektir.

Google içeriklerin kaldırılması konusunda bazı durumlarda ücretsiz destek olmaktadır. https://bertanuzun.com/icerik-kaldir/ adresinden yer alan Google’dan İçerik Kaldırma Rehberine göz atabilirsiniz. Google içeriklerin kaldırılması konusunda garanti vermez ve mahkemeler harici aracı hiçbir kurum ve kuruluşlarla çalışmaz.

Google’dan içerik silebileceğini iddia ve garanti eden şirketlere itibar etmemenizi öneririm. Bildiğiniz gibi WikiLeaks’i dünyanın en güçlü insanları ve Amerika Birleşik Devletleri kapatmak istemesine karşın başarılı olamamaktadır. Wikipedia, Offshore Leaks Database, Şikayetvar, Ekşi Sözlük gibi örnek sayısı çok fazladır.

Yöntem 2: Türkiye Mahkemeleri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, mahkemeler aracılığıyla alacağınız Haber Değeri Yoktur kararını tanıyarak siteleri Türkiye’den erişime kapatacaktır. Bu durumda siteler Google, Yandex, Bing, Facebook, Twitter gibi mecralarda yer almaya devam edecektir lakin Türkiye’den sitelere giriş sağlanamayacaktır.

Yöntem 4: Bertan UZUN

Bu alanda yıllardır yaptığım çalışmalar ile bir yol haritası oluşturabildim ve kendi ismim dahil, birden fazla isimle test edip başarılı sonuçlar aldım. Google’da Bertan UZUN sorgusunda 2. Sayfada yer alan içeriklere göz atarsanız, Amazon, Apple, Spotify, Deezer, gibi devlerin sitelerinde benim yaptığım Dijital Müzikler yer almasına rağmen, bunların ilk sayfaya gelemediğini görüyor olacaksınız.

Unutulma Hakkı Nedir?

2012 yılının başlarında Avrupa Komisyonun adalet ve vatandaşlıktan sorumlu üyesi Viviane Reding’in açıklamalarıyla ilk kez gündeme gelen unutulma hakkı, 2014 yılında Avrupa Adalet Divanı tarafından verilen bir karar ile tekrar gündemdeki yerini almıştır. Avrupa Birliği’nin en yüksek düzeydeki mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı, 13 Mayıs 2014 tarihli kararında, Google’ın, kullanıcılarına bazı durumlarda kendileri ile ilgili bilgilere yönlendiren linkleri silme hakkı tanıması gerektiğine karar verdi. Mahkeme, Avrupa genelinde tanınmış hale gelen “unutulma hakkı” kapsamında, silmemek için “özel/belirli bir neden” bulunmadıkça, Google gibi bir arama motorunun bir süre sonra kullanıcılar ile ilgili arama sonuçlarının silinmesine izin vermesi gerektiğini belirtti.

İnternetten Haber Sildirme

İnternetten Haber Sildirmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Hemen https://bertanuzun.com/icerik-kaldir/ sayfamıza göz atın. İnternet’e servis edilmiş bir haber, dakikalar içerisinde yüzlerce sitede yayınlanabilir. Bir çok web sitesi Bot denilen RoBot yöntemler ile haber sitelerinden kopyaladıkları içerikleri kendi sitelerine ekleyebilirler. Bu içerikler kurumsal itibarınızı son derece kötü şekilde zedeleyebilir.

Kategori:Dijital
İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir