Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit C Karaciğer Etkisi

Hepatit C Nedir?
HCV; Virüsle bulaşan bir hastalıktır. Karaciğer iltihabı, hasarı yada sirozu şeklinde açıklanabilir. Karaciğere büyük zararlar verebilir. 1989 yılında, Science dergisi bu hastalığın keşfini iki makale olarak yayınladı. Dünyada ortalama olarak 150 milyon HCV hastası olduğu tahmin edilmektedir. Her yıl 350.000 kişi Hepatit C yüzünden yaşamını yitiriyor. Karaciğer sirozu veya kanseri geliştirdiği taktirde ölümcül bir hastalık olabilir.
Hastalığın 6 aydan daha kısa sürmesine Akut Hepatit C adı verilir. Eğer tedavi gerçekleşmezse kroniğe dönüşebilir.
Amerika’da halkın %2’sinde Hepatit C vardır. Bu oran bazı ülkelerde çok daha yüksektir. Örnek vermek gerekirse Mısır’da bu oran %22’dir. 2020 yılına kadar bu hastalık için alınan önlemler sayesinde, Hepatit A, B ve C’den muzdarip kişilerde %30 azalma, ölümlerde ise %10 azalma bekleniyor.
Bu hastalık için dahiliye doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Bu sayfada yer alan içerikler, doktor kontrolünde yazılmamış olup, hastalığın teşhisi ve tedavisi için işe yaramaz. Sadece bilgi sahibi olmanızı sağlar.
Bilimsel adı: Hepacivirus, Hepatitis’tir. Hepacivirus’ün alt sınııfı bi virüstür.

Hepatit C Belirtileri
Aşırı Halsizlik, Sarılık, Ciltte ve göz akında sararma, kaşıntı, cildin kolayca morarması ve kanaması, koyu renk idrar, açık renkli dışkı, İştah azalması, yorgunluk, kilo kaybı, mide bulantısı, kronik enfeksiyon, siroz belirtileri arasındadır. Kadınların %15 ila %50 si arasındaki HCV hastalığı tedavi olmaksızın iyileşir.
Hepatit C Nasıl bulaşır?
Cinsel yollarla, damar içi uyuşturucu kullanımı, steril olmayan ameliyat ekipmanları, kan nakilleri yollarıyla bulaşır. Traş bıçakları, diş fırçaları, manikür, pedikür ekipmanlarıyla hastalık bulaşır. Dövme, Piercing, Küpe, Akupunktur gibi uygulamalarda bulaşabilir. Öksürmeyle, hapşurmayla geçmez. Sarılma, öpme, ortak yemek gibi temas yolları hastalığı bulaştırmaz. Korunmadan seks yapmak başlıca Hepatit nedenlerindendir.

Hastalık Tükürükle bulaşmasa da yine de riski vardır. Hamilelik durumunda hasatlık %10 ihtimalle bebeğe bulaşır. Emzirme HCV yaymaz.
Hepatit C Testi
Kandaki antikorların varlığını belirleyerek teste başlanır. Testler hastanede gerçekleştirilmelidir. Testin pozitif çıkması için 6 – 8 haftalık kuluçka süresi vardır.
Hepatit C Tedavisi
Hastalığı önleyici henüz bir aşı bulunamasa da, çalışmalar devam etmekte ve umut verici sonuçlar gözlemlenmektedir. İlaç tedavisi ile %50-60 oranında düzelme görülür.
Tedavi Ücretleri
Amerika’da HCV hastalığının ömürlük maaliyeti 33,400 dolar olarak hesaplanmıştır. Dünyanın pek çok yerinde sigortalar antiviral tedavileri karşılamadığı için hastalara yüksek maliyetleri oluyor. Türkiye’de ilaç fiyatları ise 40.000 TL civarında.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir