İçeriğe geç

Google’dan İçerik Kaldırma Rehberi

Öncelikle internette yer alan herhangi bir içeriğin tamamen silinmesi imkansızdır. Bilgisayarınızdan sildiğiniz bir veri bile geri getirilebiliyorken, internette yer alan içeriklere binlerce bot ve kullanıcı erişim sağlayıp kopyalayabilir. Google’da herhangi bir web sitesindeki içeriği silmeyi önermez. Google botları bıkmadan usanmadan sitelerden silinen içeriklere yıllarca erişmeye çalışır. Onun önerisi içeriğin güncellenmesi, yada mevcut içeriğin geçtiği yeni bir sayfaya yönlendirmesidir. Yine de kararlısınız, haklı sebepleriniz var ve linki öldürmek istiyorsunuz. Bu bağlamda 3 yolunuz var.

Eğer ünlü bir bireyseniz yada kurumsal bir şirketseniz bu yönde hizmet sağlayabilirim. Teknik ve bilişim hukuku anlamında yıllardır profesyonel şekilde, profesyonellerle çalışıyorum.

Başka Site Yer Alan İçeriği Kaldırma

Başka bir sitede yer alan içeriği kaldırmanın tek yolu web sitesi sahibiyle iletişim kurmaktır. Google siteyi tamamen silse bile başka arama motorlarında, sosyal mecralarda içerik görülecektir. Ülkenizden engellense dahi başka ülkelerden erişim devam edecektir.

Site Sahibine Nasıl Ulaşılır?

 • Bize ulaşın sayfasıyla,
 • Whois.sc/siteadi.com adresinde yer alan bilgilerle,
 • Sitenin barındırıldığı yer sağlayıcı ile.

Google Sonuçlarından Bilgi Kaldırma

Telefon numarası, e-posta adresi veya kullanıcı adı gibi iletişim bilgileri, sosyal medya profillerinin kaldırılması için Google destek vermez. Bunların gösterilmemesi için çalışan bazı algoritmalar vardır. Yani Google tarafından kişiye özel destek verilmez.

Lisanslı İçerik Kaldırma

Eğer bir sanatçıysanız ve ürününüz telifsiz şekilde yayınlanıyorsa, Google sizin yanınızda. https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905 adresinden telif hakkına sahip olduğunuz herhangi bir videonun kaldırılması için talepte bulunabilirsiniz.

Müstehcen İçerik Kaldırma

Çıplak veya cinsel bir şekilde göründüğünüz resimler ve videoların kaldırılması için Google destek vermektedir. Söz konusu içerikler intikam amacıyla sizin izniniz olmadan yayınlandı yada gizli çekildi. O zaman hızlıca https://support.google.com/websearch/troubleshooter/3111061#ts=2889054%2C2889099%2C2889064%2C3143868%2C6256340 adresine gidin. Not: Onayınızla çekilen pornografik görüntüler için Google destek vermemektedir.

Kimlik Bilgisi Kaldırma

Bir çok ülke vatandaşına kimliklerini Google’dan kaldırmak için Google destek vermektedir. https://support.google.com/websearch/topic/2902466?hl=en adresinden ülkenizi seçerek Google’a talep gönderebilirsiniz. Yüksek bir başarı oranıyla işleminiz gerçekleşecektir.

Banka Hesabı yada Kredi Kartı Bilgisi

Banka hesabı yada kredi kartı bilgilerini kaldırmak için alt tarafta yer alan linkten başvuru yapabilirsiniz. Yüksek bir başarı oranıyla işleminiz gerçekleşecektir. https://support.google.com/websearch/answer/2902002?hl=en

Benim Hakkımda Yazılan Karalayıcı Yazılar

Hakkınızda yazılan herhangi bir yanlış bilgi, karalayıcı yazı Google’ı ilgilendirmiyor.

Islak İmza Fotoğrafı

El ile attığınız herhangi bir imzanın fotoğrafını Google’dan sildirebilirsiniz. Bunun için adres: https://support.google.com/websearch/answer/2902005?hl=tr

Eski Bir Siteyi Kaldırma

Site yayından kalktı yada içerik silindi ama hala Google’da görünüyorsa https://www.google.com/webmasters/tools/removals aracını kullanın.

Bunların dışında bir içeriğin kaldırılması için Google’a bildirim göndermek için https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?hl=tr aracını kullanın.

Eski içeriği kaldırma

İçerik bir siteden silinmesine rağmen Google arama sonuçlarında görünmeye devam ediyorsa, sayfa açıklaması veya önbellek eski olabilir. Eski içeriğin kaldırılması isteğinde bulunmak için:

 1. Eski içeriği kaldırma sayfasına gidin.
 2. Kaldırmak istediğiniz eski içeriğin olduğu sayfanın URL’sini (web adresi) girin.
 3. Kaldırma isteğinde bulun‘u seçin.
  • “Görünüşe göre site sahibi, kaldırmaya çalıştığınız görseli veya web sayfasını kaldırmamış” mesajını görürseniz bize daha fazla bilgi vermek için ekrandaki adımları uygulayın.
  • “Bu içerik artık web sitesinde yok” mesajını görürseniz Kaldırma İsteğinde Bulun‘u seçin.

İsteğinizin durumunu Eski içeriği kaldır sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Avrupa Birliği Vatandaşları

Ek bilgi: Avrupa Birliği’nde yer alan Unutulma Hakkı Kanunu ile AB vatandaşları, kendilerine ait fotoğraf, haber, kişisel bilgileri Google tarafından özel bir neden bildirilmedikçe kaldırabilecektir.

Türkiye Mahkemeleri

Türkiye mahkemeleri aracılığıyla alacağınız Haber Değeri Yoktur yazısını bazı medya kuruluşları tanıyarak içeriklerinizi kaldırabilir. Medya kuruluşu bu kararı tanımaz ise, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na başvurmanız gerekecek. Bu durumda site Türkiye’den erişim engeli alabilir. Google, Yandex, Bing, Facebook, Twitter gibi sunucuları yurt dışında olan tüm mecralarda yer almaya devam edecektir lakin İçeriği paylaşan site Türkiye’den açılmayacaktır.

X Ajansı

Google’dan içerik kaldırabileceğini, silebileceğini iddia ve garanti eden ajanslara itibar etmemenizi öneririm. Bildiğiniz gibi WikiLeaks’i dünyanın en güçlü insanları ve Amerika Birleşik Devletleri kapatmak, Google’dan kaldırmak istemesine karşın başarılı olamamıştır.

Wikipedia, Offshore Leaks, Şikayetvar, Ekşi Sözlük gibi kapatılmak, Google’dan silmek istenen siteler yayın hayatlarına devam etmektedir.

Bertan UZUN İle Çalışma

Bu alanda yıllardır yaptığım çalışmalar ile bir yol haritası oluşturabilirim ve kendi ismim dahil, birden fazla isimle test edip başarılı sonuçlar aldım.

 

Kategori:Google Haberleri
Tek Yorum
 1. Tamer Tamer

  Merhaba site yönetimi içeriği kaldırdı Google’dan talepte bulundum ortalama kaç günde önbellekten silinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir