İnternet Hız Testi Speedtest

İnternet Hız Testi

Hız Testi Nedir? Wi-Fi, 3G, 4G, 5G, ADSL, Fiber yada herhangi bir şekilde erişilen internet bağlantınızın hızını ölçümleyebileceğiniz araca verilen isimdir. İndirme (download) ve yükleme (upload) hızını test etmek için alttaki start butonuna basabilirsiniz.

Hız Testi Nasıl Ölçülür?

Hız testine başladığınızda, sunucularımızdan ping yoluyla gönderilen veriler, cihazınıza indirilerek geniş bant kızı kontrol edilir.  Bu pingler gönderilip alınıarak gidiş-dönüş süresi ölçülür ve bağlantı hızını doğru bir şekilde değerlendirmemizi sağlar.

İndirme ve Yükleme testleri ile yapılan ölçümlemeye verilen isimdir. Speed artışıyla birlikte kullanıcıların dikkat ettiği önemli şey internet hızıdır. Bu sayfada TTNET ADSL, Türk Telekom, TURKCELL, Superonline, Vodafone, UyduNet, DSmart, TurkNet, Digiturk, Mobil telefon yada Kablolu Fiber internet kullanıcıları ölçüm yapabilecek.

İnternette yaptığınız hız testlerinin %90’ının sahte olduğunu biliyor muydunuz? Bunun nedeni ise size en yakın sunucuya bağlanmanız. Size en yakın sunucu zaten en hızlı sunucu olacaktır. Bu durum yan odadaki bilgisayara bağlanmak gibidir. Halbuki yan odaya bağlanma hızımızın bir önemi yoktur. Gerçek internet hızınızı alt taraftaki araç yardımıyla öğrenebilirsiniz. Araç sağlayıcısı Microsoft’a teşekkürler.

Hız Sonucum Ne Anlama Geliyor?

Hızınız hesaplanırken ve test sürdürülürken diğer cihazlardaki bağlantıları kapatmanızı ve başka bir indirme işlemi yapmamanızı öneririm. En doğru test sonucunu modeme, yakın olarak ölçümleyeceğinizi belirtmek isterim. Bilgisayarınız ve kablosuz yönlendirici arasında büyük nesneler olmadığından emin olun. Diyelim ki 20 mbit indirme hızına sahipsiniz, 20 mb ve üzeri iyi bir orandır. Bu sayede HD filmleri takılmadan izleyebilirsiniz. Günümüz teknolojilerinde her zaman kablolu daha hızlıdır. 5G ile de yüksek hızlara çıkmak mümkün ancak hala 5G teknolojisinin, sağlığa olan zararlı etkilerini tam olarak bilmiyoruz. Uydudan da yüksek hızlı internet verilmesi için Elon Musk ve Facebook (Internet.org) çalışmalarına devam ediyor.

İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

İnternet hızınızın düşük olmasının en büyük nedeni eskimiş cihaz ve kablolardır. Bunun dışında çok fazla modeme bağlı cihaz olması da hızı düşürür. Ne kadar çok indirmeyi aynı anda yaparsanız bu da hızınızı düşüren bir etkendir. Modeme uzak kaldığınız zaman, Wi-fi sinyali azalacaktır. Bu da hız düşüşü demek oluyor.  Wi-fi yerine kablo kullanmak her zaman daha hızlı bir bağlantı sağlar. Yine de wi-fi arttırıcı cihazlar bu noktada işinizi görebilir. Modemin, cihazın yazılımlarının güncel olmasını da öneriyorum. Hız düşüşünün tek bir cihaza olduğunu düşünüyorsanız,  o cihazda VPN kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir