İçerik Pazarlaması

Yapılan son güncellemeler ışığında, özgün içerik üretmek arama motorlarında yükselmenin temelini oluştursa da oluşturulan bu içeriğin pazarlanması da önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel pazarlama yöntemleri teknolojiyle birlikte toprağın altındaki yerlerini almış durumdadır. Kaliteli içeriği olabildiğince paket olarak kullanıcıya ulaştırmak markalar açısından üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konudur. Herkes kaliteli ve özgün içeriğin arama motorlarında yaptığı etkiyi hesaplayabilse de çoğu kişi pazarlama kısmını düşünmemektedir.

İçerik Pazarlaması

İçeriğin pazarlanmasından kasıt, insan psikolojisiyle alakalı bir kavram olarak karşımıza çıkar. İnsanlar onlara sunulanla toptan bir bağ kurmazlar. Kendilerini ilgilendiren noktalarda gerektiği kadar bağ kurarak tüketirler. Buradan anlaşılması gereken şey ise hedef kitleye yönelik üretilecek ve kullanıcıya doğru şekilde bilgi verecek, onu geliştirecek içerikler kullanıcı tarafında ciddi etki oluşturarak içerikle bağ kurmalarını sağlamakta, bu bağ üzerinden gelişen ilişki de siteyle ya da daha doğru ifadeyle markayla bağ kurmasını kolaylaştırmaktadır. Tek taraflı alıcı-satıcı ilişkisinden ayrılan bu pazarlama yöntemi sayesinde kaliteli şekilde oluşturulup pazarlanan her eşsiz içerik sayesinde kullanıcının markaya olan bağlılığı artmakta, sonraki içeriklerde harcanan pazarlama eforu düşmektedir. Kaliteli içerik sayesinde sitede uzun süre kalan kullanıcı sayesinde de arama motorları daha çok trafiği sistematik olarak sitemize yönlendirmektedir.

Kaliteli içeriği oluştururken düşünmeniz gereken şeyler faaliyet gösterdiğiniz sektör, ürünleriniz, ürünlerinizin kullanıcıyı çekebilecek noktaları, hedef kitlenizin psikolojik ve sosyolojik yapısı olmalıdır. Rakiplerinizin analizini yapmak, kullanıcı davranışlarının analiz edilmesinde en büyük yardımcınız olarak karşınıza çıkacaktır. İçeriğinizin dilini ve kalitesini bu metriklere göre belirlemeniz sayesinde pazarlama kısmı kendiliğinden gelecek, içeriğiniz silsile yoluyla dağıtıma girecektir. Sonuç olarak içeriğin oluşturulması kadar, nasıl oluşturulduğu ve nasıl pazarlandığı da önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir