Site Hitini Arttırmak İçin Öneriler

Bir site açtığınızda temel amacınız o siteye insanların girmesi ve giriş sayılarının devamlı artmasıdır. En kötü şartlarda dahi mevcut trafiğin düşmemesini arzularsınız. Peki trafiğiniz düşüyorsa ne yapmanız gerekir. Tavsiyelere geçmeden önce ilk yapmanız gereken şey gelen kullanıcı sayısının neden azaldığını tespit etmektir. Google güncelleme yapmış ve yeni kriterlere sahip olmadığınız için sıralamalarda düşmüş olabilirsiniz. Ya da anti SEO çalışmaları sitenizin sıralamasını kaybetmesine sebep olmuş olabilir. Sonuç olarak trafik azalmasının en temel sebebinin sıralama kaybı olduğunu görmüş olduk. Sıralamanızda en ufak değişiklik dahi yoksa ülke gündemiyle alakalı bir bağlantı aramanız gerekebilir. Özel günler, tatil günleri, bayramlar vs. trafiğin azalmasındaki bir başka sebep sepetidir. Eğer bunlar da yoksa, azalan trafiğinizi yükseltmeniz için 5 ipucuyla devam edelim.

Sosyal Medyayı Etkin Olarak Kullanın

Sosyal Medya ile Trafik
Günümüzde sosyal medya kullanımı opsiyonel olmaktan ziyade tamamen zorunluluk halini almıştır. Sosyal medyada sitenizin ve içeriğinizin konuşulması, arama motorlarının sıralamaları belirlerken dikkate aldığı temel hususlardan birisi haline geldi. İnsanların kendi aralarında, çeşitli mecralarda sizden bahsetmesi, doğal olarak kazanılmış en önemli backlinkler olarak kabul edilebilirler. Sosyal medyadan sitenizi ve içeriğinizi gören insanlar organik aramalar üzerinden sitenize ulaşarak markalaşmanız yolunda sizden bağımsız başlangıç adımlarını atarlar. Site işletmecisi olarak yapmanız gereken şey, sosyal medyada dikkat çekebilecek içerikleri oluşturmak ve doğru zamanda doğru mecralarda paylaşmaktır.

Diğer Sitelerde Yorum Yaparak Reklam Yapmak

Yorum Yaparak Reklam Yapma

Eğer standart üzeri içerek üreten bir blogger iseniz yapmanız gereken şey, sitenizi ilgilendiren konularla alakalı tartışmalara başka sitelerde dahi olsa katılmak ve aynı mecrayı takip eden insanları etkileyerek kendi sitenize çekmektir. Webmasterlar yani site sahipleri başka sitelere yorum yapmayı salt backlink mantığı üzerine oturtsa da amaç bilginizle insanları etkilemek olmalıdır.

Daha Kaliteli İçerikler Hazırlayın

İyi İçerik Yayınlayın

İçerik başlı başlına bir dünya olmakla beraber üzerine en çok düşünülmesi gereken konuların başında gelmektedir. Günümüz arama motoru kavramı içeriğin kalitesine odaklanan bir anlayışa doğru evrildiğinden dolayı, üreteceğiniz içeriklerin kalitesi doğrudan sitenizin sıralaması belirlemektedir. Ne kadar içerik o kadar yüksek sıralama mantığı arama motorları tarafından çoktan terk edildiğinden dolayı yapmanız gereken şey kullanıcılara yönelik olarak daha kaliteli ve doyurucu içeriği üretmek olmalıdır. Google’ın sağladığı analytics gibi araçları da kullanarak sitenize giren kullanıcıların en çok okuduğu, en çok gezindiği ve en çok vakit geçirdiği yazıları tespit ederek bu doğrultuda yazılar yazmak olmalıdır.

Kullanıcılara Bültenler Göndermek

Basın Bülteni

Oluşturduğunuz kaliteli ve tatmin edici içeriği kullanıcılarınıza bir şekilde iletmek yani onları haberdar etmek sitenize gelen trafiği arttırmakta önemli bir etkendir. Spam yapmadan, yasal yollarla topladığınız e-posta adreslerine düzenli aralıklarla içerik bildirimi yapmak sitenize kemik kullanıcı kadrosu oluşturmak açısından çok önemlidir. E-posta gönderirken gönderdiğiniz kişileri ilgi alanlarına göre gruplandırmanız, doğrudan ilgili kişilere ulaşarak spam etkisi yaratmamanız için önemlidir.

Reklam Yayınlamak

Reklam Yayını Yapın

İçeriğinizin kalitesine güvenmenize rağmen kullanıcı girişlerinde düşüş oluyor veya istediğiniz kullanıcı sayısına ulaşamıyor oluşunuz söz konusu ise Facebook ve Google Adwords gibi araçları kullanarak çeşitli filtreler sayesinde doğrudan potansiyel kullanıcı kitlenize reklamlar yapabilirsiniz.

Sonuç olarak: Bir web sitesi işletmecisi olarak, sitenizi tanıtmak konusunda aktif çalışmanız gerekmektedir. Kullanıcıları mutlu etmek demek sitenizin konuşulması ve masrafsız reklamının yapılması demektir. Sosyal medyayı ve reklamları etkin olarak kullanmaktan kaçınmayın.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir