İcra Takibi Alt Sınır Var Mıdır? 2022

Finans

İçindekiler

İcra takibinde alt sınır var mıdır? İcra takip edeni alt sınır nedir? İcra takibinde alt sınır nasıl öğrenilir, kredi borçları icra takibi hakkında bilgiler yazımızın devamında yer ediniyor. Kredi borcu icra takibine girdiyse, bu borçların tutarına bakılırsa değişim gösterebilen bazı kriterler bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Bir oldukça ücret eğitim eden şirket, icra takip edeni başlatabilmek için bazı kurallara tabidir. Bu yazımızda da bu kriterleri ve icra takip edeni başlatabilmek için lüzumlu alt sınırları sizlerle paylaşacağız.

İcra Takibinde Alt Sınır Var Mıdır?

İcra takibinde alt sınır olup olmadığı bu alandaki düzenlemelerin meydana getirmiş olduğu boşluklar sebebiyle iyi anlaşılamamaktadır. İcra takip edeni alt sınırı 2022 senesinde nasıl olacak merak mevzusudur. Şundan dolayı bilhassa alacaklarını eğitim yoluna giden bankalar, cep telefonu operatörleri, elektrik, doğalgaz ücretlerini eğitim eden firmalar borcun alt yada üst sınırına bakmadan ve herhangi bir yere gitmeden en önce icra takibiyle borçlarını eğitim etme yoluna gitmekte ve tüketici bu şekilde zor durumda bırakmaktadır. Bu sebeple icra takibinin alt sınırının dikkate alınması ehemmiyet arz etmektedir.

Tüketici Yargıcı Heyetleri 2022 Yılı Parasal Sınırları Ne Kadardır?

2015 senesinde Yargıtay tarafından alınan karar gereği icra takibine mevzu olacak meblağ tüketici yargıcı heyetlerinin ilgilenmiş olduğu parasal sınırların alanına giriyorsa ilk olarak icra takip edeni yapılamayacağı ve tüketici yargıcı heyetlerinden çıkacak karar neticesinde icra takip edeni başlatılabileceği şartı hükme bağlansa da karar genel kurul sonucu olmadığından bağlayıcı olmamakla beraber bu alanda yol gösterici olmaktadır. Bu sebeple icra dosyası açma limiti tüketici yargıcı heyetlerinin belirlediği tutarlara göre oluyor.

 • 5.650 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklara İlçe Tüketici Yargıcı Heyetleri,
 • Büyükşehir belediyesi olan illerde 5.650 TL ile 8.480 TL arasındaki tutarlardaki uyuşmazlıklara İl Tüketici Yargıcı Heyetleri,
 • Büyükşehir belediyesi olmayan illerde 8.480 TL tutarının altındaki uyuşmazlıklara İl Tüketici Yargıcı Heyetleri,
 • Büyükşehir belediyesi olmayan illere bağlı ilçelerde 5.650 TL ile 8.480 TL tutarı arasındaki uyuşmazlıklara İl Tüketici Yargıcı Heyetleri,

ı 5.650 TL alt meblağ olarak belirlenmeli ve 8.480 TL üst limit tutarı ile ilk olarak bu borçların eğitim edilmesi için tüketici yargıcı heyetlerine müracaat yapılmalıdır. Peşinden çıkacak sonuca bakılırsa icra takip edeni başlatmak kanuna en uygun olan yöntemdir.

Eğer sizin de 2022 senesinde ödenmemiş borcunuz var ise ve bu meblağ Tüketici Yargıcı Heyetlerinde görülen alt ve üst limit tutarlarının aşağısında ise icra takibine itiraz edebilir ve borcunuzun ilk olarak yargıcı heyetlerinden alınacak kararlara bakılırsa eğitim edilmesini isteyebilirsiniz.

İcra Takip edeni Aşamaları Nedir?

İcra, bir alacaklının borcunu alabilmesi için devleti de araya sokarak borçludan borcunu talep etmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mahkeme yöntemiyle alacakların belirlenip icra takibinin başlatılmasına ilamlı icra adı verilirken herhangi bir senede bağlı yada belli bir kullanımdan kaynaklı bir hiç kimseye borçlu olmaktan dolayı belgeli ya da belgesiz olarak başlatılan takibe ise ilamsız icra adı verilmektedir. İcra takip edeni aşamaları şunlardır:

 • Takip talebi
 • Ödeme emri ve kesinleşmesi
 • Haciz
 • Satış
 • Payların alacaklılara bölüştürülmesi

İcra aşamalarında en mühim hususların başlangıcında adrese meydana getirilen tebligatların ulaşmaması ve muhtara meydana getirilen tebligat ve ödeme emirlerinin yasal süresi sona erdikten sonrasında geçerli sayılması gelmektedir. Bu tür durumlarda itiraz süreleri kaçırılmak ve kim bilir ödenmeyen bir borç ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bilhassa icra takipleri mernis adresi de denen e- devlette bulunan adrese yapılmaktadır. Bu sebeple adres değişikliğinin güncel olarak değiştirilmesi icra süreçlerini takip etmek yarar sağlar.

Öteki en mühim husus ise icra takibine yapılacak itirazlar dır. Eğer herhangi bir ödeme tebligatı aldıysanız ve 7 gün içinde bu ödeme emrine itiraz etmediyseniz bu borç sizin üzerinize artık kayıt edilmiş ve icra takibine mevzu bir borç anlamına gelmektedir. Bu sebeple eğer ödeme emri çıkartılan borcun size ilişik olmadığını, borcun süre aşımına uğradığını, borcun vadesinin geldiğini, borca ilişik senedin ya da borca ilişkin belge üstündeki imzanın düzmece bulunduğunu düşünüyorsanız kesinlikle süresi içinde bu duruma size en yakın icra dairesi kanalıyla itiraz etmelisiniz. Yapacağınız itiraz icra takip edeni sürecini durdurmakta ve alacaklının mahkeme yoluna gitmesine neden olacağından icra sürecini uzatacak ve malınızın haczedilmesinin önüne geçecektir. icra takip edeni alt sınır

İcra Takip edeni Ne Kadar Sürer?

İcra takip edeni eğer borçlu tarafınca yasal süreler içinde icra takibine itiraz edilmezse ortalama 1 ay içinde kesinleşmekte ve icra yöntemiyle göç eder ya da taşınmaz malların üstünde haciz işlemine girmesine sebep olmaktadır. Bu süreyi uzatmak için icra takibine karşı kesinlikle itiraz edilmeli ve icra takibinin kesinleşmesinin önüne geçilmelidir.

İcra takibine mevzu borca itiraz edildikten sonrasında alacaklı borcun ödenmesi için icra mahkemeleri aracılığı ile borcun ödenmesini talep edebilir. Bu durumda da mahkeme süreçlerinin takip edilmesi gerekir. Mahkeme 6 aya varan sürelerde karar vererek borcun ödenmesini isteyebileceği şeklinde borçluyu da haklı bulabilmektedir.

İcra Takibine Mevzu Borç Alt Sınırın Altında İse Ne Yapılmalıdır?

İcra takip edeni başlatılan borç 2022 senesinde Tüketici Yargıcı Heyetlerinin uyuşmazlık alanına giren 5.650 TL tutarının altında ise icra mahkemelerine ve buradaki yolları tükettikten sonrasında Tüketici Mahkemesi ve Yargıtay Hukuk Dairelerine itirazda bulunarak yasal sınırın altına icra takip edeni başlatılmış olduğu için itiraz edebilir ve borcun ilk olarak yargıcı heyetlerine başvurarak eğitim edilmesi yoluna gitmesini isteyebilirsiniz. Bu durumda 2015 senesinde Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin belli tutarın altındaki borçların eğitim edilmesinde ilk olarak yargıcı heyetlerine müracaat yapılması gerektiğine dair sonucu emsal izah edebilirsiniz.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

2 thoughts on “İcra Takibi Alt Sınır Var Mıdır? 2022

 1. Merhaba,
  Türk Telekom dan cihaz aldım borcumu odeyemedim şuan 4000 TL olmuş borcum taksit yapmıyorlar borcun tamamını istiyorlar icra takibi baslatilirsa icra takibi alt sınırında olduğundan dolayı icra takibine itiraz edebilirmiyim ödeyeceğim ama biraz vakit kazanmam lazım yani dosyayı önce tüketici hakem heyetine yönlendirilmesi için yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

 2. Bir sirketten 180 TL Ürün aldım üzücü bir olay yasadım borcumu bir kısmını ödemedim ödemeye gittiğimde icraya verdik dediler hukuk bürosu bu borcu 500 TL olarak istiyor ve senin arabana icra koyarız diyor ve bani tehtit ediyor ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir